Փարիզում ընթանում է ահաբեկչության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությունը
Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում սկսվել Է նոյեմբերի 13-ին Փարիզում մի շարք հարձակումների հետեւանքով զոհված մարդկանց հիշատակին նվիրված սգո արարողությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին: Միջոցառմանը մասնակցում Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, որն առավոտյան «Մալսելիեզի» հնչյունների ներքո ժամանել Է Փարիզի կենտրոնում գտնվող Հաշմանդամների տուն:
Արարողությունն սկսվել Է լռության րոպեով եւ ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքով զոհվածների լուսանկարների ցուցադրմամբ, որոնք ցուցադրվում էին մեծ էկրանին:
Նախագահն իր խոսքում խոստացել է ոչնչացնել «մելեռանդների բանակը», որոնք հարձակումներ են կազմակերպել Փարիզում: Ավելի վաղ Օլանդը կոչ Էր արել բոլոր ֆրանսիացիներին՝ մասնակցել հիշատակի ակցիային՝ ազգային դրոշի գույներով զարդարելով իրենց տները:
Ահաբեկչական գործողությունների հետաքննությունը, որոնց հետեւանքով 130 մարդ է զոհվել, շարունակվում է:
Նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի դատախազությունը հաղորդել է, որ հարձակումների մեջ կասկածվող Աբդելհամիդ Աբաուդը ոչ միայն մասնակցել է սրճարանների եւ ռեստորանների վրա ձեռնարկված գրոհներին, այլեւ այնտեղ է վերադարձել այն բանից հետո, երբ ամեն ինչ հանդարտվել է:
Այս շաբաթ դատարանի առջեւ կկանգնեն հարձակումների մեջ կասկածվող եւս երկու հոգի, որոնք ձերբակալվել են Բրյուսելի Մոլենբեկ արվարձանում:

В Париже началась церемония в память о жертвах терактов
Траурная церемония в память о погибших в результате серии нападений в Париже 13 ноября началась во французской столице. В мероприятии принимает участие президент Франции Франсуа Олланд, который утром прибыл к Дому инвалидов в центре Парижа под звуки “Марсельезы”, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Церемония началась с минуты молчания и показа фотографий погибших в результате терактов, которые проецировались на большой экран. В своей речи президент пообещал уничтожить “армию фанатиков”, устроивших нападения в Париже.
Ранее Олланд призвал всех французов принять участие в акции памяти, украсив свои дома в цвета национального флага. Расследование терактов, в ходе которых погибли 130 человек, продолжается.
В среду прокуратура Франции сообщила, что подозреваемый в организации нападений Абдельхамид Абауд не только принимал участие в нападениях на кафе и рестораны, но и вернулся туда, после того как все стихло. На этой неделе перед судом предстанут еще двое подозреваемых в участии в нападениях, задержанные в пригороде Брюсселя Моленбек.