Բիթլիսի հայկական եկեղեցու վերակառուցման համար քաղաքապետարանն աջակցության կարիք ունի
Բիթլիսի քաղաքապետարանը Հարսան թաղամասում գտնվող Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցու վերակառուցման համար օժանդակություն է փնտրում, գրում է Tert.am-ը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Ակօս» թերթի կայքը, նշվում է, որ վերակառուցման համար քաղաքապետարանի ներկայացրած նախագիծն ընդունվել է։ Սակայն վերակառուցման համար դեռ միջոցներ են անհրաժեշտ։
Համաքաղաքապետ Հուսեյին Օլանը նշել է, որ իրենք ցանկանում են երաշխավորել եկեղեցու ապագան։
Աջակցություն ստանալու նպատակով քաղաքի իշխանությունները հանդիպում են ունեցել Ստամբուլում՝ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի հետ։
«Եկեղեցին անխնամ է մնացել, ապա որպես գույք փոխանցվել է մեր քաղաքապետարանին։ Մենք էլ ցանկանում ենք այն նախկին տեսքին վերադարձնել։ Եկեղեցու վերակառուցման համար նախագծեր են պատրաստվել, որոնք հաստատվել են պատկան մարմինների կողմից։ Սակայն վերակառուցումը ծախսատար է, այդ առումով օգնության կարիք ունենք»,- ասել է նա։

Для реконструкции армянской церкви Битлиса мэрия нуждается в содействии
Мэрия Битлиса для реконструкции армянской церкви Сурб Ншан в квартале Харсан нуждается в содействии, пишет Tert.am.
Как сообщает сайт газеты «Акос», отмечается, что представленный мэрией проект реконструкции принят, однако для выполнения работ необходимы средства.
Вице-мэр Гусейн Олан отметил, что они хотят гарантировать будущее церкви.
С целью получения содействия власти города встретились с местоблюстителем армянского патриаршества Константинополя архиепископом Арамом Атешяном.
«Церковь оставалась без ухода, затем в качестве имущества передана нашей мэрии. Мы же хотим вернуть ей прежний вид. Для реконструкции церкви подготовлены проекты, которые утверждены компетентными органами. Однако реконструкция весьма затратна, и в этом плане мы нуждаемся в помощи», – сказал он.