Լիտվացի արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի գիրքը Ջուղայի հայկական հուշարձանների մասին
«Մատերանադարան»-ում դեկտեմբերի 15-ին կայացավ լիտվացի արվեստաբան, գրող եւ դիվանագետ Յուրգիս Բալտրուշայտիսի «Արաքսի ափին գտնվող Ջուղան եւ նրա հուշարձանները» գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը: Այն, ըստ News.am-ի, հրատարակվել է Տիգրան Կույումջյանի խմբագրությամբ:
Լիտվացի հեղինակի գրքում ներկայացված են հուշարձանների՝ Ջուղայի խաչքարերի եւ գերեզմանատների լուսանկարներ: Լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասն ուրախությամբ նշեց, որ այսպիսով իրականացավ իր երազանքը:
«Արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի մասին ես քիչ բան գիտեի: Տեսա, որ Հայաստանում նրա մասին ավելի քիչ գիտեն: Եվ շատ էի ցանկանում կազմակերպել այս միջոցառումը, քանի որ աշխարհում շատ քիչ լիտվացիներ կան, որոնք այդքան խորամուխ են եղել Հայաստանի պատմության մեջ»,- ընդգծեց դեսպանը:
Նրա խոսքով, շատ կարեւոր է, երբ երկու ազգերը, որոնք միասին դեռեւս միջնադարյան ժամանակներից, 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո միասին են նաեւ հիմա: «Իմ երազանքն է, որպեսզի երիտասարդները, հատկապես ճարտարապետության եւ արվեստի ոլորտի ուսանողները, իմանան այդ մարդու մասին, որը փաստացի միակ օտարերկրացին էր, որը կարողացել է լինել այդ վայրում եւ եզակի լուսանկարներ անել»,- հավելեց դիվանագետը:

Книга литовского историка искусства Юргиса Балтрушайтиса об армянских памятниках Джуги
В �?нституте древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца 15 декабря состоялась презентация армянской версии книги литовского историка искусства, поэта и дипломата Юргиса Балтрушайтиса «Джуга на берегу реки Аракс и ее памятники». Редактор книги на армянском языке – Тигран Куймджян.
В книге литовского автора представлены фотографии памятников – хачкаров и кладбищ города Джуга. В беседе с журналистами Чрезвычайный и полномочный посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас с радостью отметил, что наступил день, когда воплотилась в жизнь его мечта. «Об этом знаменитом историке искусства Юргисе Балтрушайтисе я очень мало знал. Я увидел, что в Армении про него знают еще меньше. �? мне очень захотелось организовать это мероприятие, потому что в мире есть очень мало литовцев, которые так вошли в историю Армении», – подчеркнул посол. Это важно, продолжил дипломат, когда две нации, которые были вместе еще со средневековых времен, после землетрясения в Спитаке в 1988 году, вместе и сейчас.
«Моя мечта – чтобы молодежь, особенно студенты архитектуры и истории знали об этом человеке, который был практически единственным иностранцем, который сумел попасть на эту территорию и сделать уникальные фотографии», – добавил Эрикас Петрикас.