Լիբանանի հայկական համայնքն այս տարի հագեցած օրակարգ է ունենալու
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց  Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը:
«Նախ աշխատանք կա իրականացնելու քաղաքական դաշտում: Ինչպես գիտենք, նախագահի պաշտոնը թափուր է և անհրաժեշտ է որևէ թեկնածուի շուրջ համաձայնության գալ: Պետք է բոլոր լիբանանյան համայնքները, քաղաքական ուժեը համաձայնության գան թեկնածուի հարցի շուրջ, որից հետո խորհրդարանն ընտրի հանրապետության նախագահին: Ժամկետը վաղուց անցել է, և խորհրդարանին չի հաջողվել նախագահ ընտրել: Հայ համայնքը, Լիբանանի քաղաքական և հասարակական դաշտում որպես կարևորագույն 7 համայքներից մեկը, կարող է կամրջի դեր ստանձնել բոլոր կողմերի միջև»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
2016-ին աշխատանքներ կտարվեն ներհամայնքային հարցերի հետ կապված: Շահան Գանտահարյանը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների կազմակերպման հետ կապված համայնքի ներսում յուրատեսակ միասնականություն ձևավորվեց: Գործում ներգրավվել էին կուսակցությունները, կրոնական համայնքները, միությունները: Արդյունքում 2015 թվականին 500-ից ավելի միջոցառումներ կազմակերպվեցին:
«Սա միասնական գործելաձևի հաջողակ օրինակ է, և միասնական, համակարգված աշխատելու այդ կապիտալն ինչ-որ կերպ, ինչ-որ ձևով պետք է շարունակել օգտագործել: Կարծում եմ` միայն ցեղասպանության թեման չէ, որ պիտի միավորի: Մենք առաջնահերթ այլ խնդիրներ ունենք` կապված Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության, սիրիահայերի օժանդակության հետ»,-նշեց  «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիրը: Անդրադառնալով սիրիահայերի աջակցությանը` Շահան Գանտահարյանը նկատեց, որ Լիբանանը սիրիահայ փախստականների առաջին ալիքն ընդունող երկիրն է: Որոշները Լիբանանից գնում են Երևան կամ այլ քաղաքներ, բայց մի մասը մնում է, և այնտեղ որոշակի օժանդակություն պետք է ցուցաբերվի կրթության, առողջապահության ոլորտում: Շահան Գանտահարյանը նաև նշեց, որ շարունակելու են տարբեր առիթներով բարձրաձայնել սիրիահայերի հարցը, ինչպես նաև, կապի մեջ լինելով սիրիահայ գործընկերների հետ, իրավիճակի վերաբերյալ արագ, օբյեկտիվ լրահոս ապահովել:
Ընթացիկ տարվա սպասվող աշխատանքներում Շահան Գանտահարյանը կարևորեց նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ տարբեր ոլորտներում կապերն ակտիվացնելը:  «Ուրախ եմ նկատելու, որ օդային կապը կա, լիբանանյան ավիաընկերությունները կանոնավոր թռիչքներ են իրականացնում դեպի Երևան, հույս ունենք, որ սա կպահպանվի: Կարծում եմ` ռազմավարական առումով սա շատ կարևոր խնդիր է, նկատենք, որ սիրիահայությունն էլ օգտագործում է լիբանանյան օդային հնարավորությունները»,-ասաց նա:
Շահան Գանտահարյանի խոսքով` պետք է ակտիվացնել Լիբանանի հայկական համայնքի երիտասարդների այցերը դեպի Հայաստան: Անհրաժեշտ է պայմաններ ստեղծել, որ ուսանողներ գան և բարձրագույն ուսում ստանան հայրենիքում: Ընթացիկ տարում աշխատանք կա կատարելու պաշտոնական Բեյրութի և պաշտոնական Երևանի միջև կնքված բազմաթիվ համաձայնագրերը կյանքի կոչելու առումով: Ըստ Շահան Գանտահարյանի`  լիբանանահայ համայնքը կարող է կամրջի դեր կատարել Հայաստանի ու Լիբանանի միջև  և’ որպես հայեր, և’ որպես Լիբանանի քաղաքացիներ:

У армянской общины Ливана в этом году намечается насыщенная программа
У армянской общины Ливана в этом году намечается насыщенная программа. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил главный редактор газеты «Аздак» Шаан Галантаарян.
«Прежде всего, будем вести работу в политическом поле. Как вы знаете, пост президента вакантен, надо придти к согласованию кандидатуры, чтобы парламент смог избрать президента. Сроки давно прошли, а парламент так и не смог избрать президента. Армянская община – как одна из важнейших 7 общин страны, может стать мостом между остальными», сказал Шаан Галантаарян. Затем будут вестись работы по внутриобщинным вопросам.
Шаан Галантаарян заметил, что после мероприятий по 100летию Геноцида внутри общины заметна особая сплоченность. Сплотились партии, церковь, союзы, что позволило провести более 500 мероприятий. «Это удачный пример единения, надо както продолжить использовать этот капитал. Думаю, объединяющей должна стать не только тема Геноцида. У нас есть другие приоритетные задачи, связанные с внешней политикой Армении, вопросом сирийских армян», сказал Шаан Галантаарян. По вопросу сирийских армян он заметил, что Ливан стал той страной, которая приняла первую волну беженцев. Некоторые поехали в Ереван или в другие города, некоторые остались, и им нужна помощь, особенно, в вопросах образования, медицины. Шаан Галантаарян придает важность активированию связей с Арменией по разным отраслям. «Рад, что есть воздушный путь, ливанская авиакомпания осуществляет регулярные рейсы в Ереван. Думаю, это важно в стратегическом плане, и сирийские армяне пользуются этим путем», сказал Шаан Галантаарян.
По его словам, надо активнее организовать визиты в Армению ливанской молодежи, нужны условия, чтобы они могли получать в Армении высшее образование. Есть много работы, чтобы призвать к жизни соглашения, заключенные между официальным Бейрутом и официальным Ереваном. По его словам, армянская община может сыграть при этом роль моста в качестве армян и граждан Ливана.