«ՌեԱնիմանիա» փառատոնը՝ հոկտեմբերի 28-ից
Հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 3-ը Երևանում կանցկացվի  7-րդ «ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն կինոյի և պատկերապատման արվեստի փառատոնը։ Այս տարի փառատոնի մրցութային ծրագրում  ընտրվել են 184 անիմացիոն ֆիլմեր, որոնք կմրցեն 5-անվանակարգերում՝ «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն երաժշտական հոլովակ», «Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ» և «Լավագույն ավարտական ֆիլմ», գրում է armradio.am-ը։
1200 ֆիլմի հայտ, որոնցից մրցութային ծրագրում ընտրվել են 184-ը: «ՌեԱնիամանիա» անիմացիոն ֆիլմերի 7-րդ կինոփառատոնում հայկական ֆիլմերի թիվը 12-ն է: Փառատոնի հիմնադիր նախագահ Վրեժ Քասունու խոսքով՝ «ՌեԱնիմանիայի» հանդեպ տարեցտարի աճում է սփյուռքահայ կինոգործիչների հետաքրքությունը: Փառատոնն այս տարի ներկայանում է մի շարք նորույթներով ու անակնկալներով:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի շրջանակում «Վերածնունդ» խորագրի ներքո կցուցադրվեն ոչ մրցութային ֆիլմեր, կներկայացվեն նաև վավերագրական և փորձարարական ֆիլմերի ծրագրեր և պատկերապատումների ցուցահանդես։ 7-րդ կիոփառատոնի նորույթներից է «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն կրթաթոշակը:
Հոկտեմբերի 28-ին «Ռեանիմանիա» 7-րդ փառատոնը կմեկնարկի  ֆրանսիական «Մունե» ֆիլմով, ռեժիսորներ Ալեքսանդր Հեբոյան, Բենուա Ֆիլիպո: Փառատոնի շրջանակներում մեկ շաբաթվա ընթացքում կցուցադրվեն մոտ 400 ֆիլմեր: Անդրադառնալով «Ռադիոլուր»-ի հարցին, թե յոթ տարիների ընթացքում «ՌեԱնիմանիա» փառատոնը որքանով նպաստեց հայկական անիմացիայի զարգացմանը, Վրեժ Քասունի նշեց՝ առաջին հերթին փառատոնը ստեղծեց միջազգային հարթակ հայ կինոգործիչների համար:

Фестиваль «РеАнимания» – с 28 октября
В Ереване с 28 октября по 3 ноября будет проходить 7-й Ереванский международный фестиваль анимационного кино и искусства комикса «РеАнимания». В нынешнем году в конкурсную программу фестиваля отобраны 184 анимационных фильма, которые будут состязаться в пяти номинациях – «Лучший полнометражный фильм», «Лучший короткометражный фильм», «Лучший музыкальный клип», «Лучший телевизионный и обучающий фильм» и «Лучший дипломный фильм», пишет armradio.am.
�?з 1200 заявок в конкурсную программу отобраны 184 фильма. Число армянских фильмов – 12. По словам учредителя-президента фестиваля Врежа Касуни, год от года растет интерес к «РеАнимании» кинодеятелей армянской Диаспоры. В нынешнем году фестиваль предстает с рядом новшеств и сюрпризов.
В связи со 100-летием Геноцида армян в рамках фестиваля «РеАнимания» под рубрикой «Возрождение» будут продемонстрированы внеконкурсные фильмы, будут также представлены программы документальных и  экспериментальных фильмов, а также выставка комиксов. Среди новшеств 7-го фестиваля – анимационная стипендия «РеАнимания».
Фестиваль стартует 28 октября французским фильмом «Муне» режиссеров Александра Гебояна и Бенуа Филиппо. В рамках фестиваля в течение недели будет продемонстрировано около 400 фильмов. Коснувшись вопроса «Радиолур», в какой мере фестиваль в течение семи лет способствовал развитию армянской анимации, Вреж Касуни отметил, что фестиваль, прежде всего, создал площадку для армянских кинодеятелей.