Ֆրանսիան առաջիկա երկու տարում 24 հազար փախստական կընդունի. Օլանդ
Ֆրանսիան առաջիկա երկու տարում 24 հազար փախստական կընդունի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-­ը, սեպտեմբերի 7­ին Փարիզում կայարած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
«Եվրահանձնաժողովը կառաջարկի առաջիկա երկու տարում (Եվրամիության երկրներում) լրացուցիչ ընդունել 120 հազար փախստականների, Ֆրանսիայի համար դա կշանանակի 24 հազար մարդու ընդունում: Մենք դա կանենք»,­- ասել Է նա:
Ֆրանսիայի ղեկավարը վստահություն Է հայտնել, որ Եվրամիությանը կհաջողվի վերահսկողության տակ առնել միգրացիոն ճգնաժամը: «Ես կառաջարկեմ (Փարիզում) անցկացնել փախստականներին նվիրված միջազգային խորհրդաժողով»,­-հավելել Է նա:
Ընթացիկ տարում Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի մի շարք երկրներում հակամարտությունների ակտիվացման պատճառով աճել Է այն փախստականների թիվը, որոնք Եվրոպա են ժամանում այդ տարածաշրջաններից: Հունվար – սեպտեմբերին նրանց թիվը կազմել Է 351,3 հազար, նրանցից գրեթե 200 հազարը նավերով եկել են Միջերկրական ծովով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-­ը:

Олланд: Франция в ближайшие два года примет 24 тыс. беженцев
Франция примет 24 тыс. беженцев в ближайшие два года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник на пресс­конференции президент Франции Франсуа Олланд.
“Еврокомиссия предложит дополнительно принять (в странах ЕС) 120 тыс. беженцев в ближайшие два года, для Франции это будет означать прием 24 тыс. человек. Мы это сделаем”, -­ сказал он.
Французский лидер выразил уверенность в том, что ЕС удастся взять под контроль миграционный кризис. “Я предложу провести (в Париже) международную конференцию по проблеме беженцев”, ­ добавил он.
В текущем году из­за активизации конфликтов в ряде стран Ближнего Востока и Северной Африки возросло число беженцев, прибывающих в Европу из этих регионов
В январе-­сентябре их число составило 351,3 тыс. человек, из них почти 200 тыс. прибыли на судах через Средиземное море.