La Razon. Հեգնական կլինի, եթե Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում նոր հոլոքոստ տեղի ունենա
Իսպանական La Razon-ը անդրադարձ է կատարել Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյանների սպառնալից դրությանը՝ զուգահեռներ անցկացնելով Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ, գրում է armeniangenocide100.org-ը:
Սիրիայի քրիստոնյաները հուսահատ ճիչով կրկին նայում են Եվրոպային: Նրանք համոզված են, որ տարիներ անց` ոչ հեռավոր ապագայում, պատերազմի արդյունքում երկիրը կհայտնվի «Իսլամական պետության» ձեռքում:
Նրանց այդ ճիչը լսելի է դառնում նաև Հետապնդվող քրիստոնյաների խնամքի և փրկության ասոցիացիայի միջոցով, որն այս տարի բացվել է Իսպանիայում: Այս ասոցիացիան պատրաստ է օրական 2000 քրիստոնյայի տարհանել, քանի դեռ չեն փակվել սահմանները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի կառավարության հետ նրանց մի մասին ընդունելու համար, սակայն ավելի սերտ համագործակցություն է անհրաժեշտ մի շարք այլ երկրների հետ: «Անհրաժեշտ է, որ Իսպանիայի կառավարությունը համակարգի այդ քրիստոնյաներին հատկացվող օգնությունը, իսկ եթե ոչ Իսպանիան, ապա մեկ այլ ԵՄ երկիր: Հեգնական կլինի, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում նոր հոլոքոստ տեղի ունենա` 2015 թվականին: Եթե կառավարությունները չգործեն, չափազանց ուշ կլինի», – մեկնաբանում է «Փրկենք քրիստոնյաներին» նախաձեռնության ղեկավար Քեյթ Դևիսը:

La Razon: It would be ironic, if a new Holocaust took place in the year marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/siria.jpg)
The Spanish La Razon has reflected on the situation that is posing a threat to Christians in the Near East and has compared it with the Armenian Genocide, writes armeniangenocide100.org.
The Christians of Syria are looking towards Europe with a cry of despair once again. They are certain that Syria will be in the hands of ISIS after the war in the not too distant future. Their cry is being heard through the Association for the Care for and Salvation for Persecuted Christians, which opened its doors in Spain this year. The Association is ready to assist in the evacuation of 2,000 Christians on a daily basis as long as the borders haven’t been closed yet.
An agreement has been reached with the Armenian government to receive some of them, but there is a need for closer collaboration with several other countries. “The Spanish government needs to coordinate the assistance provided to those Christians. If it isn’t Spain, then it has to be another EU member state. It would be ironic, if a new Holocaust took place in the year marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide. If governments don’t take action, it will be too late,” leader of the “Let’s Save the Christians” initiative Kate Davis says.