Օգնության ձեռք հեռավոր Ակտոբեից
ՀՀ Մխչյան գյուղի բնակիչ Մվետա Պողոսյանը երկու անչափահաս զավակների հետ հայտնվել էր անելանելի վիճակում։ Ամուսինը՝ Արայիկ Միքայելյանը, մեկնել էր արտագնա աշխատանքի, սակայն ոչ միայն չէր կարողանում որևէ կերպ թեթևացնել ընտանիքի հոգսը (չորսամյա որդին տառապում է մանկական ուղեղային կաթվածով (պարալիչ), իսկ տասնամյա դուստրը ստիպված է լինում բացակայել դասերից տաք հագուստ չունենալու պատճառով։ Ի լրումն այս ամենի՝ ամուսինն էլ զանգեց ու հայտնեց, որ իրեն Ղազախստանից վտարելու վճիռ են կայացրել՝ երկրում մնալու ժամկետը խախտելու համար, և ինքը պիտի մինչև դեկտեմբերի 25-ը լքի երկիրը, մինչդեռ փող չունի վերադարձի տոմս գնելու համար։
Երկուսն էլ շվարել էին և չգիտեին՝ ինչ անեն։ Արայիկը որոշել էր դիմել Ուրալսկի հայական համայնքին, բայց այստեղ ասել էին, որ օգնել չեն կարող։ Թվում էր՝ ոչ մի հույս չկա։ Բայց օգնության հասավ Ակտոբեի մարզի «Ուրարտու» հայկական համայնքը (որտեղի՜ց որտեղ)։ Միայն հայասեր և սրտացավ մարդը կարող էր այդպես արագ և անսխալ գործել։ Մհեր Տերտերյանի մտքով անգամ չանցավ ասել, թե թող Արայիկը դիմի Ուրալսկի համայնքին. չէ՞ որ նա Ուրալսկում է, այլ անմիջապես հեռախոսով կապվեց Արայիկի հետ, ճշտեց խնդրի մանրամասները, նրա մոտ ուղարկեց վստահելի մարդկանց, ովքեր օգնեցին հաղթահարել ադմինիստրատիվ խոչընդոտներ, գնեցին Ուրալսկ-Ակտաու-Երևան ինքնաթիռի տոմս, օգնեցին մարդուն վերադառնալու հայրենիք, միանալու ընտանիքին։ Եվ այս ամենն արեցին այնպիսի արագությամբ, որ երբ Արայիկն այս բարի լուրը հայտնել էր կնոջը, վերջինս թերհավատությամբ էր վերաբերվել։
– Մի՞թե ճիշտ է, որ ամուսինս դեկտեմբերի 30-ին Հայաստանում կլինի,-հարցրեց նա դողացող ձայնով, իսկ երբ լսեց, որ դա իրողություն է, չկարողացավ զսպել արցունքները։ -Սա ամենալավ նվերն է իմ երեխաների համար։ Ամանորը նրանք կդիմավորեն իրենց հայրիկի հետ։ Թող Աստված երջանկություն տա այն մարդուն, ով երջանկություն բերեց ինձ ու իմ երեխաներին։
Այս բարեմաղթանքը Ձեզ է ուղղված, հարգարժան Մհեր Տերտերյան, և Ղազախստանի Ակտոբեի մարզի «Ուրարտու» հայկական համայնքի հարգելի ղեկավարներ։ Թող Աստծո աջը հովանի լինի Ձեզ։

Рука помощи из далекого Актобе
Жительница села Мхчян РА Мвета Погосян с двумя несовершеннолетними детьми оказалась в безвыходном положении. Супруг, Араик Микаелян, отправился на отхожий промысел, однако не только никак не смог облегчить заботы семьи (четырехлетний сын страдает детским параличом, а десятилетняя дочь вынуждена пропускать занятия в школе из-за отсутствия теплой одежды). В дополнение ко всему супруг позвонил и сообщил, что принято решение о его депортации из Казахстана за нарушение сроков пребывания в стране и до 25 декабря он обязан покинуть страну, а денег на обратный билет у него нет.
Оба в растерянности не знали, что делать. Араик решил обратиться в армянскую общину Уральска, но там сказали, что помочь не могут. Казалось, никаких надежд не осталось. Однако на помощь пришла армянская община «Урарту» области Актобе. Только патриотичный и сердобольный человек смог бы действовать столь быстро и безошибочно. У Мгера Тертеряна и мысли не возникло посоветовать Араику обратиться в общину Уральска, поскольку он находился  там. Он сразу же связался с Араиком по телефону, уточнил подробности проблемы, послал к нему доверенных людей, которые помогли преодолеть административные препоны, купили билет на самолет Уральск-Актау-Ереван, помогли человеку вернуться на Родину воссоединиться с семьей. �? все это было сделано столь оперативно, что когда Араик передал эту добрую весть супруге, она даже не поверила.
– Неужели правда, что муж 30 декабря будет в Армении? – переспросила она дрожащим голосом, когда же услышала, что это правда – не смогла сдержать слезы. – Это самый прекрасный подарок моим детям. Новый год они встретят вместе с отцом. Пусть Бог дарует счастье человеку, который подарил счастье мне и моим детям.
Это доброе пожелание адресовано Вам, уважаемый Мгер Тертерян, а также уважаемому руководству армянской общины «Урарту» области Актобе Казахстана. Пусть Божья Длань будет вам опорой.