ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովը աջակցել է ՀՀ եւ ԼՂՀ ֆինանսական օգնության ծրագրին
ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովը հուլիսի 9-ին՝ 2016թ. պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ, միացել է սենատոր Մարկ Քիրքին եւ աջակցություն հայտնել Լեռնային Ղարաբաղին անմիջական օգնություն տրամադրելու ծրագրին։ Այս ծրագրի շրջանակներում ԼՂՀ քաղաքացիներին մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերվում 1998թ.-ից։ Այս մասին տեղեկացնում են Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից։
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել սենատոր Մարկ Քիրքին՝ Լեռնային Ղարաբաղին օգնության ծրագրին աջակցելու համար։ Այդ ծրագիրը օգնում է բավարարել առօրյա մարդասիրական կարիքները եւ հանդիսանում է Արցախի քաղաքացիների ժողովրդավարական ձգտումների նկատմամբ ամերիկյան համերաշխության հզոր դրսեւորում։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ նման կարեւոր հարցում սենատոր Քիրքը կարողացել է նման հաջող աշխատանք տանել նախագահ Գրեմի եւ այլ գործընկերների հետ»,-ասել է ԱՄՆ Հայդ դատի հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանը։
2016թ. ֆինանսական տարում պետական եւ արտասահմանյան գործողությունների մասին օրինագծին կից զեկույցում մասնավորապես ասվում է. «Հանձնաժողովը կոչ է անում օգնություն տրամադրել ղարաբաղյան հակամարտության զոհերին՝ անցյալ տարիների օգնության չափին համապատասխան, ինչպես նաեւ հակամարտության հետ կապ ունեցող ընթացիկ կարիքների բավարարման համար։ Հանձնաժողովը հետեւողականորեն կոչ է անում հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով»։
Բացի այդ, օրենսդիրները զեկույցում ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի ներքին՝ ոչ սահմանամերձ շրջաններում, այդ թվում՝ նախկինում փակ համարվող գյուղատնտեսական հողերի եւ բնակելի շրջաններում, ականազերծմանն ուղղված ջանքերի շարունակականության կարեւորությունը։ «Հանձնաժողովը ընդունում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ականների պատճառով բնակության մեկ շնչին բաժին ընկնող դժբախտ դեպքերի ցուցանիշն աշխարհում ամենաբարձրներից մեկն է, եւ որ ականազերծման ծրագրերը արդյունավետ են եղել այն վայրերում, որտեղ անցկացվել են։ Հանձնաժողովն անհանգստացած է տարածաշրջանում ականազերծման գործունեության տարածքային սահմանափակումների հանգամանքից եւ խորհուրդ է տալիս շարունակել այդ ծրագրերի ֆինանսական եւ աշխարհագրական ընդլայնումը»,- նշել են սենատորները։
Ի հեճուկս կոնկրետ երկրների համար օգնության մակարդակ չսահմանելու միտումների՝ Հատկացումների հանձնաժողովը հանդես է եկել կոնկրետ առաջարկներով՝ Հայաստանին 20.06 մլն դոլարի չափով օգնություն տրամադրել,1.7 մլն դոլար հատկացնել արտասահմանյան ռազմական ֆինանսավորման շրջանակներում եւ 600 հազար դոլար՝ ռազմական կրթության եւ պատրաստության շրջանակներում։ Ինչպես նաեւ առաջարկվում է Ադրբեջանին եւ Վրաստանին համապատասխանաբար 8.778 մլն դոլար եւ 54 մլն դոլար տնտեսական օգնություն ցուցաբերել։ Նախորդ տարիների օրինակով Սենատին կոչ է արվել ապահովել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հատկացվող օգնության համահավասարությունը։
Զեկույցում հատուկ հիշատակում է պարունակվում այն մասին, որ Հատկացումների հանձնաժողովը անհանգստացած է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ կաշառակերության ոլորտում տիրող իրավիճակից, եւ կոչ է անում Պետական դեպարտամենտին իր ջանքերի մասին զեկույց ներկայացնել, որի նպատակն է հասնել Ադրբեջանում խղճի բանտարկյալների ազատմանը։
Սիրիայում շարունակվող ճգնաժամի կապակցությամբ Հատկացումների հանձնաժողովը առաջարկում է 195 մլն դոլար օգնություն հատկացնել երկրի ներսում տեղահանված եւ լրացուցիչ գումարներ՝ Հորդանանի, Լիբանանի եւ Թուրքիայի փախստականների համար։ Այդ երկրների թվում չի հիշատակվում Հայաստանը, որտեղ տարբեր գնահատականներով հաստատվել է 17 հազար սիրիացի։
Հիշեցնենք, որ հունիսին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների հանձնաժողովը 2016թ. ֆինանսական տարվա պետական բյուջեի իր տարբերակում չէր նշել Կովկասյան երկրներին հատկացվող օգնության չափը։ Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի նիստերում համապատասխան նախագծերի քննարկումից հետո Կոնգրեսի 2 պալատում պլանավորվում է խորհրդակցություն հրավիրել, որպեսզի կարգավորեն տարաձայնությունները եւ համաձայնեցված տարբերակն ուղարկեն ԱՄՆ նախագահի հաստատմանը։ Սակայն եթե նրանք չկարողանան համաձայնության գալ այդ խորհրդակցությունների ժամանակ, պալատների ղեկավարները կարող են արտասահմանյան օգնության ծախսերը ներառել ծախսերի ավելի խոշոր նախագծերի մեջ։

Комитет Сената США поддержал программу помощи Карабаху и Армении
В ходе обсуждения 9 июля проекта госбюджета на 2016 финансовый год Комитет по ассигнованиям Сената США, присоединившись к сенатору Марку Кирку, выразил свою неизменную поддержку предоставлению прямой помощи Нагорному Карабаху: в рамках этой программы гражданам Нагорно-Карабахской Республики оказывается гуманитарная помощь с 1998 года. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Армянского национального комитета Америки.
