Թուրքիայի ԱԳՆ-ի արձագանքը Բելգիայի խորհրդարանի որոշմանը
Նախօրեին Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումից հետո, Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ ասվում է, որ նմանատիպ որոշումները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը ոչ մի կերպ չեն կարող նպաստել,- գրում է ermenihaber.am-ը:
«Խստորեն դատապարտում ենք այս որոշումը, որը պատմական փաստերի խեղաթյուրում է և մեր երկրին ուղղված զրպարտություն»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում հուլիսի 23-ին քվեարկությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը։ Բանաձեւին կողմ են քվեարկել Ներկայացուցիչների պալատի 124 անդամներ, դեմ՝ ոչ ոք, 8 պատգամավոր ձեռնպահ է քվեարկել։

Реакция М�?Д Турции на решение парламента Бельгии
После принятия накануне Палатой представителей Бельгии резолюции о признании Геноцида армян М�?Д Турции выступил с официальным заявлением, которое размещено на официальном сайте Министерства и в котором говорится, что подобные решения никоим образом не могут способствовать урегулирования армяно-турецких отношений, пишет ermenihaber.am.
«Мы сурово осуждаем это решение, которое является искажением исторических фактов и клеветой в адрес нашей страны», – говорится в заявлении М�?Д Турции.
Напомним, что на пленарном заседании Палаты Представителей Бельгии 23 июля голосованием была принята резолюция о признании Геноцида армян, за которую проголосовали 124 депутата, против никто не голосовал, а 8 воздержались.