Իրանի Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է 2 հայ պատգամավոր
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է երկու հայ պատգամավոր՝ Կարեն Խանլարյանը եւ Ժորժ Աբրահամյանը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատգամավորի թեկնածուներից Կարեն Խանլարյանը տեղեկացրեց, որ հայ համայնքն ընտրությունների է մասնակցել Հյուսիսային և Հարավային ընտրատարածքներում: «Հարավի պատգամավորության համար թեկնածու են եղել 3-ը, ինքնաբացարկ են հայտնել 2-ը, և արդյունքում ընտրվել է Ժորժ Աբրահամյանը:
Մասնակցողների ընդհանուր թիվը նախնական տվյալներով մոտավորապես 2300 է եղել: Հյուսիսայինում պատգամավորության համար սկզբում 6 թեկնածու է եղել, 3-ը ինքնաբացարկ են տվել:
Մրցակցությունը երեքի մեջ է տեղի ունեցել: Քվեարկողների ընդհանուր թիվը Հյուսիսային ընտրատարածքում եղել է շուրջ 12 հազար մարդ, որի արդյունքում ընտրվել եմ ես` ձայների 73 տոկոսի հարաբերակցությամբ»,նշեց նա: Կարեն Խանլարյանի խոսքով` ընտրություններին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցել է 9 հայ թեկնածու, և 6ը ինքնաբացարկ են հայտարարել: «Արդյունքները պաշտոնապես կհայտարարվեն փետրվարի 27-ին կամ 28-ին»,հավելեց նա: Euronews.com-ը տեղեկացնում է, որ Իրանում ընտրություններին հսկայական թվով ընտրողներ են մասնակցել:
Ընտրությունները պետք է տևեին 10 ժամ, սակայն Ներքին գործերի նախարարությունը մի քանի անգամ երկարաձգել է քվեարկության ժամը: Ընտրատեղամասերում հսկայական հերթեր են եղել: Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներն ընտրել են Մեջլիսի 290 պատգամավոր` 4 տարի ժամկետով:

По предварительным данным, в итоге выборов в меджлис �?рана избраны двое депутатов-армян
По предварительным данным, в итоге выборов в меджлис �?сламской Республики �?ран избраны двое депутатов-армян – Карен Ханларян и Жорж Абрамян.
В беседе с «Арменпресс» один из кандидатов в депутаты, Карен Ханларян сообщил, что армянская община участвовала в выборах в Северном и Южном округах. «На Юге кандидатами в депутаты были три кандидатуры, двое заявили самоотвод, и в итоге избран Жорж Абрамян. Общее число участников голосования, по предварительным данным, было 2300. В Северном округе было 6 кандидатов, трое заявили самоотвод. Соперничество происходило между тремя кандидатами, было около 12 тысяч избирателей, по итогам голосования избран я, набрав 73 процента голосов», – отметил он.
По словам Карена Ханларяна, в общей сложности в выборах участвовали 9 кандидатов-армян, 6 из которых заявили самоотвод. «�?тоги официально будут объявлены 27 или 28 февраля», – добавил он. Euronews.com сообщает, что в выборах в �?ране участвовало огромное число избирателей.
Выборы должны были продлиться 10 часов, однако Министерство внутренних дел несколько раз продлевало время голосования. На избирательных участках скапливались огромные очереди. Граждане �?Р�? избрали 290 депутатов меджлиса сроком на 4 года.