Երզնկայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին ավերել են գանձագողերը
Թուրքիայում գանձ որոնողների հերթական զոհն է դարձել 1800-ականներին կառուցված հայկական եկեղեցին: Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը Sputnik Արմենիա ռադիոկայանի եթերում ներկայացրել է Թուրքիայում գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության ընդհանուր վիճակը:
Թուրքիայում հետևողականորեն վերացնում են հայկական մշակութային կառույցները, ինչը փորձագետների կարծիքով, պետական քաղաքականության հետևանք է: Եկեղեցու ավերման վերջին հաստատված դեպքը վերաբերում է Երզնկայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցուն:
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը Երզնկայում է եղել 2008-ին, հիշում է, որ այդ ժամանակ եկեղեցին ամբողջովին կանգուն էր, քանդված էր միայն արևելյան պատը:
«Եկեղեցին ընդարձակ, բարձր կառույց է: Պատերի մեջ 12-րդ դարի խաչքարեր կան, ներսում` որմնանկարներ։ Երզնկայի գավառում լավ պահպանված եկեղեցիներից մեկն էր և գտնվում էր հենց գյուղի մեջ, սովորաբար աչքից հեռու տեղերում են ավելի շատ գանձախուզությամբ զբաղվում։ Մի քիչ զարմանալի է, որովհետև հենց 2008-ին գանձախուզության որևէ ակնառու դրվագ չտեսանք: Պատճառը երևի այն է, որ բոլորն ուզում են քանդել, բայց մեկը մյուսից քաշվում են, և հիմնահատակ ավերվում են աչքից հեռու գտնվող հուշարձանները», sputnik.co.am-ի փոխանցմամբ՝ նշում է Կարապետյանը:
Ընդհանրապես Արևմտյան Հայաստանի տարածքում գտնվող հայկական եկեղեցիներում գանձախուզությունը նորություն չէ, և ըստ հուշարձանագետի, դա իրականացվում է պետական քարոզչության հետևանքով: Ցեղասպանությունից հետո տասնամյակներ շարունակ Թուրքիան պետական մակարդակով արդիական է պահում «հայկական գանձերի» առասպելը և դրանով գայթակղում արկածախնդիրներին:
«Հեռուսատացույցով, ռադիոյով ու տպագիր մամուլով ներկայացնում են նյութեր, որոնց հերոսները պատմում են, թե ինչպես են գանձ գտել այսինչ գյուղի այսինչ հայից մնացած ինչ-որ կառույցում: Ու նա հպարտությամբ ցույց է տալիս դիմացը լցրած ոսկեդրամները»,- ասում է Կարապետյանը:
Սա մի կողմից պետական քարոզչություն է, մյուս կողմից էլ՝ իրականթյուն: Հայերը չգիտեին, որ իրենց տները լքում են հավերժ: Ու իսկապես բազմաթիվ են փաստերը, որ շինարարության ընթացքում պատերի մեջ թաքցրած արժեքավոր իրեր են հայտնաբերվել:
«Հասարակությունը հիվանդացել է այդ մոլուցքով, գիշեր-ցերեկ փորում են: Դուք չեք պատկերացնի` ինչ վիհեր են փորում: Կարող է մինչև 40 մետր խորանան: Բանական է, որ եթե մեկը մի գանձ պետք է թաղեր, 30-40 մետր խորությամբ չէր թաղելու: Այդ փոսերը արդեն սերնդեսերունդ են փոխանցում: Քանդում են մի տեղ, որ ասենք այսօրվա քանդողի հայրն է քանդել, պապն է քանդել, պապի հայրն է քանդել: Մեր երկիրը աղացել են արդեն, շատ քիչ բան է մնացել»,- ասում է հուշարձանագետը:
Դեռևս 2004 թվականից Արևմտյան Հայաստանում ուսումնասիրություններ կատարող Կարապետյանն իր պարբերական այցելությունների ընթացքում արձանագրել է, որ ավերածությունների ծավալն օրեցօր է մեծանում:
«Նույն վայրը երկրորդ անգամ այցելելուց հետո միշտ նկատել ենք տարբերությունը: Եվ անվերջ միայն դեպի ավերում, վերջին բեկորների փոշիացում: Շատ չի անցնի, մինչև մի տասնամյակ, ու թուրքերն ու քրդերը հայի հետքը մեր տան միջից իսպառ մաքրագործած կլինեն»,- ցավով նշում է Կարապետյանը:
Ավերածություններին զուգահեռ Թուրքիայի իշխանությունները նաև ցուցադրում են իրենց հանդուրժողականությունը և երբեմն վերակառուցում ու նորոգում են հայկական եկեղեցիներն ու այլ կառույցներ: Երզնկայի եկեղեցու առնչությամբ նահանգապետարանը խոստացել էր նորոգել եկեղեցին, բայց այդպես էլ որևէ աշխատանք չի արվել: Ըստ հուշարձանագետի՝ սրանք Թուրքիայի կառավարության կողմից Եվրոպայի աչքին հաճոյանալու ցուցադրական քայլեր են, և պետությունն այդ քաղաքականությունը որդեգրել է 90-ականների վերջից, «ուզում է քաղաքակիրթ երևալ ու ցույց տալ, որ ինքն ավելի քաղաքակիրթ է, և այլևս հայկական հուշարձանների մասով անհանգստանալ պետք չէ»
Ցեղասպանությունից հետո տասնամյակներ շարունակ հնարավոր չի եղել ոչ լուսանկարել ու ոչ էլ գրանցել հայկական հուշարձանները: Վերջին տարիներին իրականացված ակտիվ ուսումնասիրությունները միայն հուշեր ու հետքեր են արձանագրել, որոնք չեն կարող ամբողջական պատկերացում տալ դրանց իրական տեսքի ու նշանակության մասին: Որոշ դեպքերում էլ պատահական արված լուսանկարներ են մեզ հասել:
