Թբիլիսիում հայ-վրացական դպրոց է կառուցվում հազար աշակերտի համար
Թբիլիսիի Մետրոմշենի (Մետրոշին) խտաբնակ ավանում կառուցվում Է հայ վրացական թիվ 103 դպրոցը, որը նախատեսված է հազար աշակերտի համար:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Վրաստանի կրթության նախարարության մամուլի ծառայությունը: «103-րդ դպրոցը հանրային դպրոցն ամենամասշտաբային նախագծերից մեկն է, ավելին, վերջին 20-30 տարում նման մասշտաբի դպրոց չի կառուցվել», հայտարարել է Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Թամարա Սանիկիձեն, որը տեղում ծանոթացել է շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
«Նախագիծը կարեւոր է, նկատի ունենալով այն, որ դա խառը դպրոց է, վրացական դպրոց, որտեղ կա բավականին մեծ հայկական հատված… Մենք առավելագույնս ջանում ենք օգնել էթնիկ փոքրամասնություններին, որպեսզի նրանք լիարժեք ու լավ ինտեգրվեն ուսումնական գործընթացին», նշել է Սանիկիձեն: Նոր դպրոցը համապատասխանելու է ժամանակակից չափորոշիչներին: Նախագծի արժեքը շուրջ 5,5 մլն լարի է: Նոր դպրոցի կառուցման աշխատանքներն սկսվել են այս տարի եւ կավարտվեն եկող տարի:

Новая армяно­грузинская школа появится в Тбилиси
Армяно­грузинская школа №103, рассчитанная на 1000 учеников, появится в многонаселенном поселке Метромшени (Метрострой) в Тбилиси, сообщила пресс­ служба министерства образования Грузии во вторник, 18 августа. “103­я публичная школа является одним из самых масштабных проектов, и более того за последние 20­30 лет школа такого масштаба не строилась…”, — заявила министр образования и науки Грузии Тамара Саникидзе, которая на месте ознакомилась с ходом строительных работ, сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik .
“Проект является важным исходя из того, что это смешанная школа, это грузинская школа, где есть довольно большой армянский сектор… Мы максимально стараемся помочь этническим меньшинствам в том, чтобы они полноценно и хорошо были интегрированы в учебный процесс”, — отметила Саникидзе. Новая школа будет соответствовать современным стандартам. В учебном заведении будет проведена система отопления, открыты внутренние спортивные и актовые залы, библиотека, класс­кабинет естественных наук, буфет. Стоимость проекта составляет около 5,5 млн лари. Строительные работы новой школы начались в этом году и завершатся в будущем году. До завершения строительных работ ученики распределены по разным школам, их обслуживает специально выделенный для них транспорт.