2015թ. ընթացքում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ջանքերով հազարավոր միջոցառումներ են կազմակերպվել ողջ աշխարհում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/117.jpg)
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը 2015թ․ամփոփիչ մամլո ասուլիսին
2015 թվականի ընթացքում արտաքին գործերի նախարարությունը Նախագահի ուրվագծած արտաքին քաղաքականության ուղենիշների և նրա կողմից տրված հանձնարարականների հիման վրա շարունակել է աշխատանքներն՝ ուղղված երկրի արտաքին անվտանգության բաղադրիչի ամրապնդմանը, պետության զարգացման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների և երաշխիքների ապահովմանը, արտերկրում Հայաստանի բարեկամների թվի ավելացմանը, միջազգային կազմակերպություններում և գործընթացներում ներգրավվածության խորացմանը, բարեկամ և գործընկեր երկրների հետ համագործակցության զարգացմանը, միջազգային ասպարեզում Հայաստանի հեղինակության և դիրքերի ամրապնդմանը, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը, միջազգային հարաբերություններում դրական օրակարգ ձևավորող և մեր շահերին համահունչ նախաձեռնությունների իրականացմանը, արտերկրում մեր քաղաքացիների շահերի պաշտպանությանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հայկական դիվանագիտությունը շարունակել է իր ջանքերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման, դրա վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման, ինչպես նաև ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղություններով:
2015թ. ընթացքում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ջանքերով կամ մասնակցությամբ հազարավոր միջոցառումներ են կազմակերպվել ողջ աշխարհում:
Տարին նշանավորվել է մի շարք պետությունների ղեկավարների, խորհրդարանների, միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող հատուկ հայտարարությունների և բանաձևերի ընդունմամբ:
Առանձնահատուկ կարևորություն է ունեցել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս I-ի՝ ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում անցկացրած հատուկ պատարագը և նրա կարևորագույն ուղերձը, ինչը համաշխարհային հնչեղություն է ստացել:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած միջոցառումներին մասնակցել են Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Կիպրոսի, Սերբիայի նախագահները, մի քանի տասնյակ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։ Մի շարք պետությունների ղեկավարներ իրենց երկրներում մասնակցել են Մեծ Եղեռնի հիշատակի միջոցառումներին։
Արտգործնախարարությունն իր կարևոր ներդրումն է ունեցել ապրիլի 22-23-ը Երևանում կայացած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի կազմակերպման և անցկացման աշխատանքներում։
Հայաստանի նախաձեռնությամբ մարտի 27-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդն ընդունել է Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը, որը վերահաստատում է, որ ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և արդարացման փորձերը հանդիսանում են կանխարգելմանն ուղղված քայլերի լուրջ խոչընդոտ: Բանաձևով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային նաև առաջարկվել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման» կոնվենցիայի ընդունման օրը՝ դեկտեմբերի 9-ը, սահմանել որպես ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր, ինչը և հաստատվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունված բանաձևով:
Աշխարհի բոլոր մայրցամաքներում հեղինակավոր լրատվամիջոցները հզոր տեղեկատվական և իրազեկման ալիք են բարձրացրել, հազարավոր հրապարակումներ և հաղորդումներ են եղել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։
