Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը դարերի խորքից եկող ամուր կապեր ունի Ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի նստաշրջանի բացման արարողությանը։ Համաժողովի 31-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել կազմակերպության անդամ երկրների և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության շուրջ 500 ներկայացուցիչ: Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը
Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ նախարարական համաժողովի ժամանակ
Համաժողովի հարգելի՛ նախագահ,
Տիկի՛ն գլխավոր քարտուղար,
Պատվիրակությունների հարգարժա՛ն ղեկավարներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ազդարարել այս ներկայացուցչական հանդիպման՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի 31-րդ նիստի մեկնարկը: Սա բացառիկ միջոցառում է մեր երկրի համար, և Հայաստանը նույնքան բացառիկ ջերմությամբ ու նվիրումով է հյուրընկալում ֆրանկոֆոն մեծ ընտանիքի անդամներին: Այս համաժողովը լավագույն առիթ է բոլորիս համար՝ մեկ անգամ ևս արժևորելու ֆրանկոֆոն մշակույթը և ամփոփելու ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանում տիրող ֆրանկոֆոն հանդիսավոր մթնոլորտը: Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում։
Թույլ տվեք նաև շնորհավորել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նորընտիր գլխավոր քարտուղար տիկին Միկայել Ժանին, ով իր ներկայիս պաշտոնում առաջին անգամ է մասնակցում կազմակերպության նախարարական համաժողովի աշխատանքներին: Պաշտոնավարման այս կարճ ժամանակահատվածում տիկին Ժանը լավագույնս է ներկայացրել կազմակերպությունը և վերջինիս մաս կազմող կառույցները միջազգային ասպարեզում: Վստահ եմ, որ նրա խոհեմ ղեկավարությամբ կազմակերպությունը կշարունակի նախորդ գլխավոր քարտուղարի` Սենեգալի նախկին նախագահ Աբդու Դիուֆի` ավելի քան տասնամյա գործունեության լավագույն ավանդույթները և նոր նվաճումներ կարձանագրի կազմակերպության աշխատանքներում: Շնորհավորում եմ, տիկին Միկայել:
Հայաստանը դարերի խորքից եկող ամուր կապեր ունի Ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքի անդամ երկրներից շատերի հետ: Դեռ շուրջ մեկ հազարամյակ առաջ ֆրանսերենը Միջերկրական ծովի ափերին տեղակայված Կիլիկիայի հայկական թագավորությունում հայոց արքունիքի պաշտոնական գրագրության և արվեստի լեզու էր: Այսօր Հայաստանը հաստատակամորեն իրականացնում է Ֆրանկոֆոնիային իր անդամակցությամբ ստանձնած՝ ֆրանսերեն լեզվի տարածման ու խորացման հանձնառությունը:
Այսօր աշխարհի հինգ մայրցամաքները ներկայացնող 80 պետություն և կառավարություն, այդ թվում նաև առանձին կազմավորումներ ներկայացնող կազմակերպության մաս լինելը մեզ համար նոր հնարավորություններ է ընձեռում պատմական կապերի ամրապնդման և նորերի հաստատման ու խորացման համար:
Պարո՛ն նախագահ,
Այսօր մենք ապրում ենք միջազգային ասպարեզում ի հայտ եկած նոր ճգնաժամերի և սպառնալիքների պայմաններում, բաժանարար գծերի խորացման ականատես ենք դառնում: Ուստի, առանձնակի կարևորություն են ստանում միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները, որոնք ոչ թե բաժանում են, այլ միավորում։ Մենք պետք է ամրապնդենք մեր կառույցները, բարձրացնենք դրանց արդյունավետությունն ու նշանակությունը։ Այս առումով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը բացառիկ կարևորություն ունի. չէ՞ որ մենք համախմբվել ենք առաջին հերթին արժեքային նկատառումներից ելնելով, ինչը թանկ է ու հարատև միավորող գործոն՝ ներկայիս աշխարհում։
Ցավոք, հակամարտությունները և ճգնաժամերը շարունակում են սպառնալ նաև ֆրանկոֆոն տարածքի որոշ տարածաշրջանների անվտանգությանը և վտանգել կայուն զարգացումը: Պատահական չէր, որ Հայաստանը, որպես նախարարական համաժողովի գլխավոր թեմա, առաջարկեց հենց «Խաղաղությունը, հանդուրժողականությունը, երկխոսությունը և փոխըմբռնումը ֆրանկոֆոն տարածքում» թեման: Մենք հավատում ենք, որ հանդուրժողականության միջոցով կարելի է խուսափել բազմաթիվ խնդիրներից: Եվ հակառակը՝ անհանդուրժողականությունը կարող է հանգեցնել ճգնաժամերի, հակամարտությունների և անգամ մարդկության դեմ ուղղված ամենադաժան հանցագործության՝ ցեղասպանության իրականացման։ Մենք դա սեփական փորձով գիտենք։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ ընդգծել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման համատեքստում ֆրանկոֆոն ընտանիքի համերաշխությունն ու զորակցությունը հայ ժողովրդին՝ արտահայտված կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հայտարարության միջոցով: Մեր խորին համոզումն է, որ միայն բոլորիս ջանքերի համախմբման միջոցով է հնարավոր կանխարգելել նման ոճրագործությունները և անցյալից դասեր քաղելով՝ պահպանել և հարգել համամարդկային, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքները: Հանդուրժողականության, խաղաղ գոյատևման և ժողովրդավարության սկզբունքների վրա հիմնված հասարակության կառուցումը մեր բոլորի նպատակն է:
Կան այլ բնագավառներ, որտեղ մենք կարող ենք միասնաբար գործել` մարդու իրավունքների պաշտպանություն, միգրացիա, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, տնտեսական զարգացմանն ու երիտասարդությանն առնչվող խնդիրներ. դրանք բոլորն էլ Ֆրանկոֆոնիան վաղուց դասել է իր առաջնահերթությունների շարքին:
Ցանկանում եմ հատկապես առանձնացնել կլիմայական փոփոխությունների վերահսկման խնդիրը: Մեր սերունդների համար առողջ ու անվտանգ ապագա կերտելը մեզանից յուրաքանչյուրի և բոլորիս ընդհանուր պատասխանատվությունն է։ Այս առումով ես վստահ եմ, որ ֆրանկոֆոն համայնքն իր ներդրումը կունենա այս տարեվերջին Փարիզում կայանալիք՝ Կլիմայական փոփոխություններին նվիրված համաժողովի հաջողության գործում:
Հայաստանի լիիրավ անդամակցությունից երեք տարի անց, Երևանում անցկացնելով այս համաժողով, մենք ցանկանում ենք վերահաստատել մեր երկրի նվիրվածությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ համագործակցության ու երկխոսության այս տարածքին, որի շրջանակներում ծաղկում է Ֆրանկոֆոնիայի հարստություն հանդիսացող բազմազանությունը: Մեզ համար ֆրանկոֆոնիան մշակույթ է, մտածելակերպ, բարոյական արժեհամակարգ:
