Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 3-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ռուս խորհրդարանականները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող փաստաթղթերին և ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում:

Российская делегация в Армении почтила память жертв Геноцида армян
Российская делегация, возглавляемая председателем Совета Федерации Валентиной Матвиенко, 3 ноября посетила Мемориал жертв Геноцида армян «Цицернакаберд». Спикера СФ сопровождали вице-спикер Национального Собрания (парламента) Армении Эрмине Нагдалян и посол России в Армении �?ван Волынкин, передает Р�?А Новости.
Матвиенко возложила цветы к Мемориалу жертв Геноцида армян, воздав дань уважения памяти 1,5 миллиона жертв. Она посетила также Музей-институт Геноцида армян, где ознакомилась с архивными документами и экспонатами и оставила запись в Книге скорби.
В конце XIX — начале XX веков в Османской империи осуществлялись преследования и гонения армян, которые достигли пика в 1915 году. Армения настаивает на признании мировым сообществом Геноцида армян в Османской империи.