2015թ. Հայաստանը շարունակել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրիբացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Նոր թափ են ստացել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումները Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ու Արցախ – Ադրբեջան շփման գծում, այդ թվում նաև մեծ տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ, ինչը հանգեցրել է բազմաթիվ մարդկային զոհերի, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարվա ընթացքում իրենց հրապարակային հայտարարություններում հասցեական կոչեր են հղել Ադրբեջանին՝ չսրելու իրավիճակը հակամարտության գոտում, վերահաստատելու ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, իրականացնելու վստահության ամրապնդման միջոցներ, ընդունելու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկությունները, զերծ մնալու բանակցային միակ ձևաչափ հանդիսացող Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական ջանքերը քննադատելուց և հարգելու նրանց մանդատն ու ԵԱՀԿ դիտորդների առաքելությունը, դադարեցնելու բանակցային գործընթացն այլ ձևաչափեր տեղափոխելու փորձերը։
Ադրբեջանն արհամարհել է համանախագահների՝ իրեն ուղղված վերոհիշյալ կոչերը, գնացել է իրավիճակի առավել սրմանը, ինչի պատճառով չի հաջողվել առաջընթաց գրանցել ինչպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման շուրջ, այնպես էլ՝ հրադադարի ռեժիմի և վստահության ամրապնդման միջոցների վերաբերյալ միջազգային հանրության աջակցությունը վայելող եռանախագահների առաջարկություններն իրականություն դարձնելու գործում:
Դեկտեմբերի 19-ին շուրջ մեկ տարվա դադարից հետո Բեռնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Ադրբեջանի կողմից հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման պայմաններում գագաթաժողովի օրակարգը կենտրոնացած էր լարվածության նվազեցման վրա: Հանդիպումը կրկին ցույց տվեց, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը հակասում է ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ համանախագահների մոտեցումներին:
2015թ. հունվարից Հայաստանը դարձել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, ինչը բխում է Հայաստանի ռազմավարական շահերից, նոր հնարավորություններ է բացում երկրի տնտեսական զարգացման համար` այդ ինտեգրացիոն ձևաչափում բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժման տեսանկյունից։ Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հոկտեմբերին ընդունված որոշման համաձայն, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան 2016թ. փետրվարից չորս տարի ժամկետով կնախագահի Հայաստանի կողմից առաջադրված Տիգրան Սարգսյանը:
2015թ. սեպտեմբերին Հայաստանը ստանձնել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ)նախագահությունը՝ շարունակելով հանդես գալ այդ կառույցում որպես նախաձեռնող և ակտիվ մասնակից։ Մոսկվայում դեկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարի նախագահությամբ կայացել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը։ Կառույցում Հայաստանի նախագահության ընթացքում՝ սեպտեմբերին Նյու Յորքում, իսկ դեկտեմբերին Բելգրադում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների հանդիպումները՝ նվիրված արտաքին քաղաքականության համադրման հարցերին։
Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային, ռազմավարական գործընկերության ամրապնդումը շարունակել է առանցքային տեղ զբաղեցնել արտաքին քաղաքականության օրակարգում:
Երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները մոտ մեկ տասնյակ հանդիպում են ունեցել, որոնց արդյունքներով ձեռք են բերվել ռազմավարական նշանակություն ունեցող պայմանավորվածություններ քաղաքական, առևտրատնտեսական, ռազմատեխնիկական, էներգետիկ, գիտակրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում:
Տարվա ընթացքում շարունակվել են ինտենսիվ փոխայցելություններն ու հանդիպումները խորհրդարանների ղեկավարների, վարչապետների, արտգործնախարարների, ճյուղային գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակներով։
Տեղի են ունեցել միջկառավարական, միջխորհրդարանական, ռազմատեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովների նիստերը, Երևանում կայացել է Հայ-ռուսական չորրորդ միջտարածաշրջանային համաժողովը։
Շարունակել է ակտիվորեն զարգանալ բարեկամական գործընկերություննԱմերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ:
