Հայկական գինիները ներկայացվեցին Ամստերդամի «Գինիների մասնագիտական փառատոն 2016»-ին
Հունվարի 11-13-ը Ամստերդամում կայացած «Հորեկավա» սննդի փառատոնի շրջանակներում անցկացվող «Գինիների մասնագիտական փառատոն 2016»-ին` Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ, ներկայացվեցին Հայաստանի հինգ գինեգործական ընկերություններ` «Զորահ», «Տրինիտի», «Ոսկենի», «Կարաս» և «Արմենիա»:
Ըստ ԱԳՆ մամուլի ծառայության՝ փառատոնի բացման արարողությունն իրականացրեցին փառատոնի գլխավոր տնօրեն Յան-Սեբաստիան ֆան Լիսումը և Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
Իր հանդիսավոր խոսքում ՀՀ դեսպանը ողջունեց հայկական գինիների ներկայացումը եվրոպական շուկայում, հատկապես` մասնագիտական դաշտում, ինչը հնարավոր դարձավ հազարամյակների գինիների արտադրության ավանդույթները երիտասարդ հայ մասնագետների կողմից ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ սպառողների լայն շրջանակի հասանելի դարձնելու շնորհիվ` հնարավորություն տալով վայելելու նրանց բուրմունքի ու համային ողջ հարստությունը:
Փառատոնի շրջանակներում հայաստանցի գինեգործները հնարավորություն ունեցան նաև համտես-ցուցադրության միջոցով ներկայացնելու իրենց կողմից արտադրվող գինիները և դրանց պատրաստման առանձնահատկությունները:
Փառատոնն ամեն տարի ունենում է ավելի քանի տասը հազար այցելու` ներկրողների, մասնագետ խոհարարների, ռեստորանային բիզնեսի ներկայացուցիչների շրջանակներից:

Armenian wines presented at 2016 Wine Professional Festival of Amsterdam
Five winemaking companies of Armenia, including Zorah, Trinity, Voskeni, Karas and Armenia were represented with the support of the Development Foundation of Armenia at the 2016 Wine Professional Festival, which was held on the sidelines of the Horecava Food Festival in Amsterdam from January 11 to 13.
According to the press service of the Ministry of Foreign Affairs, the opening ceremony of the festival was conducted by the festival’s general director Jan-Sebastian Fan Lisum and RA Ambassador to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan.
In her solemn speech, the Ambassador welcomed the presentation of Armenian wines in the European market, especially in the professional field, which was made possible by young Armenian winemakers who used state-of-the-art technologies to introduce the traditions of wine production spanning millennia to consumers at large, providing them with the opportunity to enjoy their scent and taste.”
During the festival, Armenia’s winemakers also had the chance to present their wines and the peculiarities of making those wines through a taster/exhibition.
Every year, the festival attracts over 10,000 visitors, including importers, expert chefs and representatives of restaurants.