Մինչև տարեվերջ Կանադան նախատեսում է 57,000 փախստական ընդունել
Կանադան նախատեսում է 57.000 փախստական ընդունել այս տարի՝ կրկնապատկելով 2015-ի ցուցանիշը: Այս մասին երեկ հայտարարել է Ներգաղթի նախարար Ջոն Մաքքալումը:
«Մենք նախատեսում ենք ընդունել փախստականներ ոչ միայն Սիրիայից, այլ նաև՝ այլ երկրներից նույնպես»,-հայտարարել է նախարարը՝ խոսելով կառավարության սահմանած ներգաղթի թիրախային խմբերի մասին:
Ինչպես հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը՝ հղում կատարելով Guardian-ին, մինչև 2016-ի ավարտը Կանադան կընդունի 280.000-305.000 նոր մշտական բնակչի՝ ներառյալ ներգաղթյալները: Սա 7 տոկոսով ավելի է, քան անցյալ տարվա ցուցանիշը, ասել է նախարարը:
Նշենք, որ վերջին երեք ամիսների ընթացքում Կանադան ընդունել է ավելի քան 26.000 սիրիացի փախստականների: Լիբանանի, Թուրքիայի և Հորդանանի ճամբարներում ապրող ևս 12.000 ներգաղթյալների՝ ապաստան ստանալու հայտերն էլ այժմ ընթացքի մեջ են:

До конца года Канада планирует принять 57.000 беженцев
Канада планирует принять в этом году 57.000 беженцев, удвоив показатель 2015 года. Об этом вчера заявил министр миграции Джон Маккалум.
«Мы планируем принять беженцев не только из Сирии, но и других стран», – заявил министр, говоря о уязвимых миграционных группах, установленных правительством.
Как сообщает «Армяне сегодня» со ссылкой на Guardian, до конца 2016 года Канада примет 280.000-305.000 новых постоянных жителей, включая мигрантов. Это на 7 процентов больше прошлогоднего показателя, сказал министр.
Отметим, что в течение последних 3 месяцев Канада приняла свыше 26 тысяч сирийских беженцев. Заявки на получение убежища еще 12.000 мигрантов, проживающих в лагерях Ливана, Турции и �?ордании, в стадии рассмотрения.