Մայիսի 5-7-ը կայացել է Հայաստանի Նախագահի այցը Միացյալ Նահանգներ: Նախագահը ներկա է գտնվել Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառմանը, որին մասնակցել է նաև ԱՄՆ փոխնախագահը:
Հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման մասին պայմանավորվածությունը: Մայիսի 7-ին ստորագրվել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը:
ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգում կարևոր տեղ է շարունակել զբաղեցնել Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացումը։
Նախագահ Սարգսյանը մայիսին մասնակցել է Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթաժողովին: Հուլիսի 20-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Տուսկն այցելել է Հայաստան: Հունվարին Եվրոպական միության կենտրոնակայանում կայացել է Հայաստան – Եվրոպական միություն խորհրդի նիստը։
Ապրիլին Հայաստանի ԱԳ նախարարը Լյուքսեմբուրգում մասնակցել է ԵՄ և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների, մայիսին՝ Բրատիսլավայում Արևելյան գործընկերության և Վիշեգրադյան քառյակի ԱԳ նախարարների հանդիպումներին, հունիսին` Մինսկում և նոյեմբերին` Թբիլիսիում Արևելյան գործընկերության երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումներին:
Դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում ԱԳ նախարարը և ԵՄ միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչն ազդարարել են ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների նոր իրավական հիմք հանդիսացող համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը։
Բարձր մակարդակի փոխայցելություններ և հանդիպումներ են կայացել մի շարք եվրոպական երկրների հետ՝ Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեդիա, Իտալիա, Լատվիա, Սերբիա, Կիպրոս, Չեխիա և այլն:
Նշանակալի աշխատանքներ են իրականացվել հարևան պետությունների`Վրաստանի և Իրանի հետ բարիդրացիական, փոխշահավետ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ:
Վրաստան են այցելել Հանրապետության Նախագահը, վարչապետը։ Փոխայցելություններ են կատարել խորհրդարանների ղեկավարները։ Կայացել են հայ-վրացական տարբեր մակարդակների շուրջ երկու տասնյակ փոխայցելություններ և հանդիպումներ:
Տարին բավական ակտիվ է եղել Իրանի հետ երկկողմ բարձրաստիճան այցերի առումով: Առաջընթաց է արձանագրվել առևտրատնտեսական փոխգործակցության բնագավառում, Թեհրանում և Երևանում անցկացվել են հայ-իրանական գործարար համաժողովներ:
Թուրքիայի ոչ կառուցողական դիրքորոշման պատճառով հայ-թուրքական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ չի արձանագրվել: Փետրվարի 16-ին Նախագահ Սարգսյանը խորհրդարանից հետ է կանչել 2009թ․ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները:
Հայաստանը գործնական մասնակցություն է ունեցել ԱՊՀ կառույցներում ծավալվող գործընթացներին, ինչպես նաև քայլեր է ձեռնարկել ԱՊՀ մասնակից պետությունների հետ ձևավորված ավանդական կապերի զարգացման նպատակով:
Հայաստանը շարունակել է ընդլայնել հարաբերությունները Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի պետությունների հետ։
Մարտին կայացել է Նախագահ Սարգսյանի պետական այցը Չինաստան։ Նախագահ Ծինպինի հետ հանդիպմանը կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ, ընդունվել է նախագահների համատեղ հռչակագիր, ստորագրվել են շուրջ մեկ տասնյակ փաստաթղթեր։ Վարչապետ Աբրահամյանն այցելել է Չինաստան, որի ընթացքում կայացել է հանդիպում Չինաստանի պետական խորհրդի նախագահ Քեցյանի հետ։
Զարգացել են հարաբերությունները Ճապոնիայի, Հնդկաստանի, Հարավային Կորեայի, Վիետնամի, Ինդոնեզիայի հետ:
Հունվարի 1-ից Երևանում սկսել է գործել Ճապոնիայի դեսպանությունը: Հայաստան է այցելել Ճապոնիայի արտաքին գործերի պետական նախարարը:
Հոկտեմբերին տեղի է ունեցել Ինդոնեզիայի առաջին պաշտոնական պատվիրակության այցելությունը Հայաստան՝ խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի նախագահի գլխավորությամբ։
