ԱՄՆ-ում բացվել է երկու հայ նկարիչների ցուցահանդեսը
2016-ի հունվար ամսին ԱՄՆ-ում գործող Gallery Z ցուցասրահը նշում է հիմնադրման 15-րդ տարեդարձը: Հոբելյանի շրջանակներում հունվարի 21-ին տեղի է ունեցել ազգությամբ հայ երկու հանրաճանաչ նկարիչների՝ Գևորգ Մուրադի և Հարութ Աղաջանյանի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը: Ինչպես հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը, ցուցահանդեսը կգործի մինչև փետրվարի 6-ը:
Գևորգ Մուրադը ծնվել է 1970 թվականին Սիրիայում: Ներկայումս Նյու Յորքում ապրող նկարչի աշխատանքները բազմիցս ցուցադրվել են աշխարհի տարբեր հավաքածուներում: Նրա հեղինակած 5 կտավներն այժմ ցուցադրված եմ Դուբայի Բուրջ Խալիֆ հյուրանոցի 70-րդ հարկում:
Հարութ Աղաջանյանը ծնվել է 1956-ին Իրանում: Նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Բեյրութում և Բոստոնում: Նկարչի աշխատանքներից շատերն այժմ ԱՄՆ-ի և եվրոպական մի շարք երկրների մասնավոր հավաքածուներում են: Հարութ Աղաջանյանն այս ցուցադրությանը ներկայացրել է հիմնականում սև-սպիտակ երանգներով աշխատանքներ:
Նշենք, որ Gallery Z (Federal Hill, 259 Atwells Ave, Providence RI) ցուցասրահի հիմնադիրը ևս ազգությամբ հայ է՝ Պերճ Արա Զոբիանը, ով ծնվել է Սիրիայում, մեծացել Լիբանանում և այժմ իր գործունեությունն է ծավալում  Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում:

В США проходит выставка двух армянских художников
Функционирующая в США галерея Gallery Z в январе 2016 года отмечает 15-летие своего основания. В рамках юбилейных торжеств 21 января состоялось открытие выставки произведений двух известных художников армянской национальности – Геворга Мурада и Арута Агаджаняна. Как сообщает «Армяне сегодня», выставка продлится до 6 февраля.
Геворг Мурад родился в 1970 году в Сирии. Картины ныне живущего в Нью-Йорке художника неоднократно демонстрировались в разлиячных коллекциях мира. 5 его полотен ныне демонстрируются на 70-м этаже гостиницы Бурч Халиф Дубая.
Арут Агаджанян родился в 1956 году в �?ране. Его работы демонстрировались в Бейруте и Бостоне. Многие из картин художника находятся сейчас в частных коллекциях США и ряда стран Европы. На данной выставке Арут Агаджанян представил работы в основном в черно-белых тонах.
Отметим, что основателем галереи Gallery Z (Federal Hill, 259 Atwells Ave, Providence RI) также является армянин по национальности Перч Ара Зобиан, родившийся в Сирии, выросший в Ливане и ныне развивающий свою деятельность в Соединенных  Штатах Америки.