«Պահանջատիրություն» խորագրի ներքո խորհրդաժողով` ԻԳՄ-ի նախաձեռնությամբ
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ծիրում հոկտեմբերի 30-ին Հ. Մ. «Արարատ» կազմակերպության «Շահբազյան» սրահում Իրանահայ գրողների միությունը «Պահանջատիրություն» խորագրի ներքո խորհրդաժողով-կլոր սեղանի ձեւաչափով համախմբել էր գրասեր հասարակությանը, որտեղ ներկայացված զեկույցների շուրջ, ինչու ոչ նաեւ դրանից դուրս, առիթ ընձեռվեց ներկաներին փոխանակելու մտքեր, լսելու եւ քննարկելու տեսակետներ:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը՝ վկայակոչելով Իրանի «Ալիք» օրաթերթը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանի ներկայությունը այս մեկօրյա խորհրդաժողովին նոր խթան հանդիսացավ ուրվագծվելու այն հարցերի շրջանակը, որն այսօր առկա է գրական ոլորտում: Շատ առումներով եթե այս ոլորտում դրական տեղաշարժ կա, ապա նույնը չի կարելի ասել ստեղծագործական առումով, քանի որ Ցեղասպանության թեման ինչպես իրենց խոսքում նշեցին բանախոսներից մի քանիսը, չի սահմանափակվում միայն դեպքերի եւ իրողությունների առանցքային նկարագրությամբ, որը հանճարեղ մտքի թռիչքներով նկարագրել ու գրական անդաստան են հանել մեր հանճարեղ բանաստեղծները:
Այն այսօր ունի նորովի մատուցման անհրաժեշտություն` գեղարվեստական եղանակով ողբասացությունը վերածելու պահանջատիրության պայքարի` առավել առողջացնելով Ցեղասպանության հարցում բանականորեն մտածելակերպի գործոնը: Եվ հակառակ որ այս ընդհանուր կարծիքների շրջանակը միակերպ է, բայց այդուհանդերձ այս հանդիպումը ակնհայտ դարձրեց, որ դեռեւս այդ հարցերը խոր քննարկումների կարիք ունեն:
Ժողովը բացված հայտարարեց ԻԳՄ-ի նախագահ Թորգոմ Տեր-Հակոբյանը, ով իր խոսքի ավարտին բարձրախոսի մոտ հրավիրեց Թեհրանի հայոց  թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արք. Սարգսյանին:
Օրվա թեմայի շուրջ բանախոսեցին` Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը` Հայ Դատի հանձնախմբի անդամ, մտավորական Սուրիկ Աբնուսյանը, ԻԳՄ-ի նախկին նախագահ, բանաստեղծ Վարանդ Քյուրքչյանը, «Հուսկ» հաստատության նախագահ եւ «Ալիք» օրաթերթի խմբագրակազմի անդամ Արամ Շահնազարյանը:
Թեմաները ընդհանուր համատեքստում քննարկում էին հարցեր եւ խնդիրներ, որոնք ուղղակի առնչվում էին Հայոց Ցեղասպանության արդյունքում արձանագրած կորուստներին:
Օրակարգը սպառվեց եւ ներկաներին թեեւ մեկընդմեջ առիթ էր տրվել մտքերի եւ տեսակետների բարձրաձայնման, բայց ավարտին, դրանք արդեն եզրահանգումների բնույթ ունեին:

On October 30, within the scope of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Union of Iranian-Armenian Writers gathered the literary society at Shahbazian Hall of Ararat Armenian Sport and Cultural Organization to participate in the forum/roundtable discussion entitled “Stating Claims”. The forum provided the opportunity to listen, discuss and exchange views on not only the speeches that were given, but also topics that were not related to the speeches.
As reports Hayern Aysor, citing Iran’s Alik Daily, the presence of President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan at this one-day forum served as a new impetus for outlining the framework of issues that exist in the field of literature today. Where there is progress in this field, the same can’t be said for creativity since, as some of the speakers mentioned in their speeches, the topic of the Armenian Genocide is not limited to only the description of the events and the realities that brilliant Armenian poets have described with their leaps of thought.
Today, the topic needs to be presented in a new way, transforming the cries about the tragedy in an artistic manner to the struggle for claims, allowing people to think more rationally about the Armenian Genocide. Despite the fact that opinions on this vary, this forum made it clear that these issues still need to be examined in-depth.
President of the Union of Iranian-Armenian Writers Torgom Ter-Hakobian announced the launch of the forum in his speech, after which he gave the floor to Primate of the Armenian Diocese of Tehran, Archbishop Sepuh Sarkisian.
Among other speakers were President of the Union of Writers of Armenia Eduard Militonyan, member of the Armenian National Committee Surik Abnusian, former President of the Union of Iranian-Armenian Writers and poet Varand Kurkchian, as well as President of Housk Institution and member of the editorial staff of Alik Daily Aram Shahnazarian.
The speakers discussed issues and problems that were directly linked to the losses that were recorded during the Armenian Genocide.
The participants discussed all the issues on the agenda, and though the attendees were given opportunities to express their thoughts and ideas during the discussions, they were thoughts and ideas that helped them draw conclusions.