Վիեննայում սրճարանի առաջին տերերն ու Ավստրիայի հպարտ քաղաքացիները. հայ համայնքի անցյալն ու ներկան
Ավստրիայում 6-7 հազարանոց հայկական համայնքը ներկայացված է տեղի մի քանի խոշոր քաղաքների հասարակական, մշակութային, ինչպես նաև տնտեսական կյանքում:
Վիեննայում հայերի հաստատման մասին վկայությունները դեռ 17-րդ դարի վերջերին են պատկանում: Սուրճի հարուստ ավանդույթներով հայտնի Վիեննայում առաջին սրճարանը պատկանել է հայի, ով, միապետներից թույլտվություն ստանալով, առաջինն է սուրճ ու թեյ ներմուծել Վիեննա:
Ավստրիայում բնակվող հայկական համայնքի գործունեության, առաջիկա ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Կենտրոնական Եվրոպայի և Սկանդինավիայի Հայրապետական պատվիրակ Տեր Տիրան աբեղա Պետրոսյանի հետ: Նրա խոսքով` Ավստրիայում կա մեկ համայնք` եկեղեցական համայնքը, ու հայրեը համախմբված են եկեղեցու շուրջ, որն էլ ենթարկվում է Էջմիածնին և կոչվում Կենտրոնական Եվոպայի և Սկանդինավիայի Հայրապետական պատվիրակություն, կենտրոնը Վիեննան է: «Ամբողջ Ավստրիայում հաշվվում է մոտ 6-7 հազար հայություն և մեծամասնությունը` գրեթե 3-4 հազարը, ապրում են Վիեննայում: Համայնքներ ունենք Գրաց, Բրեգենց, Ինսբրուք քաղաքներում, բայց կենտրոնը Վիեննան է: Այստեղ գործում է Սուրբ Հռիփսիմե հայկական եկեղեցին, որին կից` Հովհաննես Շիրազ դպրոցը, ուր սովորում է 140 աշակերտ: Դպրոցում սովորում են հայոց լեզու, գրականություն, կրոն, հայ ժողովրդի պատմություն, աշխարհագրություն, հայրենագիտություն, երգ-պար»,-տեղեկացրեց Հայր Տիրանը:
Հարցին ի պատասխան, թե ինչ դերակատարություն ու ներկայացվածություն ունեն հայերը Ավստրիայի կյանքում` հոգևորականը նշեց. «Գրեթե բոլոր բնագավառներում հայերը ներկա են` գիտնականներ, փաստաբաններ, ուսուցիչներ, դասախոսներ, բժիշկներ, մտավորականներ, արվեստագետներ: Հայկական ներկայությունը Ավստրիայում հիշատակվում է դեռևս 17-րդ դարի վերջից` 1683 թվականին, երբ թուրքերը Եվրոպան գրավելով եկան-հասան Վիեննայի մատույցները, այդ ժամանակ թուրքահպատակ հայեր եկան ու հաստատվեցին այստեղ»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Հայր Տիրանն ուշագրավ է համարում այն, որ Վիեննայի առաջին սրճարանը հայի է պատկանել: «Վիեննան իր սուրճի ավանդույթներով ու սրճարաններով հարուստ քաղաք է: Այստեղ կարող ես 20-30 տեսակի տարբեր սուրճեր համտեսել, ու շատ հետաքրքրական փաստ է այն, որ առաջին սուրճ ներմուծողը Ավստրիա եղել է հայ: Այսօր քաղաքի կենտրոնում մի փոքրիկ սրճարան կա, որտեղ մտնելիս մարմարե տախտակի վրա կտեսնես` «Սա քաղաքի հնագույն սրճարանն է, պատկանել է Հովհաննես Դիոդատուր կամ Աստվածատուրին, այսինքն` Հովհաննես Աստվածատրյանին: Նա եղել է թուրքահպատակ, բայց ազգությամբ հայ, երբ եկել է Վիեննա, միապետներից խնդրել է թույլտվություն, որ կայսրության մեջ թեյ ու սուրճ ներուծի: Նա հատուկ կայսերական հրովարտակով այդ իրավունքը ստացել է: Նույն մարդը սուրճ է ներմուծել Պրահա, Բրատիսլավա ու Բուդապեշտ, փաստորեն այն ժամանակ մենատեր է եղել»,-նկատեց հոգևորականը` շեշտելով, որ Ավստրիայում ապրում ու գործում են առևտրականներ, ոսկերիչներ, բանկային համակարգում աշխատողներ: Ունենք բավականաչափ հայ ուսանողներ, հատկապես Հայաստանից, ովքեր բարձրագույն ուսումն են շարունակում երկրի համալսարաններում:
Տիրան աբեղա Պետրոսյանի գնահատմամբ` ավստրիացիները սկսել են խոսել Հայաստանի, Հայոց ցեղասպանության մասին, և հիշատակման արժանի է այն, որ այդ թեմայով առաջին վեպը ծագումով հրեա, ավստրիացի Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուր օրն» է:
Հայր Տիրանը տեղեկացրեց, որ առաջիկա ապրիլի 24-ին Ինսբրուք քաղաքի Կենտրոնական հրապարակում նախատեսում են տեղադրել Հայաստանից բերված խաչքար` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Ըստ էության խաչքարը նվիրատվություն է հայ համայնքի կողմից քաղաքապետարանին, որն էլ պետք է կանգնեցի այդ հուշարձանը: Նախատեսում ենք մեծ միջոցառում իրականացնել` Մայր տաճարում կլինի պատարագ, այնուհետև տեղի կունենա խաչքարի պաշտոնական բացման, օծան արարողությունը: Հրավիրված են լինելու նահանգապետը, քաղաքապետը, Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանը, դիվանագետներ, եկեղեցական ներկայացուցիչներ»,-ասաց Տիրան աբեղա Պետրոսյանը:
Իսկ արդեն հաջորդ կիրակի կկայանան Ավստրիայի հայ առաքելական եկեղեցական համայնքի ծխական խորհրդի ընտրություններ:

First café owners of Vienna and the proud citizens of Austria: Past and present of Armenian community
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/38890.jpg)
The 6-7 thousand Armenian community of Austria is represented in the social, cultural and also economic life of a number of large cities. Evidences about Armenian presence in Austria date back to the 17th century. The first café of Vienna, a city with rich coffee traditions, belonged to an Armenian, who, getting permission from monarchs, was the first to import tea and coffee to Vienna.
“Armenpress” took an interview from Archimandrite Fr. Tiran Petrosyan, Pontifical Legate for Central Europe and Scandinavia, about the activities and future plans of the community. In his words, there is one community in Austria, the community of the Church, where Armenians are consolidated, which is governed by Mother See of Holy Etchmiadzin and is called Pontifical Legate for Central Europe and Scandinavia. “Nearly 6-7 thousand Armenians live in Austria the majority of which, 3-4 thousand, reside in Vienna. We have communities also in Graz, Bregenz, Innsbruck cities, but Vienna is the centre. St. Hripsime Armenian Apostolic Church and Hovhannes Shiraz school adjunct to it with 140 pupils operate here. Pupils learn the Armenian language, literature, religion, history of the Armenian nation, geography, singing and dancing at the school”, Fr. Tiran Petrosyan informed. To the question what is the role of Armenians in Austria and how they are represented, Fr. Tiran mentioned, “Armenians are present in almost all spheres, we have scientists, lawyers, teachers, professors, doctors, intellectuals and artists. Armenians presence in Austria is evidenced back at the end of the 17th century, 1683, when the Turks, conquering Europe, reached the vicinity of Vienna. At that time, Armenians subject to Turkey, came and found shelter here”, he said. Fr. Tiran finds it surprising that the first café in Vienna belonged to an Armenian. “Vienna is rich in cafes and coffee traditions. Here you can taste 20-30 types of coffee, and it is an interesting fact that the first one to import coffee to Austria was an Armenian. There is a small café in the city centre. Entering there you will see a marble board reading “This is the oldest café of the city. Belonged to Hovhannes Diodato or Astvatsatur” – meaning Hovhannes Astvatsaturyan”, Fr. Tiran said, adding that he was a Turkish subject, but Armenian by nationality, and arriving in Vienna asked the monarchs for a permission to import tea and coffee. He got the permission by an imperial decree and imported coffee also to Prague, Bratislava and Budapest.
The priest noted that in some sense he was a monopolist at that time. According to Fr. Tiran Petrosyan, the Austrians have started to speak about Armenia and the Armenian Genocide, it is worth recalling that the first novel on this topic is Austrian Jewish writer Franz Werfel’s “40 Days of Musa Dagh”. He also informed that on the coming April 24 an Armenian made cross-stone is planned to be raised in the central square of Innsbruck City, dedicated to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
He informed that the governor, city mayor, Armenia’s Ambassador to Austria, diplomats and Church representatives will attend the opening and consecration ceremony of the cross-stone. Fr. Tiran Petrosyan also informed that next Sunday elections of the Parish Council of Armenian Apostolic Church of Austria will be held.