Իտալական Rai 3 հեռուստաալիքը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին հաղորդում է պատրաստել
Իտալական Rai 3 հեռուստաալիքը բավական ուշագրավ ճանապարհորդական հաղորդում է պատրաստել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին՝ անդրադառնալով գրեթե բոլոր տեսարժան վայրերին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին, անգամ՝ Հայաստանի եղանակին։
Հաղորդման սկզբում հաղորդավարներից մեկը նշում է, որ Հայաստանը փոքր երկիր է, մոտավորապես Իտալիայի Պյեմոնտե շրջանի չափ, և հնագույն պատմություն ունի։
Նա հավելում է, որ Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ քրիստոնեությունն ընդունել է որպես պետական կրոն, այնուհետև խոսում Հայաստանի եղանակից՝ նշելով, որ հավանաբար երկիր այցելելու համար ամենագեղեցիկ եղանակն աշունն է։
Մյուս հաղորդավարը պատմում է, որ Հայաստանում թերևս ճամփորդելու համար ամենահարմարն ավտոմեքենայով ուղևորությունն է, քանի որ Հայաստանում չկա ժամանակակից զարգացած ճանապարհային ցանց, ինչպես նաև գնացքների համակարգ, որը կարողանար այլընտրանք լինել ավտոմեքենային։
«Փառավոր անցյալի մնացորդներն ու ներկայի առաջադիմության նշանները, Ցեղասպանության վերքերը և կուսական բնությունը. այս ամենը պատմում է հին և հպարտ ժողովրդի պատմությունը, 3,5 մլն բնակչություն, որ ապրում է Հարավարևմտյան Ասիայի սրտում գտնվող լեռներում»,-այսպես է սկսվում ռեպորտաժը։
Ինչպես պատմում է հեղինակը՝ մայրաքաղաք Երևանն անմիջապես գրավում է ճանապարհորդողներին տուֆից կառուցված շենքերի գույների բազմազանությամբ, փողոցները կոկիկ են ու պայծառ: Հեղինակը նշում է, որ կենտրոնում գտնվող այս երկրի հայտնի զավակներից մեկին՝ Շառլ Ազնավուրին նվիրված հրապարակում կարելի է անցնելիս շախմատ խաղալ՝ սպորտ, որում հայերն իսկական վարպետ են։
Ասիայի այս սրտում կյանքն աշխույժ է բոլոր ժամերին։ Երեկոյան Հանրապետության հրապարակում հավաքվում են երևանցիները՝ վայելելու կախարդական շատրվաններից բարձրացող լույսերն ու գույները։
Հեղինակը ճանապարհորդությունն սկսում է Զվարթնոցի ավերակներով և նշում, որ այն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային արժեքների ցանկում է և այստեղից կարելի է հիանալ Արարատի տեսարանով։ Հեղինակն այնուհետև ճանապարհը շարունակում է դեպի ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մեկ այլ վայր՝ Գեղարդավանք, որից հետո էլ Գառնի: Անցնելով լեռների գեղատեսիլ տեսարաններով և կիրճի միջով՝ կարելի է հասնել Հայաստանի ճարտարապետական ամենագեղեցիկ կառույցներից մեկին՝ Նորավանք, ասում է հեղինակը:
Ճանապարհորդությունը շարունակվում է դեպի Ջերմուկ: Հեղինակը պատմում է անվան նշանակության մասին և նշում, որ 8-րդ դարից ակտիվ այս վայրն առողջարանային կենտրոն է, որտեղ կարելի է բուժվել տարբեր հիվանդություններից:
Այնուհետև ճանապարհորդությունը շարունակվում է դեպի հարավ-արևելք և հասնում է աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղուն, որը կառուցվել է ամենադժվարհասանելի և գեղատեսիլ վանքերից մեկին՝ Տաթև հասնելու համար։ Հեղինակը պատմում է, թե ինչպիսի կարևոր կրոնական և մշակութային կենտրոն է եղել Տաթևը և պատմում է վանքի մասին:
Ճանապարհորդությունը հասնում է անգամ Լեռնային Ղարաբաղ։ Հեղինակի խոսքով՝ այս երկիրը հետաքրքիր փորձ է տրամադրում, և ոչ միայն բնության տեսանկյունից: «Այս վիճելի հողերն արյունալի պատերազմների թատերաբեմ են դարձել դեռ 19-րդ դարի սկզբից, վերջինը եղել է Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, մի կողմից՝ մահմեդական Ադրբեջանը և մյուս կողմից քրիստոնյա Հայաստանը, որն այս տարածքում մեծ բնակչություն է ունեցել։ Դժվար է այսօր կիսել անցյալի ճիշտն ու սխալը, հույսն այն է, որ փոքր Շուշի քաղաքում և մյուս քաղաքներում միշտ խաղաղություն կլինի»,-նշում է հեղինակը։
Հեղինակն այնուհետ պատմում է Շուշիի մասին, անդրադառնում քաղաքի կլիմային և նշում, որ դեռ կարելի է տեսնել պատերազմի հետևանքները, ավերված շինություններ, ավերակներ դարձած թաղամասերը, որոնց կողքին, սակայն, վերականգնվող քաղաքի նշաններ են, ինչպես, օրինակ, ժամանակակից արվեստի թանգարանը, որի սրահներում հավաքված են ժամանակակից արվեստագետների նկարներն ու քանդակները:
Շուշիից հետո նկարահանող խումբն այցելել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտ:
Լեռնային Ղարաբաղից կրկին Երևան վերադառնալով՝ հեղինակն առաջարկում է այցելել Մատենադարան և ծանոթանալ աշխարհի ամենահարուստ հավաքածուներից մեկին, այնուհետև հանգստյան օրերին գործող «Վերնիսաժ» այցելել, ինչպես նաև՝ Կոնյակի գործարան:
Հաղորդումն անդրադառնում է նաև Հայոց ցեղասպանությանը։ Նկարահանող խումբն այցելել է Ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտ: Հեղինակը նշում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին հանցագործությունն էր մարդկության դեմ:
Հաղորդման վերջում հեղինակը նշում է, որ արժե այցելել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որը երիտասարդների համար հիանալի վայր է սովորելու, ստեղծելու և կառուցելու համար՝ գրաֆիկայից մինչև անիմացիա, երաժշտությունից մինչև ռոբոտներ:

�?тальянский телеканал Rai 3 подготовил передачу об Армении и Нагорном Карабахе
�?тальянский телеканал Rai 3 подготовил достаточно интересную передачу о путешествии по Армении и Нагорному Карабаху, коснувшись почти всех достопримечательностей, Музея-института Геноцида армян, даже погоды.
