ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ-ում ջերմոցներ են կառուցում թուրքական արտադրանքը փոխարինելու նպատակով
Սարատովի մարզում Հայաստանի քաղաքացիները զբաղվում են ջերմոցային տնտեսությունների զարգացմամբ: Միխայլովկա գյուղում գործարարներ Արմենակ Մկրտչյանն ու Արմեն Սարգսյանը 4 հա հող զբաղեցնող նոր ջերմոցներ են շահագործել:
rusarminfo.ru-ի փոխանցմամբ՝ ջերմոցների կառուցումը մեկնարկել է դեռ 2014-ին, նախագիծը կազմել է մոտ 1 մլրդ ռուբլի: 2015-ին գործարարները շահագործել են 5 հա հող զբաղեցնող առաջին ջերմոցային տարածքը: 12 հա հող զբաղեցնող և ներդրումների անհրաժեշտ չափով ապահովված նախագիծն ամբողջությամբ կիրականացվի մինչև 2018թ.-ը: Ջերմոցները կառուցված է հոլանդական նորագույն տեխնոլոգիաներով:
Ողջ ջերմոցային համալիրի արտադրողականությունը կկազմի 5 հազ. տոննա բանջարեղեն տարեկան կտրվածքով. երկու հազարական տոննա լոլիկ և վարունգ, ինչպես նաև հազար տոննա պղպեղ: Հայ գործարարներն արդեն իսկ ռուսաստանցիների համար ստեղծել են 300 աշխատատեղ:
Սարատովի մարզի նահանգապետ Վալերի Ռադաևը հայ գործարարների նախագիծը որակել է որպես հակառուսաստանյան պատժամիջոցներին ուղղված պատասխան քայլ:
«Նրանք ջերմոցներ են կառուցել բաց դաշտում: Այստեղ կիրառվել են նորագույն տեխնոլոգիաներ, որոնք այսօր առկա են ջերմոցային տնտեսություններում: Սա է մեր պատասխանը պատժամիջոցներին», – ասել է լրագրողներին նահանգապետը:
Այս նախագիծը բխում է Ռուսաստանի շահերից` հաշվի առնելով թուրքական ապրանքների հանդեպ սահմանված արգելքները: Այս տարվա հունվարի 28-ին սպասվում է լոլիկի և վարունգի բերքահավաքը: Բանջարեղենը կիրացվի Սարատովի շուկաներում` փոխարինելով թուրքական արտադրանքին:
Նշենք, որ Ռուսաստանի Գյուղնախարարության տվյալներով, անհրաժեշտ է կառուցել ևս 1,5 հազ. հա հող զբաղեցնող ջերմոցներ` երկիրը բանջարեղենով ապահովելու համար: Ներկայումս ջերմոցներն ապահովում են երկրի ներսում սպառվող բանջարեղենի միայն 33%-ը:

Взамен турецкой продукции: граждане Армении строят теплицы в России для производства овощей
В Саратовской области граждане Армении активно развивают тепличное хозяйство. В селе Михайловка Бизнесмены Арменак Мкртчян и Армен Саргсян официально запустили в работу 4 гектара новых теплиц.
Они начали строительство теплиц еще в 2014 году, вложив в проект 1 миллиард рублей. В 2015 году бизнесмены сдали в эксплуатацию первые 5 гектаров. Полностью инвестиционный проект и 12 гектаров обустроенной земли должны быть реализованы к 2018 году. Теплицы сделаны в соответствии с новейшими голландскими технологиями.
Производительность всего комплекса в итоге составит более 5 тысяч тонн овощей в год: по 2 тысячи тонн помидоров и огурцов, а также 1 тысяча тонн перца. Армянские предприниматели, таким образом, уже создали  300 рабочих мест для россиян.
Губернатор  Саратовской области Валерий Радаев назвал проект армянских бизнесменов ответом на антироссийские санкции.
«Они взяли и построили теплицы в чистом поле. Здесь применены самые новейшие технологии, какие есть сейчас в мире тепличных хозяйств. Это и есть наш ответ на санкции» — заявил журналистам губернатор.
Однако этот бизнеспроект больше необходим России в контексте запрета турецкой продукции. Уже в этом году, 28 января ожидается первый урожай  томатов и огурцов, которые отправятся на саратовские рынки взамен турецких овощей.
Отметим, что по данным Министерства сельского хозяйства России, чтобы обеспечить страну овощами закрытого грунта в полной мере, нужно построить еще 1,5 тысячи гектаров теплиц. На сегодняшний день теплицы производят только 33% овощей, потребляемых в стране.