Ադրբեջանն ու Հունգարիան Սաֆարովի գործով ՄԻԵԴ-ի հարցերին պետք է պատասխանեն մինչև մայիսի 12-ը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին և Հունգարիային մինչև մայիսի 12-ը ժամանակ է տվել պատասխանելու ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու և վաղաժամ ազատ արձակելու գործով դատարանի կողմից այդ պետություններին ուղղված հարցերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԻԵԴ-ում դիմումատու` հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի հարազատների շահերի պաշտպան Նազելի Վարդանյանը, դիմող կողմը ձգտում է ամեն ինչ անել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչվի կողմ, քանի որ Գուրգեն Մարգարյանը Հայաստան պետությունը ներկայացնող զինծառայող էր, երբ դաժանաբար սպանվեց ադրբեջանցի ոճրագործ Սաֆարովի կողմից:
«Այն, որ դատարանը գործն ընդունել է վարույթ և արդեն մեկնարկել է հաղորդակցության փուլը, մեծ առաջընթաց է: Մենք դրան երեք տարի սպասել ենք, քանի որ հայցը ներկայացրել էինք 2013թ. փետրվարի 28-ին»,ասաց Վարդանյանը: ՄԻԵԴ-ում Գուգեն Մարգարյանի հարազատների շահերը ներկայացնում են նաև ՄԻ եվրոպական փաստաբանական կենտրոնը, հայկական հասարակական Legal Guide կազմակերպությունը: Գանգատում պահանջվում է ճանաչել, որ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի փոխանցումը եւ Ադրբեջանի կողմից նրա ներումը, ըստ էության` արդարացումը եւ հերոսացումը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով (այն է՝ կյանքի իրավունք),14րդ հոդվածով (խտրականության արգելք) ամրագրված հիմնարար իրավունքները:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կարող է պարտավորեցնել ոճրագործին հետ հանձնել Հունգարիային կամ կրել պատժի մնացած մասը հենց Ադրբեջանում: Վճիռը կարող է ենթադրել նաև դրամական պատասխանատվություն: Մարգարյանի հարազատները նաև շեշտում են, որ հայ սպան զոհ է դարձել ազգային ատելության հողի վրա կատարված հանցագործության, որն ավելի ուշ արդարացում է ստացել մարդասպանին ներում շնորհելու և ազատ արձակելու միջոցով։ Հունգարիան իր հերթին ինչպես ընդգծել են գանգատ ներկայացնողները, արտահանձնել է Սաֆարովին Ադրբեջանին առանց երաշխիքներ ստանալու, որ հանցագործն այդ երկրում կրելու է իր դատավճռով սահմանված պատիժն ամբողջությամբ։ Գանգատ է ներկայացրել նաև Հայկ Մակուչյանը, որին, ինչպես պարզել է դատարանը, ցանկացել է սպանել Սաֆարովը Բուդապեշտում նույն միջադեպի ժամանակ։ 2004թ. փետրվարի 19ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը եւ կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատեւ դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս էր հայտարարել Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին Նախագահ Ալիեւն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց եւ միանվագ վճարեց 8 տարվա աշխատավարձը:
Նույն օրը պաշտոնական Երեւանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ: Թուրքիայում հատուկ պատրաստություն անցած Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն» ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որին մասնակցում էին նաեւ հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/ՄԻԵԴ.jpg)
Azerbaijan and Hungary must answer to questions of the European Court of Human Rights on Azerbaijani assassin Ramil Safarov’s extradition and early release. The lawyer of Margaryan’s family Nazeli Vardanyan mentioned in the interview with “Armenpress” that the applicant side strives to do everything in order the Armenian Republic to be considered as a side, because Gurgen Margaryan was a serviceman representing Armenian Republic when he was brutally killed by Azerbaijani perpetrator Ramil Safarov. “The fact, that the mentioned case is already under proceeding of the court, is a serious progress.
We have waited for it for 3 years as we filed the suit in 2013. February 28,” Vardanyan said. Margaryan’s relatives are represented by the Centre (based in Middlesex University) and Legal Guide (Armenian NGO) in ECHR. The complaint side demands to recognize that the transfer of Ramil Safarov from Hungary to Azerbaijan and his pardon, justification and glorification by Azerbaijan is essentially a violation of Article 2(the right to life) and article 14 (prohibition of discrimination) of the European Convention on Human Rights.
The European Court of Human Rights may oblige Azerbaijan to extradite the perpetrator back to Hungary or face the rest of the punishment in Azerbaijan. Margaryan’s relatives also point out that the officer became a victim of national hate crime, which later got an excuse by pardoning and releasing the killer. Hungary, in its turn extradited Safarov to Azerbaijan without guarantees that the offender will serve his sentence completely. The case is also brought by Hayk Makuchyan, an Armenian military officer whom Ramil Safarov was convicted of intending to murder during the same incident in Budapest.
Both men were attending a NATOsponsored Englishlanguage course in Budapest. On 19 February 2004 Safarov murdered Margaryan by decapitating him with an axe. In April 2006 Safarov was found guilty of murder by the Budapest City Court, and was sentenced to life imprisonment, with the possibility of conditional release after 30 years. The court found that Safarov had intended to kill two Armenian participants at the course on the anniversary of the beginning of the conflict between Armenia and Azerbaijan over the NagornoKarabakh region. After the Court of Appeal upheld this judgment in February 2007, Safarov began serving his sentence in a Hungarian prison.
In August 2012 the Hungarian Minister of Justice approved Safarov’s transfer to Azerbaijan with a view to his serving his sentence there (under the Council of Europe Convention on the Transfer of Sentenced Prisoners 1983). However, a few hours after Safarov was transferred on 31 August 2012, he was granted a pardon by the Azerbaijani President and set free. He was also promoted to major, awarded eight years’ salary arrears and offered a flat.
In a report published in December 2012, the Hungarian Ombudsman criticised the Hungarian Government for approving the transfer before any assurances about the treatment of Safarov had been received from the Azerbaijani authorities.