Մարսելի Համազգային դպրոցը նշել է իր 35-ամյակը
Հոկտեմբերի 17-ին Մարսելի համագումարների պալատի համերգասրահում տեղի ունեցավ Հայաստանի պարի պետական վաստակավոր անսամբլի համերգը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցներին և Մարսելի Համազգային դպրոցի 35-ամյակին:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՀՀ մշակույթի նախարարության, Մարսելի Համազգային դպրոցի արվեստի բաժնի (Courants d’Art) նախաձեռնությամբ և Մարսելում ՀՀ հյուպատոսության աջակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, համերգին ներկա էին հասարակական, մշակութային գործիչները, բազմաթիվ հայ և ֆրանսիացի հանդիսատեսներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:

On October 17, the Merited State Dance Ensemble of Armenia gave a concert dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and to the 35th anniversary of the School of Hamazkayin Marseille at the concert hall of the Chamber of Congresses in Marseille.
The event was organized by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and the Art Department of the School of Hamazkayin Marseille (Courants d’Art) with the support of the Consulate of the Republic of Armenia in Marseille.
Among those attending the concert were public and cultural figures, several Armenians and Frenchmen, as well as mass media representatives, as reports the RA MFA press service.