Հալեպում լուրջ վնասներ են կրել հայ համայնքին պատկանող կառույցները (լուսանկարներ)
Փետրվարի 14-ին դարձյալ հրթիռակոծվել է Հալեպ քաղաքը: Հրթիռակոծության արդյունքում արձանագրվել է մեկ զոհ և երկու վիրավոր: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է իր աղբյուրներից:
Դժբախտաբար ականներ են պայթում Հալեպի երբեմնի հայաշատ վայերում, Նոր գյուղ թաղամասում, ինչի արդյունքում զգալի կորուստներ են կրել Հալեպի հայկական համայնքին պատկանող կառույցները՝ եկեղեցիներ, դպրոցներ, մշակութային վայրեր, բնակարաններ, խանութներ:
Հրթիռներ են ընկել Նոր գյուղի ՍՕԽ-ի ընկերաբժշկական կենտրոնի, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու, Հայկական ծերանոցի ու ճեմարանի մոտ: Լուրջ վնասներ է կրել հատկապես Սիրիահայ օգնութեան խաչի ընկերաբժշկական կենտրոնը։
Վերջերս թուրքական իշխանությունները խոստացել էին զինյալներին ուղարկել արդիական հրթիռներ, որպեսզի թիրախ դարձնեն Հալեպի փողոցները. Նոր գյուղը հրթիռակոծման հիմնական թիրախն էր:

Structures pertaining to the Armenian community suffered serious damages in Aleppo
On February 14, missiles were dropped on Aleppo once again, killing one and injuring two, report Hayern Aysor’s sources.
Unfortunately, mines are exploding in the once Armenian-populated areas of Aleppo and in the New Village district. As a result, the structures pertaining to the Armenian community of Aleppo, including churches, schools, cultural centers, as well as homes and stores have suffered considerable damages.
Missiles have also been dropped on the Syrian-Armenian Relief Cross’s social medical center, the Saint Gregory the Illuminator Church, the Armenian Convalescent Home and Armenian College of New Village district. The social-medical center of the Syrian-Armenian Relief Cross has especially suffered serious damages.
Recently, the Turkish government promised to send state-of-the-art missiles to soldiers so that they could target the streets of Aleppo, and the New Village district was the main target for bombings.