Սեյրան Օհանյանը բարձր է գնահատել ՀՄԸՄ-­ի դերը հայապահպանության գործում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության պատվիրակությանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողոջունելով հյուրերին՝ Սեյրան Օհանյանը բարձր է գնահատել կառույցի դերը հայապահպանության, մասնավորապես՝ մատաղ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության գործում և ընդգծել, որ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության ծավալած գործունեությունը իրավամբ Հայաստան-­սփյուռք գործակցության լավագույն օրինակներից է։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և կազմակերպության գործունեությանն աջակցելու պատրաստակամության համար՝ ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտչյան էլ նշել է, որ հայրենիքի հետ կապն ավելի ամրապնդելու և հայրենիքի շուրջ համախմբվելու ծրագրերը, համահայկական միջոցառումների, սկաուտական բանակումների և տարատեսակ մարզախաղերի կազմակերպումը մշտապես Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության ուշադրության կենտրոնում են:
20-­րդ դարի սկզբին հիմնված Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության նպատակն է պատրաստել ֆիզիկապես տոկուն, իմացական և հոգևոր բարձր արժեքների տեր հայեր և քաղաքացիներ, նրանց մոտ զարգացնել պարտականության ու փոխադարձ օգնության գիտակցություն, համերաշխության, պատասխանատվության և պատվի զգացում: Հայաստանում և աշխարհի շուրջ 24 երկրներում գործող 108 մասնաճյուղերում ունի 26. 000 անդամ` սկաուտներ և մարզիկներ:

Сейран Оганян высоко оценил роль ВАСС в деле сохранения армянства
Как сообщает пресс-служба МО РА, приветствовав гостей, Сейран Оганян высоко оценил роль структуры в деле сохранения армянства, в частности, в патриотическом воспитании молодого поколения, подчеркнув, что деятельность ВАСС воистину является наилучшим примером взаимодействия Армения-Диаспора.
Выразив благодарность за прием и готовность содействовать деятельности организации, председатель Центрального правления ВАСС Гарник Мкртчян отметил, что программы укрепления связей с Родиной и сплочения вокруг нее, организация  общеармянских мероприятий, скаутских слетов и различных спортивных игр постоянно находятся в центре внимания ВАСС. Целью основанного в начале XX века союза является подготовка физически выносливых армян и граждан, обладающих высокими духовными ценностями, развитие в них осознания долга и взаимопомощи, чувства солидарности, ответственности и чести. В 108 филиалах, функционирующих в почти 24 странах мира, Союз насчитывает 26 тысяч членов – скаутов и спортсменов.