«Լուսանկարիչը շնիկ է նկարել, հետևի պլանում երևում է Մուշի Եղերդուտի սուրբ Հովանու վանքը, որը քանդելու կարգադրությունը տվել է Մուշի քաղաքապետարանը: Հսկայական վանքի քարերը տարան Մուշի դպրոցներից մեկը կառուցեցին, այսինքն հսկայական վանքը շինանյութի վերածեցին: Մինչ քանդելը, մինչ 15 թվականը մեկ լուսանկարով էր անմահացել, այն էլ՝ պատահական: Մենք այս դաշտում շատ անելանելի վիճակում ենք, բայց մեզ մնում է վերջին փշրանքները, որոնք դեռ կան, որոնք վաղը չեն լինելու: Գոնե այդ վերջին փշրանքները արձանագրենք…»,- եզրափակում է Սամվել Կարապետյանը:

Самвел КарапетянКладоискатели разгромили армянскую церковь Святой Богоматери в Турции
Армянская церковь в Турции 1800 годов стала очередной жертвой искателей сокровищ. Специалист по памятникам Самвел Карапетян в эфире радиостанции Sputnik Армения представил общее состояние находящегося в Турции армянского культурного наследия.
В Турции последовательно уничтожают армянские культурные памятники, что является следствием государственной политики, считают эксперты. Последний случай разрушения армянских памятников связан с церковью Святой Богоматери, которая находится в исторической провинции Западной Армении — Ерзнка.
Специалист по памятникам Самвел Карапетян побывал в Ерзнка еще в 2008 году. Он помнит, что тогда церковь стояла, была разрушена только восточная стена.
“Эта церковь — просторное, высокое сооружение. В стенах есть хачкары (крест-камень) 12 века, внутри – фрески. Эта одна из хорошо сохранившихся церквей в провинции Ерзнка находилась прямо в селе. Обычно кладоискатели ищут сокровища в спрятанных от людского глаза местах. Удивительно, но в 2008 году мы не видели явных признаков деятельности кладоискателей. Причина в том, что желающие разрушения памятников, делают это в отдаленных местах ”,- отметил Карапетян.
Похищение ценностей из церквей Западной Армении не новое явление и, по мнению Карапетяна, это следствие государственной пропаганды. После Геноцида армян Турция десятилетиями распространяет легенду об “армянских сокровищах” и, таким образом, заманивает искателей приключений.
“По телевидению, радио и печатным изданиям представляют материалы, герои которых рассказывают, как нашли клад в какой-то деревне, в которой жили армяне. �? с гордостью показывают золотые монеты”, — говорит Карапетян.
С одной стороны, это государственная пропаганда, с другой – реальность. Армяне не знали, что навсегда покидают свои дома. Были случаи, когда в стенах обнаруживались ценные вещи.
“Общество заразилось этой манией, копают днем и ночью. Вы не представляете, какие ямы они роют. Глубина этих ям иногда достигает 40 метров. Естественно, если бы кто-то решил спрятать сокровище, то не копал бы 30-40 метров. Эти ямы передаются от поколения к поколению”, — сказал специалист по памятникам.
Карапетян, который с 2004 года занимается исследованиями в Западной Армении, много раз замечал, масштабы разрушения растут изо дня в день.
“Во время повторного посещения какого-либо населенного пункта мы всегда замечали разницу. �? всегда видели только разрушение. Долго это не продлится, через десять лет турки и курды сотрут с лица земли следы армян”, — отметил он.
Наряду с разрушениями власти Турции демонстрируют также свою толерантность и иногда реконструируют армянские церкви. Руководство провинции Ерзнка обещало восстановить церковь, но ничего не было сделано.
По мнению Карапетяна, это показушные шаги со стороны турецкого правительства, чтобы понравиться Европе. Государство придерживается этой политики с конца 1990 годов, “хочет выглядеть цивилизованным и доказать, что не стоит беспокоиться по поводу армянских памятников”.
После геноцида на протяжении десятилетий невозможно было фотографировать и документировать армянские памятники. �?ногда до нас доходили случайные фотографии.
“К примеру, фотограф снимал собаку, а на заднем фоне видна церковь святого �?оанна в Муше. Мэрия Муша дала распоряжение снести церковь. Камни церкви использовали для постройки школы, то есть стены церкви превратили в стройматериал. До уничтожения — до 2015 года сохранилась одна фотография, и то — случайная. В этом вопросе мы находимся в безвыходном положении. Нам остаются последние пылинки армянской культуры, которых завтра может не быть”, — заключил Карапетян.