Մոսկվայի «Հայորդյաց տանը» սեպտեմբերը մեկնարկեց 330 առաջին դասարանցիով
Սեպտեմբերի 13-ին Մոսկվայի «Հայորդյաց տունն» իր դռները բացեց 330 առաջին դասարանցիների առջև։ Նրանցից յուրաքանչյուրը մի հավատով և ակնկալիքով էր ոտք դնում կրթօջախ․ ոմանք եկել էին սեփական կամքով, մյուսներին դպրոց էր բերել ծնողների հորդորը, կային նաև ծնողներ, ովքեր իրենց կյանքի 4-րդ, 5-րդ տասնամյակում որոշել էին ուղղել բացթողումը և վերջապես հայերեն սովորել։ Այս մասին Մոսկվայից «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Արմինե Կարեյանը:
Առավոտյան դիմավորելով սաներին՝ կրթօջախի հոգևոր տեսուչ Տեր Առաքել քահանա Ամիրյանն ու տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը ծնողներին հորդորեցին հետևողական լինել այցելությունների հարցում և ամեն ինչ անել, որպեսզի իրենց զավակները հայերեն խոսեն ոչ միայն դպրոցում, այլև տանը։
«Հայորդյաց տան» ավագ տարիքի առաջին դասարանցիները ևս սրտի թրթիռով էին սպասում առաջին դասին, քանի որ կրթօջախը՝ իրենց ազգության հասակակիցների հետ շփվելու և, օրերից մի օր, ծնողների մոտ՝ ձեռք բերած նոր գիտելիքներով պարծենալու hնարավորություն է նաև տալիս։
Դիմելով 18-ից բարձր տարիքային խմբի առաջին դասարացիներին՝ Տեր Առաքել Ամիրյանը նրանց փոխանցեց ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի օրհնությունը և Տերունական աղոթքից հետո ասաց․ «Դուք այստեղ եք, որ եկեղեցապատկան այս կրթօջախը հզորանա ձեզանով, դուք էլ հզորանաք եկեղեցով։ Դուք այստեղ եք հայեցի դաստիարակություն ստանալու համար, քանի որ ձեր մեծ մասը շուտով ընտանիք է կազմելու, իսկ եթե այդ ընտանիքում չգերիշխի սերը, հոգևորն ու հայկականը, ապա այն ամուր հիմք ունենալ չի կարող և կսասանվի անգամ աննշան քամուց։ Իսկ հայ ժողովուրդը կանգուն է իր ամուր ընտանիքներով, իր Եկեղեցով, քանի որ հենց Եկեղեցին է պետականության բացակայությամբ դարեր շարունակ ազգապահպանության և լինելիության երաշխավորը եղել։ Եվ այսօր, հայրենիքից հեռու հիմնած այս կրթօջախում կրկին շարունակում է հոգալ իր զավակների գիտելիքների և միասնականության մասին»։
Սաների՝ ուսուցիչների հետ ծանոթացումից առաջ տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը փաստեց, որ «Հայորդյաց տունը» մի վայր է, որտեղից մեկընդմիշտ հեռանալ չի լինում, իսկ դրանում կհամոզվեն ուսումնառության ընթացքում․ «Տարեցտարի ավելացող դիմորդների թիվը փաստում է, որ «Հայորդյաց տունը» կատարում է իր առջև դրած խնդիրները։ Մեզ մոտ ուսանելու են գալիս տարբեր տարիքի մարդիկ և ուսումնառությունից հետո փաստում են, որ տարիների ընթացքում գտել են այն մասնիկը, որն իրենց պակասում էր իրավամբ հայի ինքնագնահատանքի համար։ Ուստի ցանկանում ենք, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը գտնի իրենից պակաս այդ մասնիկը՝ միաժամանակ դառնա հայկական մշակույթի կրողը»։
Հարկ է նշել, որ «Հայորդյաց տուն» ընդունվելու ցանկություն ունեցողների թիվը տարեցտարի ավելանում է, սակայն կրթօջախի շենքային պայմաններն արդեն բավարար չեն կիրակի օրերին նման հոսք ընդունելու համար։ Տնօրենության որոշմամբ, բացի հինգշաբթի օրերին անցկացվող հայերենի լրացուցիչ պարապմունքներից, այսուհետ որոշ առաջին դասարանցիների համար ուսումնական օր կլինի նաև շաբաթը։ Սա կրթօջախի ղեկավարության կողմից կատարված յուրօրինակ քայլ է, որի նպատակը կրթօջախի սաներինն ընդառաջելն ու հայերենին ավելի լավ տիրապետելու հնարավորություն տալն է։

Московский «Айордац тун» вступил в новый учебный год с 330 первоклассниками
Московский «Айордац тун» 13 сентября распахнул свои двери перед 330 первоклассниками. Каждый из них в определенной верой и надеждой переступил порог очага образования: некоторые пришли по своей воле, других привел в школу наказ родителей, были и родители, на 4-5 десятке лет жизни решившие исправить упущение и выучить наконец родной язык. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщает  из Москвы Армине Кареян.
Встречая утром воспитанников, духовный инспектор очага образования иерей Аракел Амирян и директор Амаяк Геворгян посоветовали родителям быть последовательными в вопросе посещаемости и сделать все, чтобы их дети  говорили на армянском не только в школе, но и дома.
Первоклассники старшего возраста тоже с сердечным трепетом ожидали первого урока, поскольку очаг образования дает им возможность общаться со сверстниками однажды похвастаться перед родителями новыми приобретенными  знаниями.
Обращаясь к первоклассникам возрастной группы 18 лет и старше, иерей Аракел Амирян передал им благословение предстоятеля епархии ААЦ России и Нового Нахичевана архиепископа Езраса Нерсисяна и после молитвы сказал: «Вы здесь, чтобы принадлежащий церкви этот очаг образования стал вами еще сильнее, вы же стали сильнее церковью. Вы здесь, чтобы получить армянское воспитание, поскольку большая часть из вас скоро создаст семью, а если в семье не будет властвовать любовь, духовность и армянственность, то она не может иметь прочную основу и содрогнется даже от незначительного ветерка. А армянский народ стоек своей прочной семьей, Церковью, поскольку именно церковь в отсутствие государственности долгие века была гарантом сохранения нации и ее существования. �? сегодня в этом очаге образования, основанном вдали от Родины, вновь продолжает заботиться о знаниях и единстве своих сынов».
Перед знакомством воспитанников с их педагогами директор Амаяк Геворгян констатировал, что «Айордац тур» – место, которое невозможно покинуть навсегда: «Растущее год от года число желающих учиться здесь свидетельствует, что   «Айордац тун» решает поставленные перед ним задачи. К нам приходят учиться люди разного возраста, и после обучения подтверждают, что за долгие годы обрели ту частицу, которой им нехватало для того, чтобы полностью почувствовать себя армянами. Посему желаем, чтобы каждый из вас обрел эту недостающую ему частичку, став одновременно носителем армянской культуры».
Следует отметить, что число желающих поступить в «Айордац тун» год от года растет, однако условия помещения уже недостаточны, чтобы принимать по воскресным дням такой поток. Решением дирекции, помимо проводимых по четвергам дополнительных занятий по армянскому языку, отныне для некоторых первоклассников учебным днем будет также суббота.  Это своеобразный шаг, совершенный дирекцией очага образования, цель которой – пойти навстречу воспитанникам и дать возможность лучше овладеть армянским языком.