Աշխատանքներ են տարվել արաբական ավանդական բարեկամ պետությունների հետ փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ: Օրակարգում շարունակել են առանցքային տեղ զբաղեցնել սիրիահայության անվտանգության, սիրիահայությանը օժանդակություն ցուցաբերելու,Սիրիայի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հարցերը: Միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանը հետևողականորեն բարձրացրել է Մերձավոր Արևելքում ծայրահեղականների կողմից բռնությունների հետևանքով ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարման խնդիրը, շեշտել դրանց պաշտպանության նպատակով և ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերը միավորելու կարևորությունը։
Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկել լատինամերիկյան պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:
Տարբեր ծրագրերի շրջանակներում շարունակվել է փոխգործակցությունըՀյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության (ՆԱՏՕ) հետ։
Հայաստանն իր նպաստն է բերել միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործընթացին։ Սեպտեմբերին Հանրապետության Նախագահը մասնակցել է՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում կայացած խաղաղապահության հարցերով գագաթաժողովին։ Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու մասնակցությունը Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում և Մալիում խաղաղապահ առաքելություններին:
Հայաստանը շարունակել է ակտիվ աշխատանքները ՄԱԿ-ի կառույցներում: Մեծ ուշադրություն է հատկացվել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում, Եվրոպայի խորհրդում, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում, միջազգային և տարածաշրջանային այլ կառույցներում Հայաստանի ներգրավվածության խորացմանը։
2015թ. ընթացքում Հայաստանը հանդիսացել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամենաակտիվ անդամներից մեկը: Հոկտեմբերի 10-11-ին Երևանում անցկացվել է Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովը, որին իրենց մասնակցությունն են բերել անդամ և դիտորդ 80 երկրների շուրջ 500 ներկայացուցիչներ:
Հոկտեմբերի 24-25-ը Երևանում անցկացվել է Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (ՄԳԻՄՕ)շրջանավարտների 3-րդ միջազգային համաժողովը, որին իրենց մասնակցությունն են բերել 40 երկրներից Հայաստան ժամանած 400-ից ավելի շրջանավարտներ:
Ջանքեր են գործադրվել միջազգային տնտեսական կառույցների և ֆինանսական հաստատությունների հետ կապերի զարգացման, տարբեր պետությունների հետ առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման, հայկական արտադրանքի արտահանման համար նոր շուկաների բացահայտման, օտարերկրյա ներդրումների խրախուսման, Հայաստանի տնտեսական և զբոսաշրջային հնարավորությունների ներկայացման ուղղություններով: Նախաձեռնվել և անցկացվել են տարբեր պետությունների հետ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովների նիստեր, գործարար ֆորումներ, հայկական արտադրանքի ցուցադրություններ:
ԱԳՆ կողմից համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերվել տարբեր երկրների հետ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը։ Կարևոր տեղ է հատկացվել ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքներին:
Հանրապետության Նախագահի՝ Հայաստանի միասնական արտաքին քաղաքականության վարման գործում պետական մարմինների գործունեությունը համակարգելու վերաբերյալ հրամանագրի համաձայն՝ արտաքին գործերի նախարարությունը համակարգել է Հայաստանի պետական կառավարման մարմինների արտաքին կապերը: Մեծ ուշադրություն է հատկացվել Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում սփյուռքի նախարարության նախաձեռնություններին։ Կարևոր աջակցություն է ցուցաբերվել մշակույթի նախարարության գործունեությանը՝ ուղղված հայկական մշակույթի ներկայացմանը, արտերկրում գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը և տարբեր պետությունների հետ մշակութային համագործակցության հաստատմանն ու զարգացմանը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ուշադրության կենտրոնում են եղել արտերկրում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված քաղաքացիների օժանդակության հարցերը: Տարվա ընթացքում ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության և հյուպատոսական հիմնարկների կողմից սպասարկվել է շուրջ 137000 քաղաքացի: Փոփոխություններ են կատարվել գործող իրավական ակտերում, որոնցով կանոնակարգվել և առավել դյուրացվել են քաղաքացիներին մատուցվող հյուպատոսական ծառայությունները: ԱԳՆ իրավասության շրջանակներում շարունակվել է աջակցության ցուցաբերումը սիրիահայերին, լիբանանահայերին և իրաքահայերին:
2015թ. ստորագրվել է 89 միջազգային պայմանագիր և 21 միջազգային պայմանագիր չհանդիսացող փաստաթուղթ, վավերացվել 68 և ուժի մեջ է մտել 42 միջկառավարական, միջպետական և միջգերատեսչական փաստաթուղթ: ԱԳՆ նախաձեռնությամբ մշակվել և ընդունվել են շուրջ 80 իրավական ակտերի նախագծեր:
2015թ. ՀՀ Նախագահն իրականացրել է 20 օտարերկրյա այց: Հայաստան է այցելել 4 պետության ղեկավար: ԱԺ նախագահը կատարել է 7 այցելություն, Հայաստան են ժամանել 7 երկրների խորհրդարանների նախագահներ, ՀՀ վարչապետը կատարել է 12 փոխայցելություն։ ԱԳ նախարարը կատարել է 34 օտարերկրյա այց, Հայաստան է այցելել 35 արտգործնախարար և միջազգային կազմակերպության ղեկավար:
Շարունակվել են աշխատանքները Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման, մեր երկրի հեղինակության ամրապնդման ուղղությամբ: Հանրապետության Նախագահը և արտաքին գործերի նախարարը մի քանի տասնյակ հարցազրույցներ են տվել աշխարհի հեղինակավոր լրատվամիջոցների, հրավիրել մամուլի ասուլիսներ, դասախոսություններով հանդես են եկել մի շարք հեղինակավոր քաղաքագիտական կենտրոններում և համալսարաններում:

Слово министра иностранных дел Эдварда Налбандяна на пресс-конференции по итогам 2015г.
В 2015 году Министерство иностранных дел Республики Армения, на основе изложенных Президентом внешнеполитических ориентиров и сделанных им рекомендаций, продолжило работы, направленные на укрепление внешней составляющей безопасности страны, обеспечение внешних благоприятных условий и гарантий для развития страны, увеличение количества дружественных для Армении стран за границей, углубление вовлеченности в международные организации и процессы, развитие сотрудничества с дружественными странами и странами-партнерами, укрепление авторитета и позиций Армении на международной арене, сохранение армянского культурного наследия, осуществление инициатив по формированию положительной повестки дня в международных отношениях и на реализацию инициатив в соответствие с нашими интересами, защиту интересов республики и ее граждан за рубежом.
В год 100-летия Геноцида армян армянская дипломатия продолжила усилия в направлении международного признания и осуждения Геноцида армян, повышения международной осведомленности об этой трагедии, а также предотвращения геноцидов и преступлений против человечества.
В 2015г. усилиями или при участии дипломатических представительств Республики Армения были организованы тысячи мероприятий во всем мире.
Год ознаменовался принятием руководителями ряда государств, парламентов, международных организаций специальных заявлений и резолюций, признающих и осуждающих Геноцид армян.
Особую важность имела специальная литургия, проведенная Папой Римским Франциском I 12-го апреля в соборе Святого Петра, и его важнейшее послание, имевшее широкий международный резонанс.
24-го апреля в прошедших на мемориальном комплексе Цицернакаберд мероприятиях приняли участие президенты России, Франции, Кипра, Сербии, высокопоставленные делегации нескольких десятков стран и международных организаций. Главы ряда государств в своих странах приняли участие в мероприятиях, приуроченных памяти Геноцида армян (Мец Егерна).
Министерство иностранных дел внесло свой важный вклад в организацию и проведение состоявшегося в Ереване 22-23-го апреля глобального форума «Против преступления геноцида».
