Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը մասնակցեց «Օտտավայի բաց դռներ» ծրագրին
Հունիսի 5-ին Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը մասնակցեց «Օտտավայի բաց դռներ» ամենամյա ծրագրին: Ծրագրի շրջանակներում հանրության համար իրենց դռներն են բացում մշակութային, պատմական, հանրային նշանակություն ունեցող շենքերը, այդ թվում` մի շարք դեսպանություններ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը մշտապես մասնակցում է այս միջոցառմանը: 1908թ. կառուցված Կանադայում ՀՀ դեսպանության շենքն ընդգրկված է Օտտավայի պատմամշակութային ժառանգություն հանդիսացող շենքերի կազմում և նախկինում ծառայել է նաև որպես Ուրուգվայի, ապա Հունգարիայի դիվանագիտական ներկայացուցչություններ:
Միջոցառման շրջանակներում դեսպանությունն ընդունեց հարյուրավոր այցելուներ, ովքեր ծանոթացան շենքի ճարտարապետությանն ու պատմությանը, տեղեկություններ ստացան հայկական մշակույթի, արժեքների ու պատմության վերաբերյալ: Այցելուները հանգամանալից ծանոթացան Հայաստանին, հայկական արվեստին, խաչքարերին, եկեղեցիների դերին ու արժեքին հայկական ճարտարապետության մեջ:

“Doors Open Ottawa” project at the embassy of Armenia to Canada
On June 5, the Embassy of the Republic of Armenia to Canada participated in annual “Doors Open Ottawa”. In the framework of the project many cultural, historical and municipal buildings open their doors to the public, including several embassies.
The Armenian Embassy in Canada has been involved in this event for the last few years. The building, built in 1908, is included in the list of heritage buildings of Ottawa and has previously housed the diplomatic representations of Uruguay and Hungary.
The Embassy had hundreds of visitors, who got acquainted with the architecture and history of the building, had a chance to learn about Armenian culture, values and history. Visitors were presented in details Armenia, Armenian arts and the role of cross-stones and churches in the Armenian architecture.