Հայաստանի և Չինաստանի վարչապետները կքննարկեն հայ-իրանական երկաթգծի կառուցման հարցը
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Չինաստանի վարչապետի հետ առաջիկայում կքննարկի Իրան Հայաստան երկաթգծի կառուցման գործում Չինաստանի ներգրավվածության հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Բազե» ամենամյա հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց վարչապետ Հովիկ Աբրահմյանը:
«Սեպտեմբերին կայանալու է իմ այցը Չինաստան, որի ընթացքում էլ Չինաստանի վարչապետի հետ քննարկելու ենք այդ հարցը: Երկու երկրների նախագահների միջև վերջին հանդիպման ժամանակ ձեռք է բերվել քաղաքական պայմանավորվածություն: Այժմ պետք է տնտեսական առումով համաձայնության գանք Չինաստանաի վարչապատի հետ` երկաթգծի հետ կապված որոշ խնդիրների լուծման հարցում», հայտնեց Հովիկ Աբրահմյանը:
Նրա խոսքով` հայիրանական երկաթգիծը մեծ նշանակություն կունենա մեր երկրի համար, որը ճանապարհ կբացի դեպի ասիական շուկա, կնպաստի ենթակառուցվածքների զարգացմանը: «Դա նաև մեծ հնարավորություն կտա լուծել Հայաստանից ապրանքների արտահանման խնդիրները»,-նշեց վարչապետը:

Armenian and Chinese PMs to discuss construction of IranArmenia railroad
The Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan will discuss the issue of China’s involvement in IranArmenia railroad construction with the Prime Minister of Chine in the near future. “Armenpress” reports that PM Hovik Abrahamyan mentioned about this during a meeting with the participants of “Baze” annual gathering.
“My visit to China will be paid in September during which I will discuss that issue with the Prime Minister of China. A political agreement was reached between the presidents of the two countries during the last meeting. Now we have to come to an economic agreement with the Chinese Prime Minister to solve some problems connected with the railroad”, Hovik Abrahamyan informed.
According to him, Iran-Armenia railroad will be of great importance for our country by opening a route to Asian markets. “It will also give an opportunity to solve the problem of Armenian exports”, mentioned the PM.