По инициативе Армении, 27-го марта в Женеве Совет ООН по правам человека принял резолюцию «О предотвращении геноцида», вновь подтверждающую, что попытки отрицания и оправдания преступления геноцида являются серьезным препятствием для шагов, направленных на его предотвращение. Резолюцией также предлагалось Генеральной ассамблее ООН установить день принятия Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцида – 9-ое декабря, в качестве дня памяти жертв преступления геноцида, что и было утверждено Генеральной ассамблеей ООН по принятой по инициативе Армении резолюции.
Влиятельные средства массовой информации на всех континентах мира подняли мощную информационную волну. Про Геноцид армян было опубликовано тысячи материалов и передач.
В 2015г. Армения продолжила совместные с сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.
Новый размах получили грубейшие нарушения Азербайджаном режима прекращения огня на границе Армении и Азербайджана и на линии соприкосновения Арцах (Нагорный Карабах) – Азербайджан, в том числе и с применением крупнокалиберного оружия, ставшие причиной человеческих жертв, в том числе и среди мирного населения.
В 2015г. сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своих публичных заявлениях выступили с адресными призывами к Азербайджану не обострять ситуацию в зоне конфликта, вновь подтвердить приверженность мирному урегулированию карабахской проблемы, осуществить меры по укреплению доверия, принять предложения по созданию механизма расследования инцидентов, воздержаться от осуждений посреднических усилий сопредседательства Минской группы и уважать их мандат и наблюдательную миссию ОБСЕ, прекратить попытки перенести переговорный процесс в другие форматы.
Азербайджан проигнорировал адресованные ему вышеупомянутые призывы, пойдя на дальнейшее обострение ситуации, вследствие чего не удалось зарегистрировать прогресс как вокруг согласования основных принципов по урегулированию проблемы, так и по осуществлению пользующихся международной поддержкой предложений сопредседателей по укреплению перемирия.
19-го декабря, после почти годового перерыва, в Берне при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана. В условиях эскалации со стороны Азербайджана напряженности в зоне конфликта, повестка дня саммита была сконцентрирована на снижении напряженности. Встреча вновь показала, что позиция Азербайджана противоречит подходам не только Армении, но и сопредседателей.
С января 2015г. Армения стала членом Евразийского экономического союза, что исходит из стратегических интересов Армении, открывает новые возможности для экономического развития страны, создавая благоприятные условия в этом интеграционном формате с точки зрения свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Согласно принятому в октябре решению Высшего евразийского экономического совета, Коллегию Евразийской экономической комиссии с февраля 2016г. на четыре года возглавит Тигран Саркисян, чья кандидатура была выдвинута Арменией.
В сентябре 2015г. Армения приняла председательство Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), продолжив выступать в качестве инициатора и активного участника организации. 21-го декабря в Москве под председательством главы Республики Армения состоялось заседание Совета коллективной безопасности. В ходе председательства Армении в Организации – в сентябре в Нью-Йорке, а в декабре в Белграде, состоялись встречи министров иностранных дел государств-членов ОДКБ, посвященные вопросам координации внешней политики.
Укрепление союзнического, стратегического партнерства с Российской Федерацией продолжало занимать ключевое место в повестке внешней политики.
В двустороннем и многостороннем форматах состоялось около десятка встреч президентов Республики Армения и Российской Федерации, по итогам которых были достигнуты договоренности стратегического значения в политической, торгово-экономической, военно-технической, энергетической, научно-образовательной, культурной и других сферах.
В 2015г. были продолжены интенсивные взаимные визиты и встречи председателей парламентов, премьер-министров, министров иностранных дел, а также на уровне руководителей профильных ведомств.
Состоялись заседания межправительственной, межпарламентской комиссий, комиссии по военно-техническому сотрудничеству. В ноябре в Ереване состоялся четвертый Армяно-российский межрегиональный форум.
Продолжилось активное развитие дружественного партнерства с Соединенными Штатами Америки.
5-7-го мая состоялся визит Президента Армении в Соединенные Штаты Америки. Президент Республики присутствовал на мероприятии в Национальном соборе Вашингтона, приуроченном к 100-летию Геноцида армян, в котором также принял участие вице-президент США.
