Դիանա Տեր-Կարապետյան.«Սփյուռքի նախարարության ծրագրերի շնորհիվ ավելի կապվեցինք Հայաստանին»
Տիկին Հակոբյանը դեռ նախարարի պաշտոնը չէր ստանձնել, երբ  2008 թվականի սեպտեմբերին ինձ ընդունեց իր  աշխատասենյակում, որտեղ պարբերաբար Հայաստանից և Սփյուռքից գործիչներ էին այցելում: Հանդիպումն անչափ կարևոր էր ինձ համար, քանի որ հնարավորություն ունեի խոսելու մի անձնավորության հետ, ով հետագայում Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները զարգացնելու բարձր պատասխանատվությունն էր կրելու:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Սփյուռքի նախարարություն ստեղծելու որոշումն անչափ կարևոր քայլ էր Արգենտինայի հայ համայնքի համար: Վերջին պետական կառույցը, որի հետ աշխատել էինք՝ Սփյուռքահայության հետ մշակութային կապերի կոմիտեն էր:
Հետևաբար, Հրանուշ Հակոբյանի հետ հանդիպումը շատ կարևոր էր ինձ համար: Պետք է խոստովանեմ, որ ակնկալիքներս իրականացան: Ջերմ հանդիպումը անկեղծ զրույցի վերածվեց:
Մինչև կփորձեի հետաքրքրվել նորաստեղծ նախարարության ծրագրերից, տիկին Հակոբյանը սկսեց սրտացավորեն հետաքրքրվել մեր համայնքի անցուդարձով: Հիացած էի նրա ուժով, խոսքի և գաղափարների ամրությամբ:
Միշտ մտածում էի, թե ինչպես է կարողանալու համակարգել բազմաբնույթ խնդիրներ ունեցող Սփյուռքը:
Մի քանի շաբաթ հետո՝ 2008 թվականի նոյեմբերին, իբրև ՀՀ սփյուռքի նախարար, Հրանուշ Հակոբյանն առաջին այցելությունը կատարեց Արգենտինա, որի ժամանակ էլ ստացա բոլոր հարցերիս պատասխանները:
Նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերի, փառատոների, համաժողովների, հրատարակությունների շնորհիվ, որում գործուն մասնակցություն է ունենում նաև Բուենոս Այրեսի հայ համայնքը, ավելի ենք մոտեցել և կապվել Հայաստանին:
Իսկ Սփյուռքի նախարարության Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի, Տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչությունների, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի գործունեությունը թույլ է տալիս անմիջական և շարունակական կապ պահպանել Հայրենիքի հետ:
Եվ այս ամենն իրողություն է դարձել ընդամենը յոթ տարվա անկեղծ նվիրվածության, զոհողության և հետևողական աշխատանքի արդյունքում,  որի համար խորապես երախտապարտ ենք:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծման 7-րդ տարեդարձը պատեհ առիթ է ևս մեկ անգամ արտահայտելու մեր հարգանքն ու սերը տիկին Հակոբյանին և նախարարության ողջ անձնակազմին: Հուսով եմ՝ մեր համագործակցությունն ամուր հիմքերի վրա դեռ երկար տարիներ կշարունակվի: Շնորհակալ ենք:

Диана Тер-Карапетян: «Благодаря программам Министерства Диаспоры мы еще более привязались к Родине»
Госпожа Акопян еще не вступила в должность министра, когда в сентябре 2008 года приняла меня в своем рабочем кабинете, который периодически посещали деятели из Армении и Диаспоры. Встреча была чрезвычайно важна для меня, поскольку предоставилась возможность побеседовать с человеком, на которого будет возложена высокая ответственность за развитие отношений Армения-Диаспора.
Решение Президента РА Сержа Саргсяна о создании Министерства Диаспоры было весьтма важным шагом для армянской общины Аргентины. Последней государственной структурой, с которой мы работали, был Комитет по культурным связям с армянами за рубежом.
Соответственно, встреча с Грануш Акопян была очень важна для меня. Должна признаться – ожидания мои полностью осуществились. Теплая встреча плавно перешла в искреннюю беседу.
Пока я пыталась поинтересоваться программами новосозданного Министерства, госпожа Акопян начала сердечно интересоваться жизнью нашей общины. Я была восхищена ее силой, прочностью слов и идей.
Я всегда думала, как ей удастся координировать Диаспору с ее множеством разнообразных проблем.
Спустя несколько недель, в ноябре 2008 года, уже в качестве министра Диаспоры РА Грануш Акопян совершила свой первый визит в Аргентину, во время которого я и получила ответы на все свои вопросы.
Благодаря программам, фестивалям, форумам, изданиям, осуществляемым Министерством, в которых активное участие принимает и армянская община Буэнос Айреса, мы еще более сблизились и привязались к Армении.
А деятельность управлений прессы и по связям с общественностью, информации и телекоммуникации Министерства Диаспоры РА, его электронного издания «Армяне сегодня» позволяет поддерживать постоянную и последовательную связь с Родиной.
�? все это стало реальностью в результате семилетней искренней преданности, жертвенности, последовательной работы, за что мы глубоко признательны.
Седьмая годовщина существования Министерства Диаспоры РА – удобный повод еще раз выразить нашу любовь и уважение госпоже Акопян и всему коллективу Министерства. Надеюсь, наше сотрудничество на прочной основе продолжится еще долгие годы. Спасибо.