Հռոմում դահլիճից հեռացրել են Բաքվի բղավող դիվանագետներին
Իտալական հատուկ ջոկատայինները դահլիճից դուրս են բերել Բաքվի բղավող դիվանագետներին: Դեպքը տեղի է ունեցել Հռոմում, մարդու իրավունքների հարցերով համաժողովի ժամանակ, որը կազմակերպել են Amnesty International-ի իտալական մասնաճյուղն ու Իտալական մամուլի ազգային ֆեդերացիան (FNSI):
Իտալական Osservatore Balcani e Caucaso պարբերականի թղթակից Սիմոնե Ձոպելարոն NEWS.am-ին հայտնեց, որ ադրբեջանական դեսպանությունը նախկինում նույնպես ճնշում է գործադրել՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների քննարկումները սաբոտաժի ենթարկելու համար: Ծրագրվում էր Իտալիայում այդպիսի 4 միջոցառում անցկացնել ադրբեջանական հայտնի հասարակական գործիչներ Արիֆ եւ Լեյլա Յունուսների դստեր՝ Դինարա Յունուսի մասնակցությամբ:
Ադրբեջանական կողմի ճնշումների պատճառով Ֆլորենցիայի դպրոցներից մեկում նախանշված մի միջոցառումը ստիպված են եղել փոխադրել այլ վայր:
«Իսկ Հռոմում կայացած հանդիպմանն ադրբեջանական դեսպանատան աշխատակիցներն անձամբ ներկայացան: Դեսպանության առաջին խորհրդականին խոսքի իրավունք չտվեցին, եւ նա սկսեց բղավել: Միջամտեց հատուկ նշանակության ոստիկանությունը եւ դուրս տարավ նրան ու մյուս աշխատակիցներին: Ոստիկանություն էր կանչել Amnesty-ն, որը մի քանի օր առաջ սպառնալիքներ էր ստացել»,- պատմեց Ձոպելարոն:

Рим: Спецназ вывел из зала орущих дипломатов из Баку
�?тальянский спецназ вывел из зала орущих дипломатов из Баку. �?нцидент произошёл на конференции по правам человека в Риме. Её организаторами стали итальянское отделение Amnesty International и Национальная федерация итальянской прессы (FNSI).
Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am корреспондент итальянского издания Osservatore Balcani e Caucaso Симоне Дзоппелларо, азербайджанское посольство и ранее оказывало сильное давление, чтобы саботировать обсуждение прав человека в Азербайджане. Таких мероприятий в �?талии планировалось  4, с участием Динары Юнус – дочери известных азербайджанских общественных деятелей Арифа и Лейлы Юнус.
�?з-за давления азербайджанской стороны одну встречу, в одной из школ Флоренции, перенесли в другое место.
«А на встречу в Риме сотрудники азербайджанского посольства явились лично. Первому советнику посольства не дали слова, и он начал орать перед нами. Вмешалась полиция особого назначения и вывела его и тех, кто пришёл с ним. Полицию вызвала Amnesty, которая несколько дней получала угрозы», – рассказал Дзоппелларо.