С 1-го января вступила в силу договоренность об упрощении визового режима между Арменией и США. 7-го мая было подписано рамочное соглашение между РА и США о торговле и инвестициях.
Важное место в повестке внешней политики Республики Армения продолжило занимать развитие отношений с Европейским союзом.
Президент Республики Армения в мае принял участие в состоявшемся в Риге четвертом саммите Восточного партнерства. 20-го июля председатель Совета Европы Дональд Туск посетил Армению. В январе в штаб-квартире Европейского союза состоялось заседание Совета Армения-Европейский союз.
В апреле в Люксембурге министр иностранных дел Армении принял участие во встречах министров иностранных дел стран ЕС и Восточного партнерства, в мае в Братиславе – министров иностранных дел Восточного партнерства и Вышеградской четверки, в июне в Минске и в ноябре в Тбилиси – на состоявшихся неофициальных встречах министров иностранных дел стран Восточного партнерства.
7-го декабря в Брюсселе министр иностранных дел и Верховный представитель Европейского союза по внешней политике и вопросам безопасности Федерика Могерини объявили о старте переговоров по соглашению о новой правовой базе отношений Армения-ЕС.
Состоялись взаимные визиты и встречи на высоком уровне с рядом европейских стран: Францией, Германией, Швецией, �?талией, Латвией, Сербией, Кипром, Чехией и т.д.
Значительные работы были проведены по укреплению добрососедских, взаимовыгодных отношений с соседними государствами – Грузией и �?раном.
Грузию посетили Президент Республики и премьер-министр. Состоялись взаимные визиты председателей парламентов. Состоялось около двух десятков армяно-грузинских взаимных визитов и встреч на различных уровнях.
Год был достаточно активным с точки зрения двусторонних визитов на высоком уровне с �?раном. Был зарегистрирован прогресс в сфере торгово-экономического взаимодействия, в Тегеране и Ереване были проведены армяно-иранские бизнес-форумы.
�?з-за деструктивной позиции Турции в армяно-турецких отношениях не было зарегистрировано положительных подвижек. 16-го февраля Президент Саргсян отозвал из парламента подписанные в 2009г. армяно-турецкие протоколы.
Армения принимала действенное участие в процессах в рамках Содружества независимых государств (СНГ), а также предприняла шаги по развитию сформированных с государствами-участниками СНГ традиционных связей.
Армения продолжила расширять отношения с государствами Азиатско-Тихоокеанского региона.
В марте состоялся государственный визит Президента Армении в Китай. В ходе встречи с президентом Си Цзиньпином были достигнуты важные договоренности относительно развития двусторонних отношений, принята совместная декларация президентов, подписаны более десятка документов. Состоялся визит премьер-министра Абраамяна в Китай, в ходе которого состоялась его встреча с главой государственного совета Китая Кецяном.
Развивались отношения с Японией, �?ндией, Южной Кореей, Вьетнамом, �?ндонезией.
С 1-го января в Ереване открылось посольство Японии. Армению посетил государственный министр иностранных дел Японии.
В октябре состоялся первый официальный визит делегации �?ндонезии в Армению во главе с руководителем палаты представителей парламента �?рманом Гусманом.
Были проведены работы в направлении развития взаимодействия с традиционно дружественными арабскими государствами. В этом направлении центральное место в повестке дня продолжили занимать вопросы безопасности сирийских армян, предоставления им содействия, сохранения армянского культурно-исторического наследия в Сирии. На различных международных площадках Армения последовательно поднимала вопрос нарушения прав национальных и региональных меньшинств со стороны экстремистов на Ближнем Востоке, подчеркивая важность объединения усилий международного сообщества в борьбе против терроризма.
Армения предприняла шаги в направлении развития отношений с латиноамериканскими странами. Послы Армении были аккредитованы в ряде стран по совместительству. 25-го ноября вошло в силу соглашение об отмене визового режима между Арменией и Бразилией.
