«Ֆաջր» փառատոնում Լորիս Ճգնավորյանն ապշեցրել է հանդիսատեսին
Իրանահայ դիրիժոր, կոմպոզիտոր Լորիս Ճգնավորյանն իրանական «Ֆաջր» 31-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի չորրորդ համերգային երեկոյի ընթացքում ղեկավարել է Իրանի ազգային նվագախումբը՝ ապշեցնելով հանդիսատեսին:
Նվագախումբն առաջինը կատարել է Լ. Ճգնավորյանի «Ararat Suite» ստեղծագործությունը, որը պատմում է Նոյան տապանի մասին:
«Ես դեռ մանկությունից սիրել եմ Նոյ մարգարեի մասին պատմությունը և դա է պատճառը, որ երբ մեծացա, երաժշտություն գրեցին»,- Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա:
Նշենք, որ փառատոնը մեկնարկել է փետրվարի 10-ին, շարունակվելու է մինչև փետրվարի 20-ը: Փառատոնային օրերին կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ: Ասիայից և Եվրոպայի հայտնի արվեստագետներ են այս օրերին այցելում Իրան:

Композитор и дирижер Лорис Чкнаворян произвел фурор на 31-м Международном музыкальном фестивале «Фаджр» в �?ране
�?звестный армянский композитор и дирижер Лорис Чкнаворян во время четвертого концертного вечера в рамках 31-го международного музыкального фестиваля «Фаджр» дирижировал �?ранским национальным оркестром, произведя фурор. Об этом пишет tehrantimes.com.
Оркестр сначала исполнил «Ararat Suite» Лориса Чкнаворяна.
«Я с детства любил историю о праведнике Ное. �?менно в этом причина, что я, когда вырос, написал эту музыку», – отметил он.
Напомним, 31-й международный музыкальный фестиваль «Фаджр» стартовал 10 февраля и продлится до 20 февраля.