ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավարը Հայաստանի արտգործնախարարին հանձնեց իր հավատարմագրերի պատճենը
Սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը շնորհավորեց դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց վերջինիս` հույս հայտնելով, որ ԵՄ պատվիրակության ղեկավարն իր գործունեությամբ կնպաստի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հաստատված բազմաոլորտ փոխգործակցության խորացմանը և ընդլայնմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար` Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ ինքը Հայաստան է ժամանել ամենաջերմ զգացմունքներով և դրական օրակարգով, ու վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը գործընկերության առավել ամրապնդման համար։
Հանդիպմանը քննարկվեցին ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի՝ Հայաստան կատարած այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ։
Զրուցակիցները հույս հայտնեցին, որ առաջիկայում կմեկնարկեն Հայաստանի և ԵՄ միջև նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները, ինչը նոր թափ կհաղորդի հարաբերություններին:
Նախարար Նալբանդյանը ԵՄ նորանշանակ դեսպանին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվող միջացառումները և դրանց խորհուրդը։

Newly-appointed Head of the EU delegation to Armenia handed over copies of his credentials to Foreign Minister of Armenia
On September 17, the newly-appointed Head of the EU delegation to Armenia Piotr Switalsky handed over copies of his credentials to Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian.
Welcoming the guest, Minister Nalbandian congratulated the Ambassador on his appointment and wished success to him, expressing hope that the Head of the EU delegation will contribute to the deepening and expansion of multi-dimensional cooperation between Armenia and the European Union during his mission.
Expressing gratitude for the reception and well wishes Piotr Switalsky mentioned that he arrived in Armenia with the warmest feelings and positive agenda, and assured that he would spare no effort for the further strengthening of partnership.
At the meeting the process of implementation of agreements reached during the visit of the President of the European Council Donald Tusk to Armenia, wide range of cooperation issues of Armenia and the European Union were discussed.
The sides expressed hope, that the talks on a new legal document between Armenia and the EU will kick off in the near future, that will give a new impetus to the relations.
Minister Nalbandian presented to the newly-appointed Ambassador the events, held on the Centennial of the Armenian genocide and their message.