Վանի հայկական պատմական եկեղեցին թուրք զինվորներն օգտագործել են որպես զուգարան
Թուրքիայի Վանի նահանգի Բաշքալե շրջանի Ալբայարաք (պատմ. Աղբակ) թաղամասում գտնվող հայկական  Սուրբ Բարդուղիմեիոս վանքը թուրք զինվորների կողմից օգտագործվել է որպես զուգարան:
Թուրքական «Dicle» լրատվական գործակալության թղթակից Սելման Քելեշը գործակալության կայքում հրապարակված իր հոդվածում անդրադարձել է եկեղեցու պատմությանը:
Ըստ Քելեշի` վանքը երկար ժամանակ գտնվել է ռազմական գոտում և ավերվել թուրք զինվորների կողմից:  Զինվորները գանձ որոնելու նպատակով ցանկապատել են եղեկեցու շրջակայքը, վնասել պատերի սրբապատկերները:
«13-14րդ դդ. կառուցված վանքը իր վրա կրում է մշակութային ցեղասպանության հետքերը: 4-րդ դարում մահացած Սբ. Բարդուղիմեոսի գերեզմանի վրա կառուցված եկեղեցին մինչև Առաջին աշխարհամարտը գործող եկեղեցի է եղել, սակայն հայերի նկատմամբ իրագործված ցեղասպանության ժամանակ, հայերի ճակատագրի պես եկեղեցին էլ է ավերվել: Այնուհետև հանրապետության տարիներին, տարիներ շարունակ ռազմական գոտում գտնվող եկեղեցու շրջակայքում զինվորները խրամատներ են փորել իսկ ներսում իրենց բնական կարիքները հոգացել»- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է հոդվածում:
Հեղինակի հավաստմամբ` պատմական հուշարձան հանդիսացող վանքը ներկայումս էլ գտնվում է ավերված և բարձիթողի վիճակում: Հուշարձանի պահպանության ու վերականգնման համար որևէ աշխատանք չի նախատեսվում:

Turkish soldiers used historic Armenian church of Van as a bathroom
Turkish soldiers used the St. Bardughimeios Armenian Monastery located in the Albayarak (historically Aghbak) District in the Bashkale region of Van as a bathroom.
Selman Keles, a correspondent for the Turkish Dicle news agency, has touched upon the history of the church in his article posted on the agency’s website.
According to Keles, the monastery has been in the military zone and has been destroyed by Turkish soldiers for a long time. The soldiers have enclosed the area near the church and have damaged the icons on the walls in search of treasure.
“Built in the 13th-14th centuries, there are traces of cultural genocide on the monastery. The church was built on the tomb of St. Bartholomew (St. Bartholomew died in the 4th century) and served as a church until the First World War, but, like the Armenians, it was also crushed during the Armenian Genocide. During the years of the Republic of Turkey, Turkish soldiers dug trenches near the church that had been located in a military zone for years and used the church as a bathroom,” the article reads, according to ermenihaber.am.
According to the author, even today, the historic monastery is in ruins and abandoned, and there are no plans to preserve or restore the monument.