«Мы хотим поблагодарить сенатора Марка Кирка за его лидерство в поддержке программы помощи Нагорному Карабаху. Эта программа помощи помогает удовлетворять насущные гуманитарные потребности и является мощным выражением американской солидарности с демократическими устремлениями граждан Арцаха. Мы очень рады, что в этом важном вопросе сенатор Кирк смог провести такую успешную работу с председателем Грэмом и другими коллегами», – сказал председатель АНКА Кен Хачикян.
В докладе, сопровождающем законопроект о финансировании государственных и иностранных операций в 2016 финансовом году, в частности, говорится: «Комитет рекомендует предоставить помощь жертвам карабахского конфликта в размерах, соответствующих уровню предыдущих лет, а также для удовлетворения текущих потребностей, связанных с конфликтом. Комитет настоятельно призывает к мирному урегулированию конфликта».
Кроме того, законодатели подчеркнули в докладе важность продолжения и расширения усилий по разминированию во внутренних, не приграничных, районах Нагорного Карабаха, в том числе на территориях сельскохозяйственных угодий и жилых районов, ранее считавшихся закрытыми. «Комитет признает, что показатель количества несчастных случаев из-за наземных мин на душу населения в Нагорном Карабахе – один из самых высоких в мире, и что программы разминирования были эффективными там, где они проводились. Комитет обеспокоен территориальными ограничениями на деятельность по разминированию в регионе и рекомендует продолжать финансирование и географическое расширение таких программ», – отметили сенаторы.
Вопреки недавней тенденции не устанавливать уровни помощи для конкретных стран, Комитет по ассигнованиям выступил с конкретными рекомендациями – оказать Армении экономическую помощь в размере 20,06 млн. долларов, предоставить средства в 1,7 млн. долларов в рамках программы иностранного военного финансирования и 600 тыс. долларов в рамках международной программы военного образования и подготовки. Также предлагается предоставить Азербайджану и Грузии экономическую помощь в размере 8,778 млн. и 54 млн. долларов соответственно. Как и в предыдущие годы, члены Комитета по ассигнованиям Сената призвали обеспечить паритет военной помощи Армении и Азербайджану.
В докладе есть особое упоминание о том, что Комитет по ассигнованиям обеспокоен по поводу состояния «демократии, прав человека и коррупции в Азербайджане», а также призывает Государственный департамент представить доклад о своих усилиях с целью добиться освобождения узников совести в Азербайджане.
В связи с продолжающимся кризисом в Сирии Комитет по ассигнованиям Сената предлагает предоставить помощь в размере 195 млн. долларов для программ внутри страны и дополнительные средства для помощи беженцам в �?ордании, Ливане и Турции. Среди этих стран не упоминается Армения, куда, по оценкам, сбежало 17 тысяч человек из Сирии.
Отметим, что в июне Комитет по ассигнованиям Палаты представителей рассмотрел свою версию законопроекта об иностранной помощи, но в основном не указал ничего конкретного в отношении помощи странам Кавказа, в том числе Армении и Карабаху. После рассмотрения соответствующих проектов на пленарных заседаниях Палаты представителей и Сената члены комитетов по ассигнованиям в обеих палатах Конгресса надеются созвать конференцию, чтобы устранить расхождения, а затем послать согласованную версию президенту для подписания. Однако если они не смогут достичь этапа конференции, лидеры палат могут внести расходы на иностранную помощь в более широкий проект расходов.
Напомним, что в феврале американская администрация обнародовала свой проект бюджета на 2016 финансовый год, который предусматривает сокращение экономической помощи как для Армении, так и для Азербайджана, но с сохранением паритета в предоставлении военной помощи двум странам.