La Razon. Հեգնական կլինի, եթե Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում նոր հոլոքոստ տեղի ունենա
Իսպանական La Razon-ը անդրադարձ է կատարել Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյանների սպառնալից դրությանը՝ զուգահեռներ անցկացնելով Հայոց ցեղասպանության փաստի հետ, գրում է armeniangenocide100.org-ը:
Սիրիայի քրիստոնյաները հուսահատ ճիչով կրկին նայում են Եվրոպային: Նրանք համոզված են, որ տարիներ անց` ոչ հեռավոր ապագայում, պատերազմի արդյունքում երկիրը կհայտնվի «Իսլամական պետության» ձեռքում:
Նրանց այդ ճիչը լսելի է դառնում նաև Հետապնդվող քրիստոնյաների խնամքի և փրկության ասոցիացիայի միջոցով, որն այս տարի բացվել է Իսպանիայում: Այս ասոցիացիան պատրաստ է օրական 2000 քրիստոնյայի տարհանել, քանի դեռ չեն փակվել սահմանները:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի կառավարության հետ նրանց մի մասին ընդունելու համար, սակայն ավելի սերտ համագործակցություն է անհրաժեշտ մի շարք այլ երկրների հետ: «Անհրաժեշտ է, որ Իսպանիայի կառավարությունը համակարգի այդ քրիստոնյաներին հատկացվող օգնությունը, իսկ եթե ոչ Իսպանիան, ապա մեկ այլ ԵՄ երկիր: Հեգնական կլինի, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում նոր հոլոքոստ տեղի ունենա` 2015 թվականին: Եթե կառավարությունները չգործեն, չափազանց ուշ կլինի», – մեկնաբանում է «Փրկենք քրիստոնյաներին» նախաձեռնության ղեկավար Քեյթ Դևիսը:

La Razon: Будет ужасно, если в год 100-летия Геноцида армян произойдет новый холокост
�?спанская La Razon коснулась угрожающего положения христиан на Ближнем Востоке, проводя параллели с Геноцидом армян, пишет armeniangenocide100.org.
Христиане Сирии с криком отчаяния вновь смотрят на Европу. Они убеждены, что спустя годы, в недалеком будущем страна в следствие войны окажется в руках �?сламского государства. �?х этот крик становится слышен также посредством Ассоциации патронажа и спасения преследуемых христиан, которая в этом году открылась в �?спании. Ассоциация готова ежедневно эвакуировать по 2 тысячи христиан, пока не закрылись границы.
Достигнута договоренность с правительством Армении о приеме части из них, однако нужно более тесное сотрудничество с рядом и других стран. «Необходимо, чтобы правительство �?спании координировало эту помощь, оказываемую христианам, а если не �?спания – какая-либо другая страна ЕС. Будет ужасно, если в год 100-летия Геноцида армян – 2015 году, – произойдет новый холокост. Если правительства не начнут действовать, будет поздно», – говорит руководитель инициативы «Спасем христиан» Кейт Девис.