Արմեն Ջիգարխանյանն ամուսնացել է
Անվանի հայ դերասան Արմեն Ջիգարխանյանն ամուսնացել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը, վկայակոչելով Gazeta.ru­ն, սա 80­ ամյա դերասանի երրորդ ամուսնությունն է: Ա
րմեն Ջիգարխանյանի երրորդ կինը 36­ ամյա Վիտալինա Ցիմբալյուկն է: Հաղորդվում է, որ զույգի ամուսնությունը գրանցվել է Մոսկվայում: Հարսանեկան արարողությանը ներկա են գտնվել միայն նորապսակների մտերիմ անձինք: Նշվում է նաև, որ նրանք գրանցման օրը հատուկ նշանակել են շաբաթվա կեսերին, որպեսզի կարողանան համատեղել այցը Քաղաքացիական կացության ակտերի բաժին ու Ջիգարխանյանի թատրոնի գործերը, որը ղեկավարում է հենց Ցիմբալյուկը: Զույգը հանդիպում է արդեն 15 տարի:
2015թ. սեպտեմբերին Ջիգարխանյանը բաժանվել է երկրորդ կնոջից` Տատյանա Վլասովայից: Դրանից հետո մամուլում հայտնվել է Ցիմբալյուկի հարցազրույցը, որում նա պատմել է Արմեն Ջիգարխանյանի հետ հարաբերությունների մասին:

80-year-old Armenian actor Armen Dzhigarkhanyan has married for the third time,7days.ru reports. Now his wife is 36-year-old Vitalina Tsimbalyuk-Romanovskaya. The couple married in Gagarinski Office of Civil Registration in Moscow. The ceremony was attended by the close friends of the newly-weds.
The future couple intentionally chose the registration day in the middle of the week to combine the visit to the Civil Registration Office with the daily work in Dzhigarkhanyan Theatre, which is managed by Tsimbalyuk-Romanovskaya.
The couple has been meeting for 15 years. In September 2015, the actor filed for divorce from his second wife, Tatyana Vlasova. At that very time the first interview, in which Tsimbalyuk-Romanovskaya told about her ties with Dzhigarkhanyan, appeared in the press.
Armen Dzhigarkhanyan is famous for a number of roles in the films like The New Adventures of the Elusive Avengers, The Crown of the Russian Empire, or Once Again the Elusive Avengers, The Meeting Place Cannot be Changed, etc.