Դիվերսիոն փորձ Արցախի ուղղությամբ. հայ զինվոր է զոհվել
Ղարաբաղա­ ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ) ուղղությամբ դեկտեմբերի 4­-ին` ժամը 04:30-­ի սահմաններում, հակառակորդը ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման հերթական փորձ:  Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով` հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Ցավոք, ծավալված մարտերի ընթացքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1995թ. ծնված Էրիկ Էդիկի Գրիգորյանը:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն: ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Բացի հետախուզադիվերսիոն գործողությունից, դեկտեմբերի 3­-ին և լույս 4-­ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (197 արկ), 82 (43 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ­17 (14 արկ), ՌԳՊ­7 (1 արկ) նռնականետերից ու TR­ 107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանքից (4 արկ) հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 650 կրակոց:
Այս պահի դրությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի ականանետային և հրթիռային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկվում են պատժիչ գործողություններ` հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:

Азербайджан совершил попытку диверсии в направлении Арцаха: погиб армянский солдат
На линии соприкосновения армяно­ азербайджанских ВС в направлении Талиша (северо­ восток) 4 декабря около 4:30 противник совершил очередную попытку диверсии. Как сообщили «Арменпресс» в пресс­службе Минобороны НКР, передовые подразделения Армии обороны вовремя заметили продвижение азербайджанских отрядов и, потерпев потери, они были отброшены на свои основные позиции.
К сожалению, во время военных действий смертельное огнестрельное ранение получил солдат Минобороны, 1995 года рождения Эрик Григорян.
Для выявления деталей инцидента проводится следствие. Кроме диверсионно­разведывательных действий, режим прекращения огня в ночь с 3 по 4 декабря был нарушен около 80 раз. Было совершено более 650 выстрелов из огнестрельного оружия разных калибров, также из минометов 60 (197 снарядов), 82 (43 снаряда) мм, гранатометов АГС­17 (14 снарядов), РГП­7 (1 снаряд), и из ракетной станции типа TR­107 (4 снаряда). На данный момент противник продолжает нарушать режим прекращения огня из ракетного и огнестрельного оружия разных калибров. Передовые подразделения Армии обороны предпринимают ответные действия для пресечения атакующих действий противника.