Հայաստանում ապաստան խնդրողները հիմնականում Ուկրաինայի, Սիրիայի, Իրաքի, Իրանի քաղաքացիներն են
ՀՀ ՏԿԱԻՆ Միգրացիոն պետական ծառայություն 2015թ. հունվարից մինչև սեպտեմբերի 15-ը դիմել է 237 օտարերկյա քաղաքացի: Այս մասինNEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՏԿԱԻՆ Միգրացիոն պետական ծառայության Ապաստանի հարցերի բաժնի պետ Պետրոս Աղաբաբյանը: Նա նշեց, որ Հայաստանում ապաստան խնդրողներից 78-ը՝ Ուկրաինայի, 68-ը` Սիրիայի քաղաքացիներ են, 47-ը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, 44-ն Իրաքի քաղաքացիներ են։ Ամենաքիչը կարգավիճակ են ստացել Իրանի քաղաքացիները` 47 դիմողներից միայն 2-ը:
Ընդհանուր առմամբ ապաստան խնդրած 237 օտարերկրյա քաղաքացիներից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 112–ը, որոնք հիմնականում Ուկրաինայի, Իրաքի և Սիրիայի քաղաքացիներ են:
Պետրոս Աղաբաբյանը նշեց, որ 2014թ. համեմատ` Հայաստանում ապաստան խնդրողների թիվը 2015թ. ավելացել է` հիմնականում Ուկրաինայից փախստականների հաշվին, որոնց կեսից ավելին ստացել է կարգավիճակ։
Սիրիայից փախստականների ամենաբարձր հոսքը գրանցվել է 2012թ., երբ Սիրիայում իրավիճակը կտրուկ սրվեց։ Դրանից հետո Հայաստանում ապաստան փնտրողների թիվը նվազել է, միայն 2015թ. նախորդ տարվա համեմատ մի փոքր աճել։
«2014թ. Հայաստանում ապաստան խնդրող օտարերկրացիների թիվը եղել է 226, որոնցից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 136–ը: 2013թ. դիմել է 320 օտարերկրացի, որոնցից 259-ին է տրվել փախստականի կարգավիճակ, ամենաշատ դիմել են 2012թ.՝ 579 օտարերկրացի, որոնցից փախստականի կարգավիճակ է ստացել 390–ը»,-ասաց Աղաբաբյանը:

Ukraine, Syria, Iraq and Iran citizens want to be granted status of refugees in Armenia
237 foreign citizens have applied to the State Migration Service of Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations in the period from January-September 2015, Petros Aghababyan, head of the Asylum Issues Division at the State Migration Service told Armenian News – NEWS.am.
According to him, the applications on granting asylum were submitted by 78 citizens of Ukraine, 68 citizens of Syria, 47 citizens of Iran and 44 citizens of Iraq. Refugee status was least of all granted to Iran citizens – the application of only 2 out of 47 applicants were satisfied.
Overall, 112 out of 237 applicants to Armenia’s State Migration Service, who were mainly citizens of Ukraine, Iraq and Syria, were granted the status of refugees.
Petros Aghababyan also said that the number of applicants to the State Migration Service of Armenia has increased in 2015 as compared to 2014 thanks to the influx of refugees from Ukraine, whose major part has already been granted that status.