«Շնորհակալություն, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս» պաստառները Մասաչուսեթսի փողոցներում
«Խաղաղության արվեստ» կազմակերպությունը ևս մեկ վահանակով ավարտում է իր՝ 2015թ-ի՝ «100 վահանակ՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին» խորագրով քարոզարշավը:
Վահանակը ներկայացնում է շնորհակալական ուղերձ.
«Շնորհակալություն, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին, իր կողմից մատուցված պատարագի համար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին»:
«Հռոմի պապը Սուրբ Պետրոսի տաճարում Մեծ եղեռնը անվանեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:» Իրադարձությունն աննախադեպ էր, քանի որ Հռոմի պապն առաջին անգամ էր պատարագ մատուցում՝ հիշատակելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Նա կոչ արեց բոլոր պետությունների ղեկավարներին և միջազգային կազմակերպություններին, ինչպես նաև աշխարհի խաղաղասեր հանրությանը ճանաչել ճշմարտությունը և ընդդիմանալ նման հանցագործություններին»,- իր խոսքում ասել է «Խաղաղության արվեստ» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Դանիել Վարուժան Հեճինյանը՝ հավելելով,- « ըստ վիճակագրական տվյալների 2013թ-ին քրիստոնյա կաթոլիկների թիվը աշխարհում կազմում էր շուրջ 1,254 մլրդ մարդ, և նման քաջ արտահայտություն Հռոմի Պապից կողմից, ով գլուխն է կաթոլիկ եկեղեցու, միանշանակ արժանի է հարգանքի ու բարձր գնահատանքի»:
2015 թ-ի հունվարից սկսած «Խաղաղության արվեստ» կազմակերպությունը նախաձեռնեց ցեղասպանության իրազեկման վահանակների քարոզարշավը՝ «100 վահանակ՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին» խորագրով՝ ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում և Կանադայում բարձրացնելով էլեկտրոնային և ստատիկ վահանակներ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, ինչպես նաև վերջին հարյուր տարիների ընթացքում տեղի ունեցած բոլոր ցեղասպանությունների անմեղ զոհերի հիշատակին:

“Thank You, Pope Francis” for Commemorating the Armenian Genocide Centennial
Peace of Art, Inc. is completing its Armenian Genocide Awareness Campaign, “100 Billboards for 100 Years of Genocide” with one more billboard. Located on Route 1, at the junction with Route 27, this billboard displays a message of gratitude, and it reads “Thank You, Pope Francis, for Commemorating the Armenian Genocide Centennial.”
In April 2015, at St. Peter’s Basilica, Pope Francis called the Armenian Genocide ” the first genocide of the 20th century.” The event was unprecedented, because, for the first time in history, the Pope mentioned the Armenian Genocide in his liturgy. Daniel Varoujan Hejinian, the founding president of Peace of Art, Inc. said that “Pope Francis called on all states’ leadership, international organizations, and world peace-loving communities, to recognize the truth and to oppose such offenses.” Hejinian further stated that “the number of Catholics in the Christian world in 2013 was estimated at around 1,254 billion people. Such a brave statement by the Pope, the head of the Catholic Church, definitely deserves high respect and appreciation. “
In January 2015, Peace of Art, Inc. launched the Armenian Genocide Awareness billboard campaign “100 Billboards for 100 Years of Genocide.” Throughout the United States and Canada, Peace of Art, Inc. displayed large electronic and stationary billboards, dedicated to the centennial of the Armenian Genocide, and honoring the victims of all genocides of the last one hundred years.