Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Սիրիայի վարչապետի և ԱԳ նախարարի հետ
ՀայաստանՍիրիա բարեկամության խորհրդարանական խմբի պատվիրակությունը Տաճատ Վարդապետյանի գլխավորությամբ Սիրիայում հանդիպում է ունեցել վարչապետ Ուաիլ ալ Հալկիի և Արտաքին գործերի նախարար Ուալիդ ալ Մուալեմի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև համագործակցության հարաբերությունները և դրանք ակտիվացնելու ուղիները: Վարչապետ ալ Հալկին հայ գործարարներին և ընկերություններին կոչ է արել համագործակցել` ստեղծելով զարգացնող նախագծեր, և մասնակցել երկրի վերականգնմանը: Նա նաև նշել է, որ դաժան և զանգվածային սպանությունները, որոնք Էրդողանի գլխավորությամբ իրականցնում են նոր օսմանցիները, հիշեցնում են դաժան հանցագործությունները, որոնք կատարել են նրանց նախնիները հայ ժողովրդի դեմ:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել Սիրիայի հայազգի նախարար Նազիրա Սարգիսը, նաև Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը: Սիրիայի ԱԳ նախարար Ուալիդ ալ Մուալեմը նշել է, որ ահաբեկչությունը լուրջ սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանի և միջազգային անվտանգության ու կայունության համար` կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել ահաբեկչությանն աջակցող երկրների վրա, հատկապես Թուրքիայի, Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, որպեսզի սահմանափակեն նրանց ոչնչացման քաղաքականությունը և հետևեն ՄԱԿ-ի որոշումներին՝ հատկապես ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ: Ավելի վաղ պատվիրակությունը հանդիպում էր ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի հետ:

Армянская делегация встретилась с премьер-министром и министром �?Д Сирии
Делегация парламентской группы дружбы Армения-Сирия во главе с Таджатом Вардапетяном встретилась в Сирии с премьер-министром Уаилом ал Халки и министром иностранных дел Уалидом ал Муалемом.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сирийское агентство САНА, в ходе встречи с премьер-министром были обсуждены отношения сотрудничества между двумя государствами и пути их активизации. Премьер-министр ал Халки призвал армянских предпринимателей и компании к сотрудничеству, создавая развивающие проекты, а также участвуя в восстановлении страны. Он также отметил, что жестокие массовые убийства, осуществляемые новоосманистами во главе с Эрдоганом, напоминают жестокие преступления, совершенные их предками в отношении армянского народа.
На встрече присутствовал сирийский министр армянской национальности Назира Саргис, а также посол РА в Сирии Аршак Поладян. Министр �?Д Сирии Уалид ал Муалем отметил, терроризм создает серьезные угрозы для региональной и международной безопасности и стабильности, призвав мировое сообщество оказать давление на страны, поддерживающие терроризм, в частности Турцию, Катар, Саудовскую Аравию, дабы ограничить их политику уничтожения и следовать решениям ООН, в частности, относительно борьбы с терроризмом.