Կիլիկյան Հայաստանի տարածքում եկեղեցի ու բերդ է վերակառուցվում
Ադանայի Ֆեքե շրջանում գտնվող Սև եկեղեցու և բերդի վերակառուցման աշխատանքներն ավարտական փուլում են, հայտնում է Artsakhpress-ը:
«Միլլիյեթ» թերթի կայքի փոխանցմամբ՝ նախատեսված է վերակառուցման աշխատանքներն ավարտել մինչև տարեվերջ։
Շրջանի թաղապետ Հասան Գեզերը նշում է, որ արդեն երկու տարի շարունակվող շինարարության ավարտից հետո այն զբոսաշրջության համար կարևոր վայր կդառնա՝ օգուտ բերելով թաղամասին։
«Վերջին շրջանում Թուրքիայի տարբեր անկյուններից և դրսից բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ են գալիս եկեղեցին ու բերդը տեսնելու։ Եթե նրանց այստեղ հյուրընկալելու համար տեղեր ստեղծվեն, ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կգան»,-ասում է նա։
Ֆեքե բերդի վերակառուցման աշխատանքներում ներգրավված հնագետ Ադեմ Յըլդըզը նշում է, որ բերդը կառուցվել է 1000-ական թվականներին և գտնվում է Կիլիկյան Հայաստանի տարածքում։
«Կառույցը երկհարկանի է։ Այստեղ ամենամեծ դժվարություններից մեկն այն է, որ այցելուները մնալու տեղ չունեն։ Բերդի կողքին նույն վայրի 14 այլ եկեղեցիների հետ կապ ունեցած Սև եկեղեցու վերակառուցումն է ընթանում։ Վերակառուցվելու են նաև այլ բերդեր»,- ասել է նա։

На территории Киликийской Армении реконструируют церковь и крепость
Работы по реконструкции Черной церкви и крепости в городе Феке, Адана, находятся на заключительном этапе, пишет сайт газеты «Миллиет». Работы планируется завершить до конца текущего года.
Префект района Гасан Гезер отмечает, что после длившихся двух лет строительных работ, это место станет важным в сфере туризма и будет приносить пользу району.
«В последнее время из различных уголков Турции и из-за рубежа многочисленные туристы приезжают посмотреть на церковь и крепость. Если здесь будут созданы места, чтобы их принять, то приезжать будет намного больше туристов», – сказал он.
Принимающий участие в реконструкции крепости Феке археолог Адем Яылдыз отмечает, что крепость была сооружена в 1000 годах и находится на территории Киликийского Армянского государства.
«Здание двухэтажное. Одна из самых больших трудностей здесь заключается в том, что посетителям негде оставаться. Рядом с церковью идет реконструкция Черной церкви, имеющую связь с 14 другими церквями на той же территории. Будут реконструированы и другие крепости», – сказал он.