Հայաստանում ապաստան խնդրողները հիմնականում Ուկրաինայի, Սիրիայի, Իրաքի, Իրանի քաղաքացիներն են
ՀՀ ՏԿԱԻՆ Միգրացիոն պետական ծառայություն 2015թ. հունվարից մինչև սեպտեմբերի 15-ը դիմել է 237 օտարերկյա քաղաքացի: Այս մասինNEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՏԿԱԻՆ Միգրացիոն պետական ծառայության Ապաստանի հարցերի բաժնի պետ Պետրոս Աղաբաբյանը: Նա նշեց, որ Հայաստանում ապաստան խնդրողներից 78-ը՝ Ուկրաինայի, 68-ը` Սիրիայի քաղաքացիներ են, 47-ը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, 44-ն Իրաքի քաղաքացիներ են։ Ամենաքիչը կարգավիճակ են ստացել Իրանի քաղաքացիները` 47 դիմողներից միայն 2-ը:
Ընդհանուր առմամբ ապաստան խնդրած 237 օտարերկրյա քաղաքացիներից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 112–ը, որոնք հիմնականում Ուկրաինայի, Իրաքի և Սիրիայի քաղաքացիներ են:
Պետրոս Աղաբաբյանը նշեց, որ 2014թ. համեմատ` Հայաստանում ապաստան խնդրողների թիվը 2015թ. ավելացել է` հիմնականում Ուկրաինայից փախստականների հաշվին, որոնց կեսից ավելին ստացել է կարգավիճակ։
Սիրիայից փախստականների ամենաբարձր հոսքը գրանցվել է 2012թ., երբ Սիրիայում իրավիճակը կտրուկ սրվեց։ Դրանից հետո Հայաստանում ապաստան փնտրողների թիվը նվազել է, միայն 2015թ. նախորդ տարվա համեմատ մի փոքր աճել։
«2014թ. Հայաստանում ապաստան խնդրող օտարերկրացիների թիվը եղել է 226, որոնցից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 136–ը: 2013թ. դիմել է 320 օտարերկրացի, որոնցից 259-ին է տրվել փախստականի կարգավիճակ, ամենաշատ դիմել են 2012թ.՝ 579 օտարերկրացի, որոնցից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 390–ը»,-ասաց Աղաբաբյանը:

В Армении статус беженца желают получить граждане Украины, Сирии, �?рака и �?рана
С января по сентябрь 2015 г в Государственную миграционную службу министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении обратились 237 иностранных граждан. Об этом в беседе с корреспондентомНовости Армении – NEWS.am заявил начальник отдела по вопросам предоставления убежища Государственной миграционной службы Армении Петрос Агабабян.
Он отметил, что заявления на предоставление убежища поступили от 78 граждан Украины, 68 граждан Сирии, 47 граждан �?рана, 44 граждан �?рака. Менее всех статус беженца получили граждане �?рана – всего 2 человека из 47 обратившихся.
В целом, из 237 обратившихся в Государственную миграционную службу Армении граждан статус беженца получили 112, которые, в основном, являются гражданами Украины, �?рака и Сирии.
Петрос Агабабян отметил, что по сравнению с 2014г. число обратившихся в 2015 г в Государственную миграционную службу Армении граждан увеличилось, в основном, за счет беженцев из Украины, большая часть которых уже получила статус.