Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը կարող է քննարկվել մինչեւ հուլիսի կեսերը. Աշոտ Հայրունի
Թուրքական կողմը ճնշումներ է գործադրել Բունդեսթագի պատգամավորների վրա ապրիլին Հայոց ցեղասպանության հարցով, սակայն Գերմանիայի նախագահի հաստատակամ դիրքորոշումը կարողացել է որոշակի փոփոխություններ մտցնել գերմանական քաղաքական դիրքորոշման մեջ:
Թեպետ մի քանի անգամ Բունդեսթագում հետաձգվել է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի քննարկումը, սակայն պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գերմանագետ Աշոտ Հայրունին հավաստիացնում է, որ գործընթացը դեռեւս ավարտված չէ: «Արմենպրես»­ի փոխացմամբ` հունիսի 8­-ին կայացած հանդիպման ժամանակ Հայրունին ասաց, որ նախատեսվում է, որ Բունդեսթագն արձակուրդից առաջ հարցը կքննարկվի եւ այդ գործընթացը կտեւի մինչեւ հուլիսի երկրորդ կեսը:
«Բանաձեւում կան թե՛ ընդունելի, թե՛ միաժամանակ անընդունելի տարրեր: Եթե համամատենք 2005թ. բանաձեւի հետ, իհարկե, մի քանի քայլ առաջ է, սակայն մի շարք հարցեր վիճարկելի են: Օրինակ, բանաձեւն ընդունում է Հոլոքոստի եզակիությունն ու առանձնահատկությունը եւ թվում է, թե այդ եզակիությունը հայոց եւ մնացած ցեղասպանությունների համամետությամբ է: Բանաձեւում ասվում է, որ հայերի ոչնչացումը պետք է դառնա դասընթացների նյութ էթնիկական հակամարտությունների ուսումնասիրման համատեքստում:
Այս առումով սխալ է «էթնիկական հակամարտություն» տերմինը եւ պետք է լիներ «էթնիկական զտումներ»», ­ասաց Հայրունին` հավելելով, որ թուրքական կողմը կշարունակի որոշակի ջանքեր գործադրել, որպեսզի ազդի և բանաձեւը չընդունվի: Այս առումով, Հայրունին շեշտում է, որ հայկական կողմը պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի գործընթացի ավարտին մեզ համար ընդունելի բանաձեւ լինի:
Այս առումով, Հայրունին առաջարկում է տեղեկագիրք հրատարակել, որտեղ կներկայացվեն այն շտկումները, որոնք պետք է հստակեցնեն պատգանավորների դիրքորոշումը:
Բունդեսթագի` ապրիլի 24-­ի լիագումար նիստում որոշվեց արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քննարկմանն ուղարկել 1915թ. Հայոց մեծ եղեռնը Ցեղասպանություն որակող բանաձևերի նախագծերը: Ապրիլի 24-­ին Բուդեսթագի նիստում հնչեցին 9 ելույթներ, որոնցից 7­-ում պատգամավորները Ցեղասպանություն էին անվանում 20-­րդ դարասկբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմերից հայերի, հույների եւ ասորիների բնաջնջումը: Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը 1915-­ի եղելությունն անվանեց ցեղասպանություն:

Turkey pressured Members of the German Bundestag over the Armenian Genocide in April, but the German President’s resolute position was able to lead to certain changes in Germany’s political stance.
The German Bundestag has postponed the discussion on the Armenian Genocide Resolution several times, but Doctor of Historical Sciences, Professor and Germanologist Ashot Hayruni assures that the process isn’t over yet. As reports “Armenpress”, during a June 8 meeting, Hayruni said the German Bundestag might discuss the issue before vacation and the process might last until the second half of July.
“There are acceptable and unacceptable elements in the Resolution. If we compare it with the resolution adopted in 2005, this is a couple of steps forward, but several issues remain disputed. For instance, the Resolution accepts the uniqueness and peculiarity of the Holocaust, and it seems as though the uniqueness is stated in comparison with the Armenian Genocide and other genocides. The Resolution states that the annihilation of the Armenians must become a topic for courses on ethnic conflicts.
In this sense, it’s wrong to use the term “ethnic conflict”. It should have been “ethnic cleansing”,” Hayruni said, adding that Turkey will continue to make efforts to make sure the Resolution doesn’t pass. Hayruni stressed that in this sense, the Armenian side must take steps to see the adoption of an acceptable resolution.
In this regard, Hayruni suggests publishing a handbook that will present the corrections that will help specify the positions of the Members of Parliament.
During an April 24 plenary session, the German Bundestag decided to send the drafts of the resolutions on recognition of the Armenian Genocide of 1915 to the foreign relations committee for discussion. The session included nine speeches. In seven of those speeches, the MPs referred to the annihilation of the Armenians, Greeks and Assyrians by the Ottoman Empire in the early 20th century as genocide. President of the German Bundestag Norbert Lammert referred to the events of 1915 as genocide.