Հայաստանում ձևավորվում է նոր սեգմենտ՝ արդյունաբերական գյուղատնտեսություն
Հայաստանում այսօր ձևավորվում է նոր սեգմենտ, այսպես կոչված, արդյունաբերական գյուղատնտեսություն, որը ենթադրում է մեծ կապիտալ ներդրումներ: Այսօր «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտության ներկայացման ժամանակ ասաց «Ամերիա» ընկերությունների խմբի Զարգացման տնօրեն, «Ամերիա» խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը:
«Հայաստանը ԱՊՀ և Արևելյան 40 վերլուծված երկրներից գյուղատնտեսության մասով ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունեցող (19-21%,) երկիրն է, բայց արտադրողականության հետ դեռ լուրջ խնդիր կա»,-ասաց նա: Ջրբաշյանը հավելեց, որ արդյունաբերական գյուղատնտեսության սեգմենտը թույլ կտա ապահովել հենց այդ արտադրողականությունը, ինչն էլ հնարավորություն կտա դուրս գալ մրցունակ շուկա:
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտությունը նվիրված է Հայաստանում արդյունաբերական գյուղատնտեսության զարգացմանը և հիմնականում վերաբերում է ջերմոցային, այգեգործական և ձկնաբուծական տնտեսություններին: Տիգրան Ջրբաշյանն ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է աջակցի ոչ միայն գյուղատնտեսության զարգացմանը, այլ նաև պայմաններ ստեղծի արդյունաբերական գյուղատնտեսության զարգացման համար, որը մեծ շահույթ կբերի:

Ameria official urges for assistance in promoting industrial agriculture
A new sector – industrial agriculture – demanding major capital investments is being currently formed in Armenia, a Development Director and Partner with Ameria Group said.
As Tigran Jrbashyan stated during a presentation of a research on the development of industrial agriculture in Armenia, “out of 40 CIS and Eastern European states, Armenia is a leader for a GDP share in agriculture (19-21%). However, significant problems were noted in he productivity line.”
In this context, he noted the industrial agriculture as a prospective sector in boosting productivity and competitiveness to allow entry into foreign market.
The research conducted by America consulting company covers the sector of industrial agriculture including hothouse market-gardening, horticulture and fish breeding.
In conclusion, Jrbashyan urged the government to assist in creation of favorable conditions for development of the sector.