В начале передачи один из ведущих отмечает, что Армения – маленькая страна, размером примерно с провинцию Пьемонт �?талии, и обладает древнейшей историей.
Он также добавил, что Армения – первая в мире страна, принявшая христианство как государственная религия, затем говорит о погоде в Армении, отмечая, самое прекрасное время года для посещения страны, вероятно, осень.
Другой ведущий рассказывает, что самым удобным для путешествия по Армении является, вероятно, автомобиль, поскольку в Армении нет современной развитой дорожной сети, а также системы поездов, которая могла бы быть альтернативой автомобилю.
«Остатки славного прошлого и признаки современного прогресса, раны Геноцида и девственная природа: все это  рассказывает историю древнего и гордого народа, 2,5 миллиона населения, которое проживает в горах в самом сердце Юго-западной Азии», – так начинается репортаж.
Как рассказывает автор, столица Ереван сразу захватывает путешественников разнообразием гаммы цветов построенных из туфа домов, улицы опрятные и светлые. Автор отмечает, что на находящейся в самом центре площади, посвященной одному из известных сыновей народа – Шарлю Азнавуру, – можно походя сыграть в шахматы, в которых армяне истинные мастера.
Здесь, в сердце Азии, жизнь бурлит в любой час суток. Вечером на площади Республики собираются ереванцы, чтобы насладиться светом и цветами волшебного фонтана.
Автор начинает путешествие с развалин Звартноца, отмечая, что они включены в перечень мировых культурных ценностей ЮНЕСКО и отсюда можно любоваться панорамой Арарата. Затем автор продолжает путь в другое место, также находящееся под патронатом ЮНЕСКО – Гегардаванк, затем – Гарни. Миновав замечательную панораму гор и ущелий, можно добраться до одного из самых замечательных архитектурных сооружений Армении – Нораванка, говорит автор.
Путешествие продолжается в сторону Джермука. Автор рассказывает о значении названия, отмечает, что активное с VIII века, место это является оздоровительным центром, где можно излечиться от разных болезней.
Затем путешественник держит путь на юго-восток и достигает самой длинной канатной дороги в мире, построенной для того, чтобы добраться до одного из самых труднодоступных и красивых монастырей в мире – Татева. Автор повествует, сколь важным религиозным и культурным центром являлся Татев, рассказывает о монастыре.
Затем путешествие достигает Нагорного Карабаха. По словам автора, эта страна предоставляет интересный   опыт, и не только в аспекте природы. «Эти спорные земли стали ареной кровавых войн еще с начала XIX века. Последняя произошла после развала Советского Союза – с одной стороны мусульманский Азербайджан, с другой – христианская Армения, которая на этой территории имела многочисленное население. Трудно сегодня  дифференцировать правду и ошибки прошлого, надежда на то, что в маленьком городке Шуши и других городах всегда будет мир», – отмечает автор. .
Затем он рассказывает о Шуши, затрагивает климат города и отмечает, что здесь еще можно увидеть последствия войны, разрушенные строения, превращенные в руины кварталы, рядом с которыми, однако, признаки возрождающегося города, как, например, Музей современного искусства, в залах которого собраны картины и скульптупры современных деятелей искусства.
После Шуши съемочная группа посетила также столицу Нагорно-Карабахской Республики Степанакерт.
Вновь возвращаясь из Нагорного Карабаха в Ереван, автор предлагает посетить Матенадаран и познакомиться с одной из самых богатых коллекций в мире, затем – побывать на функционирующем в выходные дни Вернисаже, а также на коньячном заводе.
Затрагивает передача и Геноцид армян. Съемочная группа посетила Музей-институт Геноцида армян. Автор отмечает, что Геноцид армян – первое преступление против человечества, совершенное в XX веке.
В заключение передачи автор отмечает: стоит посетить центр творческих технологий «Тумо» – прекрасное место для молодежи, чтобы учиться, созидать и строить – начиная с графики и кончая анимацией, от музыки до роботов.