Հայաստանում ձևավորվում է նոր սեգմենտ՝ արդյունաբերական գյուղատնտեսություն
Հայաստանում այսօր ձևավորվում է նոր սեգմենտ, այսպես կոչված, արդյունաբերական գյուղատնտեսություն, որը ենթադրում է մեծ կապիտալ ներդրումներ: Այսօր «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտության ներկայացման ժամանակ ասաց «Ամերիա» ընկերությունների խմբի Զարգացման տնօրեն, «Ամերիա» խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը:
«Հայաստանը ԱՊՀ և Արևելյան 40 վերլուծված երկրներից գյուղատնտեսության մասով ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեցող (19-21%,) երկիրն է, բայց արտադրողականության հետ դեռ լուրջ խնդիր կա»,-ասաց նա: Ջրբաշյանը հավելեց, որ արդյունաբերական գյուղատնտեսության սեգմենտը թույլ կտա ապահովել հենց այդ արտադրողականությունը, ինչն էլ հնարավորություն կտա դուրս գալ մրցունակ շուկա:
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտությունը նվիրված է Հայաստանում արդյունաբերական գյուղատնտեսության զարգացմանը և հիմնականում վերաբերում է ջերմոցային, այգեգործական և ձկնաբուծական տնտեսություններին: Տիգրան Ջրբաշյանն ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է աջակցի ոչ միայն գյուղատնտեսության զարգացմանը, այլ նաև պայմաններ ստեղծի արդյունաբերական գյուղատնտեսության զարգացման համար, որը մեծ շահույթ կբերի:

В Армении сегодня формируется новый сегмент – промышленное сельское хозяйство
В Армении сегодня формируется новый сегмент – промышленное сельское хозяйство, требующее значительных капитальных вложений. Об этом 16 июля в Ереване в рамках презентации очередного исследования «Развитие промышленного сельского хозяйства Армении» сказал директор по развитию группы компаний «Америя», руководитель консалтинговых услуг «Америя» Тигран Джрбашян. «�?з исследуемых 40 стран СНГ и Восточной Европы Армения является лидером по показателю доли сельского хозяйства в ВВП – порядка 19-21%, однако есть большая проблема по линии производительности», – подчеркнул он.
В связи с этим он добавил, что промышленное сельское хозяйство – это именно то направление, которое позволит в этой сфере иметь высокую производительность, быть конкурентоспособными и выходить на внешние рынки.
Консалтинговая компания «Америя»изучила сектор промышленного сельского хозяйства Армении, в частности, тепличное хозяйство, садоводство и рыбоводство. В исследовании представлены как предпосылки, так и препятствия, риски для развития данной сферы.
Тигран Джрбашян также отметил, что правительство страны должно оказать содействие не просто развитию сельского хозяйства, а создание благоприятных условий для работы промышленного сельского хозяйства, приносящего высокие доходы.