Թուրքիայի հայ պատգամավորը դատի է տալու հայերին թիրախ դարձրած ազգայնամոլ գործչին
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության կողմից պատգամավոր ընտրված Գարո Փայլանը խորհրդարանի օրակարգ է տեղափոխվել վերջին օրերին հայերին եւ այլ ազգային ու սեռական փոքրամասնություններին թիրախ դարձնելու փորձերը:
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, խորհրդարանում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Գարո Փայլանը հայտնել է, որ վերջին 15 օրում Թուրքիայում ռասիստական եւ ատելություն սերմանող հայտարարությունների հետ կապված իրավապահ մարմինները որեւէ քայլ չեն ձեռնարկել` հիշեցնելով Տիգրան Համասյանի համերգից հետո ազգայնականների տխրահռչակ հայտարարությունը եւ Ադանայի քաղաքապետի հայտարարությունը խորհրդարան անցած երեք հայ պատգամավորների հետ կապված:
Գարո Փայլանը հայտարարել է, թե պատրաստվում է դատական հայց ներկայացնել ազգայնամոլական «Իդեալիստական օջախներ»-ի Կարսի կառույցի ղեկավար Թոլգա Ադըգյուզելի նկատմամբ, ով ուղղակի թիրախ է դարձրել հայերին` ասելով. «Հիմա Կարսի փողոցներում հայերի որսի դուրս գա՞նք»:
«Ատելություն սերմանող եւ հետագայում հանցանքների հիմք հանդիսացող հայտարարությունների հետ կապված կոչ եմ անում դատախազությանը միջոցներ ձեռնարկել»,-ասել է հայ պատգամավորը:

Армяне-депутаты Турции подадут в суд на националистического деятеля, избравшего армян мишенью
�?збранный депутатом от курдской партии «Демократии народов» Гаро Пайлан внес в повестку парламента вопрос о предпринимаемых в последние дни попытках превратить в мишень армян и другие национальные и расовые меньшинства.
Как сообщает армянский «Акос» Стамбула, во время организованной в парламенте пресс-конференции Гаро Пайлан сообщил, что правоохранительные органы не предприняли никаких шагов в связи со звучащими в Турции в течение последних 15 дней расистскими заявлениями, сеющими ненависть. Он напомнил  печально известное заявление националистов после концерта Тиграна Амасяна и заявление мэра Аданы в связи с тремя армянами, избранными в парламент.
Гаро Пайлан заявил, что готовится представить судебный иск в отношении руководителя Карской националистической структуры «�?деалистические очаги» Толза Адегюзеля, буквально избравшего армян мишенью, заявив «Чт о же теперь выйти на улицы Карса в охоту на армян?»
«Призываю прокуратуру принять меры в связи с заявлениями, сеющими ненависть и способными впоследствии стать основой преступлений», – сказал депутат-армянин.