Սերգեյ Լավրովը Ղարաբաղի հարցով հանդիպել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ
Նյու Յորքում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով կայացել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը, հայտնում է News.am-ը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կողմ են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում նոր լուծումներ որոնելուն եւ արդեն ձեռք բերած լուծումները իրականացնելուն»,- հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը՝ բացելով Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումը։
«Պարոն համանախագահներ, ես՝ որպես ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ, շատ ուրախ եմ այս հանդիպման հնարավորության համար, որպեսզի համոզվենք, որ մենք կարող ենք այլ քայլեր կատարել՝ ի լրումն արդեն ընդունված որոշումների, որպեսզի առաջ գնանք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման մեջ»,- ասել է Լավրովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Համանախագահներից յուրաքանչյուրը կողմ է այդ գործընթացին, անկախ նրանից խոսում ենք ֆրանսիական կամ ամերիկյան նախաձեռնության, թե այդ ուղղությամբ գործադրած Ռուսաստանի ջանքերի մասին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունները»,- հավելել է նախարարը։

Глава М�?Д России и сопредседатели МГ ОБСЕ «сверили часы» по карабахскому урегулированию
В Нью-Йорке прошла встреча главы М�?Д России Сергея Лаврова с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Сопредседатели минской группы ОБСЕ привержены процессу поиска новых и реализации уже достигнутых решений по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», – заявил Сергей Лавров, открывая встречу с сопредседателями минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию
«Господа сопредседатели, представитель ОБСЕ, я очень рад, что появилась эта возможность сверить часы и убедиться, что мы можем сделать еще в дополнение к уже принятым шагам, чтобы продвинуться в процессе нагорно-карабахского урегулирования», – сказал Лавров, сообщает Р�?А «Новости».
«Каждая из стран-сопредседателей привержена этому процессу, говорим ли мы о французской или американской инициативе в этом направлении, или об усилиях России, учитывая наши отношения с Арменией и Азербайджаном», – добавил министр.