Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Մալմյոյում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 6-ից 7-ը Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանն աշխատանքային այց կատարեց Շվեդիայի Սկոնե նահանգի Մալմյո և Լունդ քաղաքներ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հոկտեմբերի 6-ին կայացավ դեսպան Ապիտոնյանի հանդիպումը Լունդի քաղաքապետ Անդերշ Ալմգրենի հետ։ Քննարկվեցին Լունդի և Հայաստանի քաղաքներից մեկի հետ ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման հեռանկարները, Լունդի հետ գիտակրթական կապերի ամրապնդման հնարավորությունները։
Այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 6-ին քաղաքապետ Ալմգրենը և դեսպան Ապիտոնյանը սկանդինավյան երկրներում գործող հնագույն կրթական հաստատություն հանդիսացող Լունդի կաֆեդրալ դպրոցում կատարեցին Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը: Այն կազմակերպվել էր Լունդի կաֆեդրալ դպրոցի, Շվեդիայի ուսուցիչների միության և Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի համագործակցությամբ:
Դպրոցի օրվա կրթական ծրագիրը նույնպես նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության թեմային։ Դասախոսություններով հանդես եկավ Լունդի համալսարանի պրոֆեսոր, Հայաստանի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ մի շարք մենագրությունների հեղինակ Կլաս-Յորան Կարլսոնը։ Միջոցառումը լայնորեն լուսաբանվեց շվեդական լրատվամիջոցների կողմից:
Հոկտեմբերի 7-ին Մալմյոյում դեսպան Ապիտոնյանը համատեղ հանդիպում ունեցավ Սկոնեի նահանգային խորհրդի նախագահ Քրիստինե Ակսելսոնի և Մալմյոյի քաղաքապետ Քենթ Անդերսոնի հետ: Քննարկվեցին Սկոնե նահանգի, և, մասնավորապես, Մալմյո քաղաքի և Հայաստանի համայնքների միջև ապակենտրոնացված համագործակցության հեռանկարները։ Մտքեր փոխանակվեցին Սկոնե նահանգի զարգացման ծրագրերի, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության փորձը Հայաստանում տեղայնացնելու, մշակութային, գործարար և զբոսաշրջային կապերը զարգացնելու վերաբերյալ։
Արտակ Ապիտոնյանը Մալմյոյում հանդիպեց նաև տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Կայացավ մտքերի փոխանակում հայ-շվեդական հարաբերությունների համատեքստում Շվեդիայի հայ համայնքի հետ գործակցության հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ։

Ambassador Apitonian’s working visit to Skåne Region of Sweden
On October 6-7, Ambassador of Armenia to Sweden Artak Apitonian visited the Skåne Region of Sweden and had number of official meetings in the cities of Malmö and Lund.
On October 6, Ambassador Apitonian had a meeting with the Mayor of Lund Anders Almgren. The prospects of developing decentralized cooperation between Lund and one of the cities of Armenia, as well as the opportunities of strengthening the academic ties with Lund were discussed during the meeting.
As part of the visit program, Mayor Algren and Ambassador Apitonian opened photo exhibition, dedicated to the Armenian Genocide at the Cathedral School of Lund, which is the oldest educational institution of Scandinavia. The exhibition was organized by the Cathedral School of Lund, the Teachers’ Association of Sweden and Armenian Genocide Centennial Committee of Sweden.
The educational program of the day was also dedicated to the Armenian Genocide with lectures delivered by Klas-Göran Karlsson, the Professor of Lund University, author of several monographs on Armenia and the Armenian Genocide.
On October 7, Ambassador Apitonian had a joint meeting with the Chairman of the Skåne Regional Council Christine Axelsson and Mayor of Malmö Kent Andersson. The prospects of decentralized cooperation between the Skåne Region, in particular, Malmö and Armenian regions have been discussed. The interlocutors shared views on the possibilities of introducing Skåne’s experience of regional development and cooperation programs in Armenia, as well as on expansion of cultural, business and touristic ties.
In Malmö, Ambassador Apitonian also met with the representatives of the local Armenian community and exchanged views around a main areas of collaboration within the context of Armenian-Swedish relations.