«Կուզեի նորից վերադառնալ Արցախ». չիլիացի երաժիշտ, ով մկրտվել է Արցախում
Սեպտեմբերի 23-ին Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի դահլիճում տեղի է ունեցել Էռնեստո Բրավոյի և Կարեն Հակոբյանի համատեղ համերգը, գրում է aparaj.am-ը:
Համերգին ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, երաժշտական քոլեջի ուսանողներ, հրավիրյալներ:
Էռնեստո Բրավոյի կատարմամբ հնչեցին ոչ միայն իսպանական և անգլերեն, այլ նաև հայերեն երգեր:
«Ես սիրահարված եմ հայկական մշակույթին և հայկական ֆոլկ երաժշտությանը: Կարծում եմ՝ այսօրվանից հայկական երաժշտությունն ինչ- որ չափով նաև իմն է,- նշում է երգիչն ու ավելացնում,- ես ցանկություն ունեմ իմ երաժշտությանը միացնել հայկական երաժշտությունը և ներկայացնել աշխարհին»:
Նա շատ տպավորված է Արցախով եւ նշում է. «Կուզեի նորից վերադառնալ Արցախ և նորից երգել Արցախի հանդիսատեսի համար»:
Էռնեստո Բրավոն 2-րդ անգամ է այցելում Արցախ: Արցախ կատարած առաջին այցի ժամանակ երգիչն այստեղ մկրտվել է, եւ ինչպես նա է ասում՝ վաղուց երազել էր հենց այս սուրբ հողի վրա մկրտություն ստանալու:
Էռնեստո Բրավոն ծնվել է Սանտիագոյում (Չիլի): Նա ժողովրդական և ռոմանտիկ երաժշտության ակտիվ ներկայացնողներից է, երգում է իսպաներեն և անգլերեն: Էռնեստոն երգում և նվագում է Չիլիի բնիկ ժողովուրդների՝ չարանգոյի (կիթառի նման), պերկուսիայի (թմբուկի նման), քուենայի (փողային գործիք՝ դուդուկի նմանատիպ), հյուսիսամերիկյան երաժշտական գործիքների, ինչպես նաև կիթառի վրա: Ներկայումս աշխատում է ԱՄՆ-ի և Չիլիի ճանաչված երաժիշտների հետ՝ տարբեր երաժշտական նախագծերի շուրջ:

«Хотел бы снова возвратиться в Арцах»: чилийский музыкант, крещенный в Арцахе
В Степанакертском музыкальном колледже им. Саят-Нова 23 сентября состоялся концерт Эрнесто Браво и Карена Акопяна, пишет aparaj.am.
На концерте присутствовали председатель  НС НКР Ашот Гулян, министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, студенты музыкального колледжа, гости.
В исполнении Эрнесто Браво прозвучали не только испанские и английские, но и армянские песни.
«Я влюблен в армянскую культуру и армянскую фолк-музыку. Полагаю, с сегодняшнего дня армянская музыка в какой-то мере стала и моей. Хочу присоединить к моей музыке армянскую музыку и представить миру», – говорит певец.
Арцах произвел на него большое впечатление, и он отмечает: «Хотел бы снова возвратиться в Арцах и снова петь для арцахских зрителей».
Эрнесто Браво во второй раз посещает Арцах. При первом посещении певец здесь крестился, и как сам он говорит, давно мечтал креститься именно на этой священной земле.
Эрнесто Браво родился в Сантьяго (Чили). Является одним из активных представителей народной и романтической музыки, поет на испанском и английском. Эрнесто поет и играет на музыкальных инструментах коренных народов Чили – чаранго (подобие гитары), перкуссия (подобие барабана), куэна (духовой инструмент, похожий на дудук), на южноамериканских инструментах, а также на гитаре. Ныне работает с известными музыкантами США и Чили  над различными музыкальными проектами.