Թուրքիան կրակների մեջ. պետությունը վերացնում է իր նկատմամբ քրդերի ունեցած հավատի վերջին նշույլները. Tagesschau
Թուրքիայի հարավ-արեւելքում բախումները դիտորդներին Սիրիայի պատերազմն են հիշեցնում. ավերված որոշ վայրեր շատ նման են սիրիայի ռմբակոծված քաղաքների փլատակներին։ Ըստ NEWS.am-ի՝ այս մասին հայտնում է Tagesschau պարբերականը։
Ջիզրե քաղաքում հազարավոր մարդիկ նկուղներում են ապրում, ուտում միայն չոր հաց եւ խմում անձրեւաջուր, քանի որ խմելու ջրի հետեւից չեն կարող դուրս գալ փողոց, որտեղ հսկում են Թուրքիայի բանակի տանկերը եւ կրակում PKK-ի ապստամբները։
Ջիզրեում մի քանի օր առաջ 16-ամյա պատանի էր վիրավորվել փողոցում։ Նա արյունաքամ էր լինում, եւ ոչ ոք օգնության չէր գալիս։ Ընտանիքը շտապ օգնություն էր կանչել, որն այդպես էլ չեկավ։ «Եվ դա միակ դեպքը չէ. ոստիկանությունը շտապօգնությանն արգելում է օգնություն ցուցաբերել վիրավորներին»,- ասում է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչ էմմա Սինչլայր Վեբը։
Պարբերականը նշում է, որ մարդկանց զայրույթն ավելի շուտ ուղղված է ոչ թե PKK-ի, այլ պետության, քան դեմ, որը զանգվածային ձերբակալություններ է իրականացնում։ Իրավապաշտպանը լուծումն այլ կերպ է տեսնում, քան նռնակներով եւ տանկերով գրոհելը։ «Այս կոպիտ միջոցներով Թուրքիան վերացնում է իր պետության նկատմամբ քրդերի ունեցած հավատի վերջին նշույլները։ 1990-ական թթ. քաղաքացիական պատերազմը վերադարձել է։ Սա հիշեցնում է 20 տարի առաջվա իրավիճակը, երբ մարդկանց վռնդում էին իրենց բնակավայրերից։ Եվ Ջիզրեում որոշ շինություններ հիմա ավելի շուտ Սիրիայի ավերակներն են հիշեցնում, քան Թուրքիայի քաղաքները»,- նշել է Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչը։

Tagesschau: Турецкое государство уничтожает последние остатки веры курдов
Столкновения на юго-востоке Турции напоминают наблюдателям кризис в Сирии: некоторые разрушенные места очень похожи на развалины сирийских обстрелянных городов. Об этом сообщает немецкое издание Tagesschau.
В городе Джизре тысячи людей, согласно статье, живут в подвалах, едят сухари и пьют дождевую воду, поскольку не могут за питьевой водой выйти на улицу, где ситуацию контролируют танки армии Турции и стреляют повстанцы Курдской рабочей партии (КРП).
Несколько дней назад на улице в Джизре был ранен 16-летний юноша. Он истекал кровью, но никто ему не помог. Семья юноши вызвала скорую помощь, которая так и не приехала. «�? это не единственный случай: Полиция запрещает скорой помощи оказывать медицинскую помощь раненым», – говорит представитель правозащитной организации Human Rights Watch Эмма Синчлайр Веб.
Немецкое издание отмечает, что возмущение людей скорее направлено не против КРП, а против государства, которое осуществляет массовые задержания. По мнению правозащитника, гранаты и танки – это не решение проблемы.
«Этими жесткими методами Турция уничтожает последние остатки веры курдов в отношении государства. Гражданская война 1990-х годов вернулась. Это напоминает ситуацию, сложившуюся 20 лет назад, когда людей выгоняли из собственных домов. �? в Джизре некоторые здания скорее напоминают развалины Сирии, чем города Турции», – отметила представитель Human Rights Watch.