Համաժողովի աշխատանքներին մաղթում եմ արդյունավետ ընթացք, իսկ ձեզ՝ նաև ակտիվ և հաճելի ճանաչողական ժամանց Հայաստանում:

President: Armenia has ages-old ties with Francophone family
The President of Armenia, Serzh Sargsyan, on Saturday participated in the opening session of the 31st meeting of the Ministerial Conference of the International Organisation of La Francophonie (OIF), at Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in capital city Yerevan.
About five hundred representatives from the OIF member countries and its General Secretariat have arrived in Armenia to take part in this event.
President Sargsyan also delivered an address at the conference.
“I am greatly honored to herald the beginning of this representative meeting, the 31st Ministerial Conference of the International Organization of La Francophonie. This is an exceptional event for our country, and Armenia is hosting the members of the great Francophone family with the same exceptional sincerity and devotion. This conference is a wonderful chance for all of us to once again honor the Francophone culture and sum up the solemn Francophone atmosphere prevailing in Armenia during the whole year. I cordially welcome all of you to Yerevan.
“Let me also congratulate Michaëlle Jean, the newly-elected secretary-general of the International Organization of La Francophonie, who is participating in the works of the organization’s ministerial conference for the first time since taking office. Throughout this brief period of tenure, Mrs. Jean has tried her best to present the organization and its constituent institutions in the international arena. I am confident that under her able leadership, the organization will continue the best traditions of more than decade-long activities carried out by previous Secretary-General Abdou Diouf, the former president of Senegal, and will achieve further success in the organization’s works. Congratulations, Mrs. Michaelle!
“Armenia has ages-old ties with many of the Francophone family countries. About one millennium ago, French was the language of official business correspondence and arts in the Armenian Kingdom of Cilicia which was situated along the coasts of the Mediterranean Sea. Today Armenia consistently fulfills the commitment undertaken under its membership in the Francophonie to popularizing and advancing the French language.
“Currently, being a part of an organization representing 80 states and governments from five continents, including also separate entities, affords us new opportunities to reinforce our historical ties and establish and deepen new ones.
“Presently, we live under conditions of new crises and threats that have emerged in the international arena, and can witness further widening of dividing lines. Hence, special importance has begun to acquire international and regional organizations which try to unite and not to divide. We must reinforce our institutions, raise their effectiveness and importance. In this respect, the International Organization of La Francophonie holds vital significance: our unity is grounded first of all on values – isn’t it? – which is a precious and eternal unifying factor in the present world.
“Unfortunately, there are also conflicts and crises that continue to pose a threat to the security of some regions of the Francophone space and endanger their sustainable development. It was no accident that the main subject of the conference proposed by Armenia is ��?The Peace, Tolerance, Dialogue and Mutual Understanding in the Francophone Space.’ We believe that through tolerance we can avoid a lot of problems and on the contrary, intolerance can result in crises, conflicts and even in the commitment of genocide, the gravest crime against humanity. We know about it from our own experience.
“Availing myself of this opportunity, I would like to stress the Francophone family’s solidarity and support for the Armenia people in the context of the commemoration of the Armenian Genocide Centennial, which was expressed in the statement made by the organization’s secretary-general. We strongly believe that such crimes are possible to prevent only through concerted efforts and taking lessons from the past, preserve and respect universal values, including those of the Francophonie. Our goal is to build a society grounded on the principles of tolerance, peaceful existence and democracy.
“There are other fields where we can work together – protection of human rights, migration, environmental protection, issues pertaining to economic development and youth: those all have long been classified as priorities by the Francophonie.
“I would like to lay special emphasis on the problem of climate change monitoring. It is the overall responsibility of each and every one of us to secure a healthy and safe future for our generations. In this respect, I am confident that the Francophone community will made its contribution to the success of the 2015 United Nations Climate Change Conference to be held in Paris at the end of this year.
“By hosting this conference in Yerevan three years after Armenia’s full-fledged membership, we want to reaffirm our country’s devotion to the International Organization of La Francophonie, a space of cooperation and dialogue, under the auspices of which flourishes the Francophonie’s treasure – its diversity. For us, the Francophonie is a culture, mentality and a set of moral values.
“I wish the conference productive work, and I also wish you an active and pleasant cognitive stay in Armenia,” the President specifically said in his address.