В рамках различных программ было продолжено взаимодействие с Североатлантическим Альянсом (НАТО).
Армения внесла свой вклад в укрепление мира и обеспечения международной безопасности. В сентябре Президент Армении в Нью-Йорке в рамках Генассамблеи ООН принял участие в саммите по вопросам миротворчества. Армения вновь подтвердила свое обязательство продолжить участие в миротворческих миссиях в Косово, Афганистане, Ливане и Мали.
Армения продолжила активные работы в структурах ООН. Большое внимание было уделено углублению вовлеченности Армении в работы ОБСЕ, Совета Европы, ОЧЭС и других международных и региональных структур.
В 2015 году Армения была одним из самых активных членов Международной Организации Франкофония. 10-11-го октября в Ереване состоялась 31-ая конференция министров иностранных дел стран-членов МОФ, в которой приняло участие около 500 представителей 80 стран-членов и наблюдателей, а также секретариата Организации. По завершению конференции состоялся официальный визит Генерального секретаря Международной Организации Франкофонии Микаэль Жан в Армению.
24-25-го октября в Ереване был проведен III международный форум выпускников Московского государственного института международных отношений (МГ�?МО), в котором приняли участие более 400 выпускников вуза из 40 стран мира.
В 2015г. прилагались усилия для развития отношений с международными экономическими структурами и финансовыми организациями, углубления торгово-экономических отношений с различными странами, открытия новых рынков для армянской продукции, стимулирования иностранных инвестиций, представления экономических и туристических возможностей Армении. С различными государствами были инициированы и проведены заседания межправительственных комиссий, бизнес-форумы, выставки армянской продукции.
Со стороны М�?Д было оказано содействие развитию межпарламентских связей с различными странами. Важное место было уделено работам по расширению децентрализованного сотрудничества.
Согласно указу Президента о проведении единой внешней политики Армении, Министерство иностранных дел продолжило координировать внешние связи государственных учреждений Республики Армения и содействовать их углублению. Большое внимание было уделено инициативам Министерства диаспоры Армении по укреплению связей Родина-Диаспора. Важное содействие было оказано деятельности Министерства культуры, направленного на представление армянской культуры, сохранение находящегося за рубежом армянского культурного наследия и установлению и развитию культурного сотрудничества с различными государствами.
Вопросы защиты прав находящихся в различных странах граждан Республики Армения, поддержки оказавшихся в экстренных ситуациях граждан находились в центре внимания деятельности Министерства иностранных дел. В течение года консульскими услугами, предоставляемыми соответствующим департаментом М�?Д и консульскими учреждениями, воспользовались порядка 137 000 граждан. Были произведены изменения в действующих правовых актах, посредством которых регулируются и упрощаются предоставляемые гражданам консульские услуги. В рамках юрисдикции М�?Д продолжало оказывать поддержку сирийским, ливанским и иракским армянам.
В 2015г. было подписано 89 международных договоров и 21 документ, не являющийся международным договором. Было ратифицировано 68 и вошло в силу 42 межправительственных, межгосударственных и межведомственных документов. По инициативе М�?Д было разработано и принято порядка 80 проектов правовых актов.
В 2015г. Президент Армении осуществил 20 международных визитов. Армению посетили главы 4 государств. Председатель Национального собрания осуществил 7 государственных визитов, в Армению прибыли председатели парламентов 7 стран, на уровне премьер-министров было осуществлено 12 взаимных визитов. Министр иностранных дел осуществил 34 иностранных визита, Армению посетили 30 министров иностранных дел и руководителей международных организаций.
Были продолжены работы, направленные на повышение международной осведомленности о внешнеполитических позициях Республики Армения, укрепление престижа нашей страны. Президент Республики и министр иностранных дел дали десятки интервью авторитетным мировым средствам массовой информации, выступили с многочисленными пресс-конференциями, а также лекциями в авторитетных исследовательских центрах и университетах.