Արցախում Հագարի եւ Աղավնո գետերի միախառնման տեղում նոր ջրամբար է կառուցվում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 22-ին այցելել է Քաշաթաղի շրջան ու տեղում ծանոթացել Հագարի եւ Աղավնո գետերի միախառնման տեղում կառուցվող նոր ջրամբարի աշխատանքներին:
Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է ջրամբարի նշանակությունը շրջանում գյուղատնտեսության զարգացման գործում` հավելելով, որ դրա շահագործումը կնպաստի ոռոգելի տարածքների ընդլայնմանը եւ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ավելացմանը:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել սփյուռքահայ բարերար Վարդան Սերմաքեշին` նախագծի իրականացմանը գործուն մասնակցություն ունենալու համար:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Քաշաթաղի շրջանն ունի ջրային լուրջ պաշարներ, եւ այսուհետ էլ պետությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնելու դրանց օգտագործմանը` հետեւելով շրջակա միջավայրի պահպանման բոլոր նորմերին:
Այնուհետեւ Բակո Սահակյանը Հադրութի շրջանի Առաքել գյուղում ներկա է գտնվել Արցախի մի շարք համույթների մասնակցությամբ տեղի ունեցած համերգին: Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ նման միջոցառումների կազմակերպումը գյուղերում նպաստում է այստեղ մշակութային կյանքի աշխուժացմանը:

Karabakh building reservoir at junction of two rivers
President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR; Artsakh), Bako Sahakyan, on Wednesday visited the Kashatagh Region, where he got familiarized with the ongoing construction of a reservoir at the junction of the Hagari and Aghavno rivers.
Sahakyan stressed the importance of this reservoir for the development of agriculture in the region, and added that its operation will increase the irrigated areas and power generation zones, reported the Central Information Department of the Office of the NKR President.
The NKR President also expressed gratitude to Swiss Armenian businessman and philanthropist Vartan Sirmakes for his hands-on involvement in the implementation of this project.
He highlighted that the Kashatagh Region has major water resources, and the state will continue to pay special attention to their usage, but strictly maintaining the nature and environment protection norms.
Subsequently, Bako Sahakyan visited Arakel village in the Hadrut Region, where he attended a concert by various Artsakh bands. The President noted that the organization of such events in the countryside contributes to invigorating cultural life in these areas.