Խադիջա Իսմայիլովան ընդունել է Ամալ Քլունիի՝ իրեն ՄԻԵԴ-ում ներկայացնելու առաջարկը
Ադրբեջանական բանտում գտնվող հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան ընդունել է հանրահայտ իրավապաշտպան Ամալ Քլունիի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում որպես իր պաշտպան հանդես գալու առաջարկը։ Իր հայտարարությունում Խադիջա Իսմայիլովան ողջունել է Քլունիի «համարձակությունը»։
Երեքշաբթի օրը փաստաբան Ամալ Քլունին ամերիկյան NBC հեռուստաընկերության եթերում պատրաստակամություն էր հայտնելԵվրոպական դատարանում պաշտպանել «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության լրագրող, 7.5 տարվա ազատազրկման բանտարկված Խադիջա Իսմայիլովայի իրավունքները: Ամալ Քլունին հատուկ ընդգծել է փաստը, որ Իսմայիլովայի ննջարանում թաքնված տեսախցիկ էին տեղադրել, հետո հրապարակել լուսանկարներ: «Նա համարձակ կին է և հիմա, ցավոք, ճաղերի հետևում է», – azatutyun.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել էր Քլունին:
Քլունիի պատրաստակամությունը ողջունել է նաև «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը։ Մամուլի խոսնակ Ջոանա Լևիսոնը տարածած հայտարարությամբ ընդգծել է այն փաստը, որ Իսմայիլովային պաշտպանելու՝ Քլունիի պատրաստակամությունը ցույց է տալիս, թե ինչպիսի մեծ նշանակություն ունի Խադիջայի ազատությունը մարդու իրավունքների և մամուլի ազատության համար ամբողջ աշխարհում:
Ամալ Քլունիին «հայուհի» հռչակած Ադրբեջանում այս առնչությամբ բուռն քննարկումներ են ընթանում. ադրբեջանական հանրության մի հատվածը պնդում է, թե փաստաբանը, ով իբր «հայտնի է իր թուրքաֆոբ հայացքներով», Խադիջայի գործում ներգրավվում է հայկական լոբբիի ջանքերով։
Իսմայիլովայի պաշտպան Ֆարիզ Նամազլին հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալը համաձայնել է ընդունել Քլունիի առաջարկը՝ նրա խիզախության համար, որը իրավաբանը դրսևորել էր՝ պաշտպանելով 2014 թվականին «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաընկերության լրագրող Մուհամմադ Ֆագմիին, երբ նա Եգիպոսում բանտարկված էր։
Ի պատասխան ադրբեջանական իշխանամետ մամուլի պնդումներին, թե լիբանանցի Ամալ Քլունին հայկական ծագում ունի, Իսմայիլովան, իր պաշտպանյալի փոխանցմամբ, հայտարարել է.- «Ինձ համար կարևոր չէ մարդու ազգային պատկանելությունը, քանի որ նորմալ մարդիկ երբեք չեն հարցնում ազգային պատկանելության մասին»։
Ի դեպ, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը ևս ցանկություն է հայտնել Իսմայիլովայի գործով ստրասբուրգյան դատարանում հանդես գալ որպես երրորդ կողմ:

Хадиджа �?смаилова приняла предложение Амаль Клуни представлять ее в ЕСПЧ
Находящаяся в азербайджанской тюрьме журналист-расследователь  Хадиджа �?смаилова приняла предложение известного адвоката Амаль Клуни выступать в Европейском суде по правам человека в качестве ее защитника. В своем заявлении Хадиджа �?смаилова приветствовала «смелость» Клуни.
Во вторник в эфире американской телекомпании NBC Амаль Клуни изъявила готовность защищать в Европейском суде права журналиста азербайджанской службы радиостанции «Свобода» Хадиджи �?смаиловой, осужденной на 7,5 лет лишения свободы. Амаль Клуни особо подчеркнула тот факт, что в спальне �?смаиловой была помещена скрытая видеокамера, затем опубликованы фотографи. «Она отважная женщина и ныне, увы, за решеткой», –  как передает azatutyun.am, сказала Клуни.
Готовность Клуни приветствовала также радиостанция «Свободная Европа/Свобода”. В заявлении, распространенном пресс-секретарем Джоанной Левинсон, подчеркнут тот факт, что готовность Клуни защищать �?смаилову показывает, сколь большую значимость имеет свобода �?смаиловой для прав человека и свободы слова во всем мире.
В Азербайджане, провозгласившем Амаль Клуни «армянкой», в этой связи идут бурные дебаты:  часть азербайджанского общества утверждает, что адвокат, якобы «армянка с туркофобскими взглядами», вовлекается в дело Хадиджи усилиями армянского лобби.
Защитник �?смаиловой Фариз Намазли заявил, что его подзащитная согласилась принять предложение Клуни за ее смелость, которую адвокат проявила, защищая в 2014 году журналиста телекомпании «Ад-Джазира» Мухаммада Фазми, арестованного в Египте.
ВЫ ответ на утверждения азербайджанской провластной прессы о том, что ливанка Амаль Клуни имеет армянское происхождение, �?смаилова, как передает ее защитник, заявила: «Для меня неважна национальная принадлежность человека, поскольку нормальные люди николгда не интересуются национальной принадлежностью».
Кстати, комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Мужниекс также изъявил желание выступить по делу �?смаиловой в Страсбургском суде в качестве третьей стороны.